Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) viena populiariausių priemonių „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ lėtina tempus, nes jai skirtos lėšos negailestingai senka.
Iš „liūto dalies“
liko 38 mln. litų
„Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ yra populiariausia KPP priemonė. Iš viso pirmajai krypčiai „Žemės, maisto ūkio ir miškininkystės sektoriaus konkurencingumo didinimas“ skirta didžiausia Europos Sąjungos skiriamos paramos dalis – 41,15 proc., arba 3 mlrd. 211 mln. Lt. Priemonei „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas” iš šios sumos atseikėta 6,7 proc., arba 214,9 mln. Lt.
Iš viso nuo 2007 m. jau išmokėti 75 procentai programiniam laikotarpiui skirtų paramos lėšų – daugiau kaip 161,9 mln. Lt.
Vertinant pareiškėjų aktyvumą matyti, kad daugiausiai paraiškų sulaukta 2007 metais – net su 728 ūkininkais buvo pasirašytos sutartys dėl paramos įsikurti skyrimo už 85,5 mln. Lt. Pareiškėjų iniciatyva šiek tiek atslūgo 2008 ir 2009 metais. Užpraeitais metais dėl paramos kreipėsi 518 ūkininkų, o praėjusiais – 385.
Aktyviausiai parama naudojosi Panevėžio (per 2007–2009 metus pasirašytos 278 sutartys), Šiaulių (255) ir Kauno (208) apskričių jaunieji ūkininkai. Pasyviausi jie buvo Alytaus (2007–2009 metais pasirašyta tik 41 sutartis), Utenos (75) ir Klaipėdos (73) apskrityse.
Pagal 2007–2009 metais pasirašytas sutartis patvirtinta paramos suma jauniesiems ūkininkams siekia beveik 196,3 mln. Lt.
Kaip sakė Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė, šiuo metu, po trečiosios Kaimo plėtros programos krypties planuojamo finansų perskirstymo, jaunųjų ūkininkų paramai iš 2007–2013 metų laikotarpiui skirtos sumos turėtų likti 38 milijonai litų.
Pretendentams taikys prioritetus
Kadangi šiai priemonei skirtos lėšos sparčiai mažėja, pretendentams numatoma taikyti prioritetinius kriterijus, jei paramos paraiškų prašomos paramos suma viršys 2010 metų paraiškų surinkimo laikotarpiui skirtą paramos sumą.
Pasak J. Stakėnienės, pirmenybė bus taikoma jauniesiems ūkininkams, perimantiems valdą pagal ankstyvojo pasitraukimo priemonę, taip pat – ilgiau gyvenantiems kaime, turintiems aukštąjį žemės ūkio išsilavinimą, steigiantiems ūkį didesniame nuosavos žemės plote bei kuriantiems didesnį ūkį.
Pasak direktorės, esant lėšų trūkumui ne visi jaunieji ūkininkai gaus paramą, ir tai yra visiškai natūralus reiškinys.
„Iš Europos Komisijos jau anksčiau susilaukdavome priekaištų, kad pernelyg liberaliai dalijame paramos lėšas. Komisijos nuomone, tarp pretendentų turi būti konkursas, kad ne kiekvienas, kuris pateikia paraišką, turi gauti paramą“, – aiškino J. Stakėnienė.
Paramos siekti lengviau
Siekiant paramos pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ taikomos supaprastintos paraiškos teikimo ir tipinio verslo plano formos. Jas pareiškėjai gali parengti savarankiškai, be konsultantų pagalbos.
„Pagrindinis dalykas, dėl ko ūkininkai kreipdavosi į konsultantus, būdavo ekonominio gyvybingumo ir prognozių skaičiavimas. Tai buvo sudėtinga, reikėdavo įvertinti keturis rodiklius. Dabar jauniesiems ūkininkams sudėtingų rodiklių, kuriems apskaičiuoti reikėdavo konsultantų pagalbos, neliko. Tėra du – pelningumo ir skolos padengimo – rodikliai. Prognozavimo laikotarpis jiems irgi supaprastintas. Tai, ką anksčiau reikdavo rašyti verslo plane, dabar supaprastinta, sudėta į lenteles, reikia tik jas užpildyti“, – aiškino J. Stakėnienė.
Europos Komisijos 2006 m. gruodžio 15 d. patvirtinto Reglamento (EB) Nr. 1974/2006 13 straipsnis apibrėžia jaunųjų ūkininkų įsikūrimo sąlygas pretenduojant gauti paramą ir nustato, kad turi būti įvertintos ūkio prognozės penkeriems metams. Tai galioja visoms ES šalims narėms.
Kiti palengvinimai paramos siekiantiems jauniesiems ūkininkams yra tie, kad nebereikalaujama drausti pasėlių, grynojo pelningumo rodiklis skaičiuojamas tik 4–5 projekto įgyvendinimo metais ir turi būti didesnis arba lygus 1 (buvo didesnis arba lygus 1,25).
Be to, paramos siekiantiems jauniesiems ūkininkams skolintis leidžiama ne tik iš bankų, bet ir iš fizinių bei juridinių asmenų, pastatus galima statyti ir ant nuomojamos žemės, tik reikia turėti nuomos sutartį bent 10 metų.
Kuriant ūkį nuomojamoje žemėje, žemės valdymo sutartys turi būti sudarytos ne trumpesniam negu 5 metų laikotarpiui (anksčiau buvo reikalavimas – ne trumpesniam kaip 5 metų laikotarpiui nuo paraiškos pateikimo datos).
Paraiškas rinks
du mėnesius
Paramos pagal šią priemonę gavėjai gali būti ūkininkai iki 40 metų, kurie turi pakankamai įgūdžių ir kompetencijos, pirmą kartą kuriasi kaip ūkio valdytojai, veikia toje valdoje savo vardu ir pateikia ūkininkavimo veiklos plėtros verslo planą.
Paraiškas pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ planuojama rinkti iki balandžio 30 dienos. Daugiau informacijos galima rasti ŽŪM tinklalapyje www.zum.lt.
Žemės ūkio ministerijos inf.
Užsk. 1639
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.