Laima VABALIENĖ
„Seserų ir visų giminių vardu sveikinu Vilkaviškio krašto lietuviško žodžio kūrėjus, labai džiaugiuosi, kad mūsų tėvelio gimtinę puošia dailės darbai, skamba dainos ir skaitoma kūryba“, – kalbėjo rašytojo Antano Vaičiulaičio dukra Joana.
Ketvirtą kartą minint iškilaus kraštiečio A. Vaičiulaičio gimimo dieną į jo tėviškę Didžiųjų Šelvių kaime rinkosi artimieji, kūrybos gerbėjai, tradicinio konkurso „Gimtoji žemė tavęs ilgisi ir savo širdyje tavęs didžiai pasigenda“ dalyviai.
Idėja rengti šį kūrybos darbų konkursą kilo prieš keletą metų minint A. Vaičiulaičio 100-ąsias gimimo metines. JAV gyvenančios rašytojo dukros Joana, Danutė ir Aldona susidomėjo tuo metu vykusiais literatūriniais skaitymais ir nusprendė kasmet rašytojo tėviškėje surengti šventę bei savo premijomis paskatinti kuriančius žmones. Ir tai ne vienintelis rašytojo šeimos projektas, remiantis lietuvišką žodį bei literatūrą, įamžinantis A. Vaičiulaičio atminimą. Yra įkurtas jo tėviškės labdaros ir paramos fondas, rūpinamasi rašytojo kūrybos leidyba ir akademinėmis studijomis, kas antri metai už geriausią novelę, išspausdintą „Metų“ žurnale, skiriama A. Vaičiulaičio literatūrinė premija. Šį birželį ji įteikta rašytojui Vidui Morkūnui.
Konkursas „Gimtoji žemė tavęs ilgisi ir savo širdyje tavęs didžiai pasigenda“ rengiamas kartu su Vilkaviškio rajono savivaldybės Švietimo skyriumi, Suvalkijos (Sūduvos) regioniniu kultūros centru ir Krašto muziejumi. Kasmet norinčiųjų dalyvauti konkurse gretos didėja, jau yra ir keletas nuolatinių jo dalyvių. Šiemet konkursui įvairaus amžiaus kūrėjai pateikė 56 dailės ir literatūros darbus.
Daugiausiai darbelių sulaukta iš vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ ir Vilkaviškio pagrindinės mokyklos. Savo kūrinių pristatė keletas autorių iš Keturvalakių pagrindinės, Giedrių jaunimo, Gražiškių ir Pajevonio vidurinių mokyklų, „Aušros“ gimnazijos. Jaunieji kūrėjai dažniausiai savo mintis ir idėjas išsakė dailės darbuose, suaugusieji rinkosi poeziją ir prozą.
Skirtingose amžiaus grupėse buvo paskelbta 14 prizininkų, užėmusiems pirmąsias vietas įteiktos piniginės premijos. Šiemet jos teko šešiametei „Buratino“ vaikų lopšelio-darželio darželio auklėtinei Giedrei Skačkauskaitei, Vilkaviškio pagrindinės mokyklos antrokui Adrianui Latvinskui, Pajevonio vidurinės mokyklos septintokei Evelinai Skrockytei, „Aušros“ gimnazijos auklėtiniui Tomui Rikliui ir šios mokymo įstaigos bibliotekininkei Elenai Bacevičienei. Tarp prizininkų buvo „Buratino“ lopšelio-darželio „Boružiukų“ bei „Drugelių“ grupių auklėtiniai, Vilkaviškio pagrindinės mokyklos moksleivės Greta Jakimavičiūtė ir Domantė Janulevičiūtė, Gražiškių vidurinės mokyklos aštuntokė Vaida Stankevičiūtė, Keturvalakių pagrindinės mokyklos dešimtokė Viktorija Kauneckaitė, Giedrių jaunimo mokyklos ugdytiniai, o suaugusiųjų grupėje – poetai Janina Kurtinaitienė ir Algimantas Grakavinas.
Sveikindama prizininkus ir įteikdama premijas Joana Vaičiulaitytė-Buivienė kalbėjo, jog jai arčiausiai širdies yra vaikai, moksleiviai ir jų mokytojai, nes ir ji pati – pedagogė. Ši viešnagė Didžiuosiuose Šelviuose sutapo su aštuntąja rašytojo dukros kelione į Lietuvą. „Kiekvieną kartą lankydamasi Lietuvoje matau, kaip Tėvynė atsigauna, žydi, jos žmonės šypsosi“, – įspūdžiais dalijosi garbi viešnia. Ji ypač džiaugėsi, kad konkurso dalyviai savo kūriniais išsako meilę gimtajam kraštui ir jo žmonėms. Joana užaugo ne Lietuvoje, bet, pasak jos, Vaičiulaičių namai JAV visuomet buvo pilni lietuviškumo. A. Vaičiulaičio dukros lankė lietuviškas mokyklas, važiavo į stovyklas, šoko tautinių šokių grupėse. Renginyje dalyvavusi ir kartu su Irena Ašakaite dainavusi Rūta Morozovaitė pasakojo, kad jai teko svečiuotis pačios Joanos namuose Amerikoje ir tie namai ją sužavėjo savo lietuviškumu bei svetingumu.
Laiške namiškiams A. Vaičiulaitis rašė: „Aš atsiminimuose dabar lankau namus: pirkią, kur daug istorijų parašiau ir baigiau „Valentiną“, kur gyvenome anomis dienomis ir augome…“
Praėjus daugeliui metų Vaičiulaičių sodyboje vėl gyva literatūrinė mintis, skamba lietuviškos melodijos, kurias šiame renginyje gausiai susirinkusiems rašytojo atminimo puoselėtojams dovanojo Muzikos mokyklos mokytoja Raimonda Kurauskienė su dukra Emilija.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.