Eglė KVIESULAITIENĖ
Sąskaitas už šildymą gavę daugiabučių gyventojai kaltina tiekėjus. Pastarieji siūlo renovuoti „kiaurus“ namus.
Išaugo daugiau nei trečdaliu
Oro permainas nuolat sekantys šilumos tiekėjai įsitikinę, kad vartotojai turėtų suprasti, dėl ko už šilumą teko mokėti gerokai daugiau. Juk vidutinė sausio mėnesio temperatūra mūsų rajone buvo -9,3 °C, o gruodžio vidutinė temperatūra – tik -2 °C. Tokia pati vidutinė temperatūra buvo ir praėjusių metų sausį.
Šilumos tiekėjų duomenimis, sausio mėnesį šilumos suvartojimas rajono daugiabučiuose namuose, palyginti su gruodžio mėnesiu, išaugo net 39 proc. Lyginant su praėjusių metų sausio mėnesio duomenimis, šių metų sausį šilumos suvartota 28 proc. daugiau. Tačiau vartotojams už šiluminę energiją teko mokėti tik 14 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, nes pernai metų pradžioje šilumos energijos tarifas buvo kur kas didesnis.
UAB „Litesko“ filialo „Vilkaviškio šiluma“ komercijos direktorius Gintautas Tamulis neslėpė, kad išsiuntinėjus sąskaitas už sausį jo kabineto telefonas netilo. Žmonės piktinosi: keikė ir šaltą žiemą, ir šilumos tiekėjus. Padaugėjo tokių, kurie priekaištavo dėl skirtingų mokesčių daugiabučiuose ir reikalavo kainas suvienodinti. Anot G. Tamulio, šaltas mėnuo ir dideli mokesčiai parodė itin didelį atotrūkį tarp kai kurių namų šilumos suvartojimo. Lyginant taupiausius ir labiausiai energiją „švaisčiusius“ namus, kainos skyrėsi beveik tris kartus.
Daugėja įsiskolinusiųjų
Sausį efektyviausiai šilumą Vilkaviškio mieste vartojo Lauko g. 44 daugiabutis. Jo gyventojų išlaidos 50 kv. metrų ploto buto šildymui vidutiniškai siekė 269 litus (5,38 Lt už kv. m). Daugiausia už 50 kv. metrų ploto buto šildymą sausio mėnesį Vilkaviškyje mokėjo neefektyviai šilumą vartojančio Vilniaus g. 4 namo gyventojai. Jiems šildymo paslaugos už 50 kv. metrų ploto buto šildymą vidutiniškai kainavo net 563 litus (11,26 Lt už kv. m). Tačiau kai kuriuose Kybartų bei Pilviškių daugiabučiuose šiluma kainavo dar daugiau.
„Vilkaviškio šilumos“ komercijos direktorius neslėpė, jog prasidėjus krizei, o dar užklupus ir šalčiams iškart šoktelėjo įsiskolinimai. Ypač padaugėjo tokių žmonių, kurie prašo skolą išdėstyti dalimis, kad galėtų pabaigti mokėti vasarą. Kai kurie, gavę raštiškus įspėjimus, prašo šilumos tiekėjų palūkėti ir neskubėti kreiptis į teismą.
Labiausiai G. Tamulį nustebino keli itin patriotiškai nusiteikę pensininkai. Iki šiol tvarkingai mokėjusiems, bet dėl išaugusių sąskaitų nebepajėgiantiems sumokėti už sausio šilumą mažas pajamas gaunantiems senjorams komercijos direktorius pasiūlė susitvarkyti dokumentus dėl kompensacijos. Tada valstybė padengtų dalį šildymo išlaidų. Tačiau išdidūs vilkaviškiečiai atrėžė, kad sunkiu valstybei metu jie savo šalies neskurdins. Už Lietuvos laisvę kovoję ir visada savo tėvynę rėmę solidaus amžiaus žmonės žadėjo geriau pasiskolinti pinigų iš artimųjų, bet neprašyti jau ir taip ekonomiškai nuskurdusios valstybės paramos.
Šilumos tiekėjai tikisi, kad pasibaigus šiltesniam ir trumpesniam vasariui žmonių nuotaikos bus geresnės. Tačiau, žvelgiant į ateitį, G. Tamulis siūlo senų daugiabučių gyventojams rimtai pagalvoti apie namų renovaciją. Tik apšiltinus namus ir neleidžiant energijos vėjais galima tikėtis už šildymą mokėti mažiau.
Renovacija padeda taupyti
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, šiuo metu efektyviu šilumos energijos vartojimu pasižymi tik 4,6 proc. visų Lietuvos daugiabučių namų. Patenkinamai šiluma vartojama 17,3 proc. tokių šalies namų. Didžioji dalis – 55,7 proc. – daugiabučių yra pasenę ir pasižymi prasta šilumos energijos izoliacija, o 22,4 proc. tokių namų šilumos energijos švaistymo rodikliai – katastrofiškai dideli.
Mūsų rajone visiškai renovuotų daugiabučių nėra. Tačiau, lyginant Vilniaus renovuotų ir „kiaurų“ daugiabučių šilumos suvartojimą, skaičiai daro įspūdį. Pavyzdžiui, sausį efektyviausiai šilumą vartojusio naujos statybos daugiabučio (Sviliškių g. 4) gyventojų išlaidos 60 kv. metrų ploto butui šildyti vidutiniškai siekė vos 147 litus (2,45 Lt už kv. m). Nuo jo nedaug atsiliko renovuotas daugiabutis (Žirmūnų g. 3): tokio paties ploto buto šildymas kainavo apie 186 litus (3,1 Lt už kv. m).
Didžiausia pinigų suma, kurią už 60 kv. m ploto butą (V. Grybo g. 24) teko pakloti vilniečiams, – 827 Lt (13,8 Lt už kv. m). Belieka priminti, kad Vilniuje šilumos kaina yra gerokai mažesnė nei Vilkaviškyje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.