Kokių vertybių įgijote savo tėvų namuose? Kaip sekasi tai perduoti savo šeimoje?
Mintimis dalijasi vilkaviškietė Birutė ŠEIMIENĖ:
– Didžiausią įtaką mano gyvenime turėjo vaikystėje ir jaunystėje paklotas vertybių pamatas. Vaikystėje suformuoti ir įdiegti įpročiai išliko visam gyvenimui.
Mūsų keturių vaikų šeimoje kiekvienas narys turėjo savo pareigas. Vaikai rodė pagarbą tėvams ir visiems šalia esantiems suaugusiems žmonėms. Visa šeima šventė sekmadienio šv. Mišias, buvo dažni giminės susitikimai, ypač per atlaidus.
Kiek prisimenu, tikrasis auklėjimas šeimoje buvo ne žodžiais, bet pavyzdžiu. Matydavau kitus dirbant – ir aš dirbdavau, girdėdavau kitus dainuojant ar giedant – ir aš dainuodavau ar giedodavau, matydavau kitus sveikinantis – ir aš sveikindavausi. Net nesvarbu, ar pažįstamas žmogus, ar ne. Klausydavausi senelio pasakojimų apie Lietuvos kariuomenės savanorio nueitą kelią ir vaikiškai mąstydavau apie jo meilę Lietuvai.
Apie pokario metus šeimoje kalbėdavo nedrąsiai, dažniausiai rodydami senas nuotraukas ar prisimindami partizanų dainas.
O kokie buvo mano jaunystės laikais girdėti dabartinio arkivyskupo kun. Sigito Tamkevičiaus pamokslai! Tada supratome, jog tai – kunigas šauklys, kovotojas už blaivybę ir dorovę, sugebantis paliesti kiekvieno klausytojo širdį. Mokykloje persekiojimo dėl tikėjimo nejaučiau, nes tėvai neužėmė atsakingų postų, tad galėjo savo vaikus auklėti taip, kaip norėjo.
Tėvų paprastumas, sąžiningumas ir darbštumas buvo matomi visur ir visada. Pokalbiai namuose dažniausiai vykdavo prie stalo, nes valgydavome visa šeima drauge. Trumpai aptardavome per dieną nuveiktus darbus ir šiek tiek – mokyklos reikalus.
Tėvai niekada nekritikuodavo kitų žmonių, mokėdavo su jais sutarti. Mokytojus, kolūkių pirmininkus, kunigus, apylinkės darbuotojus, gydytojus laikydavo didelėje pagarboje.
Tėvai pasitikėjo mumis – nebruko savo nuomonės, svarbiausius gyvenimo sprendimus leido daryti patiems. Toks pasitikėjimas mus vertė būti savarankiškus ir patiems atsakyti už savo pasirinkimus. Mokymasis buvo mūsų asmeninis reikalas, mokykloje skirtas namų užduotis galėjome daryti tik tada, kai atlikdavome ūkio ruošos darbus. Apie išsimokslinusius žmones šeimoje buvo kalbama su pagarba.
Augindama tris savo sūnus specialiai dėl jų auklėjimo lyg ir nieko nedariau, bet ruošiau sudėtingam gyvenimui. Kartais pagalvoju, jog esu „kietasprandė“ mama. Vaikus vesdavausi į renginius, minėjimus, šventes, akcentuodavau sekmadieninių šv. Mišių lankymo svarbą.
Sūnus mokiau, jog visi išbandymai žmogų tik grūdina, jog turime dėkoti Aukščiausiajam už viską, ką turime. Visa bėda, kad mes ne tik nemokame dalyti meilės, bet nemokame jos, mums rodomos, ir priimti.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.