Savo vizito Vilkaviškyje metu žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius sulaukė vietiniams žemdirbiams labai aktualaus klausimo, ką daryti su apleistais statiniais, esančiais žemės ūkio paskirties žemėje ir trukdančiais ūkininkauti.
Pirmiausia ministras kreipėsi į savivaldybes prašydamas bendradarbiauti sprendžiant šią problemą.
Ministro nuomone, tokie statiniai ne tik menkina šalies kraštovaizdį, bet dažnai kelia grėsmę žmonių sveikatai ar net gyvybei, be to, trukdo ūkininkauti, vykdyti žemės konsolidacijos projektus.
Už apleistų statinių, kurie turi savininkus, priežiūrą tiesiogiai yra atsakingi jų valdytojai. K. Starkevičiaus nuomone, būtina griežčiau pareikalauti iš savininkų, kad šie susitvarkytų jiems priklausančius apleistus statinius. Tačiau ypač didelį darbą tvarkant šeimininko neturinčius apleistus statinius reikės atlikti savivaldybių administracijoms, kurios yra atsakingos už jų likvidavimą ir aplinkos sutvarkymą. Ministras prašė savivaldybių skirti tam didesnį dėmesį, aktyviau inicijuoti apleistų statinių pripažinimo neturinčiais šeimininko ir jų pardavimo procedūras. Tokius pastatus perleisti naujam šeimininkui būtų galima ir už jų nugriovimą. Apleistus statinius renovuojant, pritaikant juos gyvuliams auginti ar kitiems tikslams, galima pasinaudoti parama, numatyta Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programoje.
Žemės ūkio ministerija pasiūlė kiekvienoje savivaldybėje paskirti darbuotoją, kuris būtų atsakingas už apleistų statinių tvarkymo darbų koordinavimą. Apie savivaldybės teritorijoje turimų apleistų žemės ūkio paskirties statinių skaičių, atliktus, atliekamus ir numatomus darbus juos tvarkant, taip pat apie susijusias su tuo problemas ŽŪM prašo informuoti iki birželio 30 d.
Lietuvoje dar 2008 metais Aplinkos ministerijos užsakymu buvo parengta apleistų statinių likvidavimo programa ir sukurta jų informacinė duomenų bazė, į kurią įvesta daugiau kaip 9 tūkst. apleistų pastatų. Apie 80 proc. iš jų yra žemės ūkio paskirties, o maždaug pusė visų apleistų statinių neturi šeimininko. Daugiausiai apleistų pastatų yra Molėtų, Pasvalio, Anykščių, Radviliškio rajonuose, vienas iš lyderių – ir Vilkaviškio rajonas. Pagal statistiką, šiuo metu čia yra 384 apleisti statiniai, trukdantys ūkininkauti. Tai senos kolūkių fermos, buvę sandėliai ir panašūs objektai.
Šiai programai įgyvendinti buvo skirta 60 mln. litų ES struktūrinių fondų lėšų ir 5 mln. litų iš valstybės biudžeto. Tačiau vėliau ES lėšos sumažintos iki 12 mln. litų (kitos nukreiptos būsto renovavimo programai), o nuo 2009 metų valstybės biudžeto lėšų šiems tikslams iš viso nebuvo skiriama. Už likusias ES lėšas apleistų statinių tvarkymo darbai vyksta tik saugomose teritorijose.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.