Eglė KVIESULAITIENĖ
Vasara – ne tik uogų, vaisių, daržovių bei smagių iškylų į gamtą metas. Kartu su malonumais šį sezoną mūsų tyko ir atostogų džiaugsmus galinčios apkartinti žarnyno infekcijos.
Bjaurios, bet ne mirtinos
Vilkaviškio ligoninės gydytojas infektologas Juozas Dičpinigaitis žmones linkęs nuraminti, kad žarnyno infekcinės ligos – ne tokios jau pavojingos kaip manyta anksčiau, mat žmonių organizmai tapo joms atsparesni. Baigtis mirtimi jos gali tik išskirtiniais atvejais. Dažnai pasveikstama savaime, net nesigydant. Kiek pavojingiau, kai prasideda epidemijos protrūkiai, t. y. suserga visa tą patį užkrėstą produktą vartojusi šeima ar kolektyvas. Tačiau nereikia nė epidemijos, kad smagios atostogos būtų sugadintos nepataisomai.
Dažniausiai pirmasis apie žarnyno infekciją „pranešantis“ simptomas – viduriavimas. Jį gali sukelti salmonelių, dizenterijos bakterijos, rota virusai. Koks sukėlėjas bepatektų į mūsų organizmą, paciento pojūčiai bus tokie patys. Ko gero, niekam nereikia aiškinti, kad užtenka šio vienintelio negalavimo, kad atostogos prie jūros, turistinė kelionė ar paprasčiausia iškyla dviračiais taptų visiškai nemiela.
Labai užkrečiamos
Tačiau žarnyno infekcijos paprastai neapsiriboja vienu negalavimu: ligonį pradeda pykinti, jis vemia, skundžiasi pilvo skausmais, netgi pakyla kūno temperatūra. Dažnai per kelias valandas žmogus taip sunegaluoja, kad pats kreipiasi į gydytojus. Tokių pacientų ligoninės Priėmimo skyriaus medikai sulaukia beveik kiekvieną vasaros savaitgalį. Jiems suteikiama pagalba, tačiau stacionare tokie ligoniai negydomi dėl galimo infekcijos protrūkio, mat žarnyno ligos – labai užkrečiamos.
Tikslios statistikos, kiek rajono gyventojų per sezoną suserga žarnyno infekcijomis, gydytojas J. Dičpinigaitis sakė pateikti negalįs, mat didžioji dalis pacientų visgi išsigydo savarankiškai, pasikonsultavę su medikais telefonu ar tiesiog kreipęsi į vaistininkus. Visais žarnyno infekcijos atvejais medikai pirmiausia rekomenduoja gerti preparatą „Smecta“. Tai gamtinės kilmės vaistas, pagamintas iš specialaus išvalyto molio, saugantis žarnyno gleivinę nuo mikroorganizmų, toksinų poveikio, atnaujinantis gleivinės vientisumą po ūminių apsinuodijimų. Jei neturite šio ar kito elektrolitų pusiausvyrą organizme atstatančio preparato, gerkite mineralinį vandenį. Tačiau jei negalavimas tęsiasi kelias dienas, žmogus netenka daug skysčių, jam pradeda džiūti burna – būtina kreiptis į medikus. Gydytojas infektologas primena, kad maži vaikai ir kūdikiai skysčių netenka itin greitai, todėl jiems dėl žarnyno infekcijos į medikus reikėtų kreiptis nedelsiant.
Plaukite rankas
Žarnyno užkrečiamosios infekcijos dažnai vadinamos „nešvarių rankų“ ligomis. Vasara – ypač palankus metas šių ligų sukėlėjams plisti. Žarnyno infekcijos sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka su maistu ar vandeniu per burną. Infektologas pataria vasarą kuo kruopščiau plauti rankas, vaisius, daržoves, negerti nepasterizuoto pieno, nepirkti gatavų maisto produktų iš nežinomų gamintojų.
Karštuoju metų laiku gydytojai nerekomenduoja vartoti mažai termiškai apdorotų gaminių. Trumpai kepant mėsą, netgi taip mėgstamą šašlyką (jeigu jis raugintas ne rūgštyje, o, pavyzdžiui, majoneze), neiškepusiose vietose salmonelės ne tik nespėja žūti, bet dar gali ir pasidauginti. Šiltoje aplinkoje jos taip pat greitai plinta piene, varškėje, sūryje, todėl šiuos produktus būtina laikyti šaldytuve. Negalima vartoti atšilusių ir vėl užšaldytų ledų, žalių vištų, ančių kiaušinių (pavyzdžiui, torto kremui gaminti). Į gamtą nerekomenduotina vežtis žalios šaldytos mėsos, paukštienos, nes, produktams atšilus, juose greitai dauginasi salmonelės. Bakterijos greitai dauginasi ir virtose dešrose, dešrelėse, rūkytoje vištienoje, konditerijos gaminiuose.
Rinkitės maistą
Geriau į iškylą gamtoje pasiimkite konservuotų, sausų gaminių (makaronų, kruopų, sausų sriubų ir kt.), džiūvėsių, sausainių, riešutų, šaltai rūkytų mėsos produktų. Gerkite fasuotus vaisvandenius, geriamąjį ar mineralinį vandenį.
Tačiau žarnyno infekcija gali tykoti ne tik iškyloje, bet ir namuose. Todėl maistą gaminančios šeimininkės vasarą, turėtų būti atsargesnės: greitai gendantį maistą laikyti tik šaldytuve, žalią mėsą – tik atskiroje pakuotėje ir prieš gaminimą nuplauti, nenaudoti maistui suskilusių, neplautų kiaušinių, o vaikams neduoti žaisti su jų pakuotėmis. Susirgusi žarnyno infekcija šeimininkė jokiu būdu negali gaminti maisto kitiems.
Jei laikysitės visų patarimų, žarnyno infekcija jums negresia. Bet dėl visa ko, kad atostogų nesugadintų bjaurus netikėtumas, geriau vykdami pasiimkite žarnyno infekcijų sukeliamus negalavimus slopinančių medikamentų.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.