Kristina VAITKEVIČIENĖ
Kiekvienais metais Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąrašas ilgėja. Naujoms bendruomenėms nerimą kelia tai, kad nebeliko paramos iš Specialiosios kaimo rėmimo programos, kuria daugelis jų naudodavosi įsikurdami pagal panaudos sutartį gautose, dažniausiai labai prastos būklės patalpose.
Praeitais metais nemažai kaimo bendruomenių minėjo savo veiklos penkmečius. Per tuos metus daugelis sugebėjo susikurti jaukius bendruomenės namus, įtraukti į veiklą visus kaimynus. Vis dėlto kai kur išryškėjo ir organizacinės problemos.
Blogiausia tai, kad kai kuriose bendruomenėse viskuo rūpinasi ne keli, o vienas žmogus. Pasak rajono Kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkės Linos Kružinauskienės, tokių per rajoną gal rastume vieną ar dvi. Bet dažniausiai subūrę bendruomenes gyventojai daro viską, kad gražėtų jų kaimas ir jame būtų smagu gyventi.
– Žmonės noriai buriasi į kaimo bendruomenes, nes tiki, jog susivieniję galės ko nors pasiekti ir pagerinti kasdienį gyvenimą, – sakė L. Kružinauskienė. – Kaip ir visus kitus, taip ir bendruomenes baugina ekonominis sunkmetis.
Lietuvoje įregistruota 1370 kaimo bendruomenių, bet ne visoms jų šie metai buvo sėkmingi. Žemės ūkio ministerijos rengiamoje Specialioje kaimo rėmimo programoje šiemet dalyvavo itin daug bendruomenių. Deja, didžiajai daliai jų teko nusiminti, nes valstybės paramą kaimo bendruomenėms gavo tik per 100 pretendentų. Nors parama ir nedidelė – tik iki 25 tūkst. litų, bet už juos buvo galima labai daug padaryti. Daugelis Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių jaukiai įsikūrė būtent už šiuos pinigus. Tai veiklos pradžiai buvo labai nemaža parama.
Taigi, paramos iš Specialiosios kaimo rėmimo programos jau nebebus, tačiau šįmet pagal Vietos veiklos grupių parengtas ir patvirtintas strategijas bus dalijamos iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų gaunamos lėšos. Apčiuopiamų rezultatų ar tikslių duomenų, kas ir kiek naudojasi europinėmis lėšomis, kol kas nėra, nes projektai dar tik prasideda.
Kiek lėšų iš ES struktūrinių fondų gaus kiekvienas rajonas, jau aišku, bet kaip jos bus paskirstytos rajonų bendruomenėms, kol kas dar nežinia. Šį klausimą kiekvienas rajonas spręs atskirai, nes reikės nustatyti, kam skirti finansavimą: vadinamiesiems „minkštiesiems“, nesiekiantiems pelno, mažiesiems projektams ar vienam dideliam, kur būtų jaučiama akivaizdi nauda. Tai priklausys nuo vietos veiklos grupių.
Šiandien kaimus kamuoja ne vien tik prasti keliai, blogas vandentiekis, nesutvarkytas apšvietimas, neįrengti socialiniai paslaugų centrai ar bendruomenių namai, bet ir kitos opios problemos, su kuriomis susiduriama kiekvieną dieną ir kurių miesto žmonės dažnai net neįsivaizduoja. Daug nepatogumų sukelia tai, kad kaimuose trūksta pašto skyrių, kirpyklų, skalbyklų, laidojimo paslaugas teikiančių biurų, vaikų dienos centrų ir kitų būtinų dalykų.
Kaimo bendruomenių parašytos strategijos galios iki 2013-ųjų, o gautą finansinę paramą jos privalės panaudoti iki 2015 metų.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.