Eglė KVIESULAITIENĖ
Šiuo metu laikinai Vilkaviškio rajono Policijos komisariato viršininko pareigas einantis Edvardas Bukota netrukus turėtų būti atšauktas. Tokią informaciją trečiadienį išplatino Vidaus reikalų ministerija.
Apkaltino pavaldiniai
„Santakoje“ ne kartą rašėme apie Apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą krečiantį skandalą, kai savo tiesioginį vadovą – tuomet Marijampolės AVPK viršininko pavaduotojo pareigas ėjusį E. Bukotą – septyni Kalvarijos PK kriminalistai apkaltino ryšiais su kontrabandininkais.
Kalvarijos pareigūnų konfliktas su apskrities kriminalinei policijai vadovaujančiu E. Bukota prasidėjo dar 2008-ųjų pabaigoje, kai Kalvarijos kriminalistai susekė didelę grupę kontrabanda įtariamų asmenų, susirinkusių vieno iš jų sodyboje. Joje rasta daug kontrabandinių cigarečių ir Marijampolės AVPK priklausantis naktinio matymo prietaisas. Sodybos šeimininkas kriminalistams patarė palikti prietaisą ramybėje, jei nenori nemalonumų, nes jį davęs apskrities kriminalistams vadovaujantis E. Bukota.
Tiriant kontrabandos bylą, pernai pavasarį buvo nustatyta, kad E. Bukota kreipėsi į minėtą su kontrabanda susijusį asmenį ir užsisakė malkų. Medžiai iš valstybinio miško buvo pavogti, o vagystėje, policininkų teigimu, dalyvavo ir pats policijos viršininko pavaduotojas. Dėl šio įvykio iškelta baudžiamoji byla. Kriminalistai buvo suformulavę oficialius įtarimus visiems miško vagystėje dalyvavusiems asmenims, tarp jų – ir savo viršininkui.
Tačiau tuo metu, kai įtarimai buvo derinami Marijampolės prokuratūroje, bylą staiga perėmė Kauno apygardos prokuratūra. Byla baigėsi tuo, kad E. Bukotos tarp įtariamųjų nebeliko.
Kaltino vadovus
Su tuo susitaikyti negalėję Kalvarijos pareigūnai kreipėsi į Policijos departamentą. Dar praėjusių metų lapkritį tarnybinį patikrinimą atlikę Policijos departamento pareigūnai konstatavo, jog E. Bukotos veiksmuose tarnybinės atsakomybės neįžvelgta – suabejota tik jo doroviniais principais. Visa medžiaga tolimesniam stebėjimui buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdybai.
Tačiau Kalvarijos pareigūnai net ir po tokio akibrokšto nenuleido rankų. Kovo pabaigoje jie kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Pareigūnų interesams atstovavęs advokatas Kęstutis Čilinskas kalvarijiečių tirtos bylos „gesinime“ įžiūrėjo aukštų policijos ir prokuratūros vadovų įtaką. Generalinei prokuratūrai pateiktame pareiškime Kalvarijos pareigūnai prašė patraukti baudžiamojon atsakomybėn E. Bukotą už dalyvavimą valstybinio miško vagystėje. Kauno apygardos prokuratūros vyriausiąjį prokurorą Kęstutį Betingį kaltino spaudimu, bylos sužlugdymu ir padėjimu išvengti baudžiamosios atsakomybės, Marijampolės apskrities policijos viršininką K. Kalinauską ir generalinio komisaro pavaduoją V. Račkauską – pareigų neatlikimu. Pareiškimai buvo perduoti ir Specialiųjų tyrimų tarnybai bei Valstybės saugumo departamentui.
Skandalo nepajėgiant užgesinti, Marijampolės AVPK viršininko pavaduotojo pareigas ėjęs E. Bukota, kol vyks tyrimas dėl jam mestų kaltinimų, pats pasiprašė laikinai perkelti į žemesnes pareigas. Balandžio 1 d. jis buvo paskirtas Vilkaviškio rajono PK viršininko Rolando Gylio pavaduotoju. Tuo tarpu Marijampolės AVPK dirbo Vidaus reikalų ministerijos pareigūnų komisija.
Skyrė atestacijas
Šį trečiadienį Vidaus reikalų ministerija paviešino komisijos tyrimo rezultatus. Komisija konstatavo, kad Marijampolės AVPK viršininko pavaduotojas E. Bukota netinkamai atliko savo pareigas, pažeidė Policijos veiklos įstatymo bei Policijos pareigūnų etikos kodekso nuostatas, o jo viršininkas K. Kalinauskas nepradėjo tarnybinio patikrinimo dėl E. Bukotos elgesio ir nesiėmė veiksmingų priemonių padėčiai normalizuoti.
Generalinio komisaro įsakymu K. Kalinauskui birželio 16 d. paskirta neeilinė atestacija. Be to, jam nurodyta spręsti ir E. Bukotos neeilinės atestacijos klausimą.
Nors pagal įstatymą skirti tarnybinę nuobaudą E. Bukotai kliudo senaties terminas – nuo įtariamo prasižengimo praėję daugiau nei metai – vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis pavedė specialistams išanalizuoti galimybes ir pateikti siūlymus dėl senaties termino pratęsimo esant Policijos veiklos įstatymo arba Policijos pareigūnų etikos kodekso pažeidimams. Komisijos pateiktos išvados rodo, kad Marijampolės AVPK būta ir tarnybinių nusižengimų, ir neveiklumo, o darbinė atmosfera nėra normali. Vidaus reikalų ministras R. Palaitis, susipažinęs su tarnybinio patikrinimo išvadomis apie Marijampolės AVPK pareigūnų galimas sąsajas su nusikalstamo pasaulio atstovais ir galimą policijos sistemos įstaigų vadovų tokios veiklos dangstymą, neslėpė nusivylimo. Patikrinimo metu nustatyta, kad ankstesnis Policijos departamento Vidaus tyrimų valdybos tarnybinis patikrinimas buvo atliktas tik iš dalies. Dėl to ministras pavedė įvertinti netinkamai darbą atlikusių PD pareigūnų veiksmus.
Analizuoja klaidas
Šią savaitę mūsų rajono PK viršininkas R. Gylys dėl ligos nedirba. Tad apie Vidaus reikalų ministerijos komisijos tyrimo išvadas sužinojo tik iš žiniasklaidos. Oficialios informacijos, per kiek laiko iš mūsų rajono PK bus atšauktas šiuo metu laikinai viršininko pareigas einantis E. Bukota, R. Gylys tvirtino neturįs. Nors dar nesijaučia visiškai pasveikęs, komisariato viršininkas mano, jog dėl susiklosčiusios situacijos jam teks nedelsiant grįžti į darbą.
Marijampolės AVPK viršininkas K. Kalinauskas ketvirtadienį dar nebuvo gavęs oficialių komisijos išvadų, tad sakė negalįs vadovautis vien žiniasklaidos pranešimais, o juo labiau, pagal juos atšaukti E. Bukotą iš Vilkaviškio PK.
– Kai gausiu išvadas, tada ir spręsiu, – „Santakai“ sakė K. Kalinauskas. – Juk negaliu imtis veiksmų ekspromtu – reikia pasikonsultuoti dėl juridinių dalykų. Galų gale net nežinau, gal spręsiu jau nebe aš, o kažkas kitas. Susiklosčiusią situaciją vertinu neigiamai.
Paklaustas, ar nemano, kad tokios padėties nebūtų, jei sprendimus dėl pavaduotojo E. Bukotos veiksmų būtų priėmęs anksčiau, K. Kalinauskas atsakė, jog dabar analizuojąs galimas savo klaidas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.