Paskola būsto renovacijai – saugi, neprivaloma ir pigi
Lietuvoje jau daugiau nei 300 daugiabučių sėkmingai baigė renovacijos darbus ir pasižymi ne tik didesniu būsto komfortu, bet ir gyvais pavyzdžiais liudija, jog būstą modernizuoti verta. Gyventojų apklausų duomenys rodo, jog abejojantieji dažniausiai kliūtimi nurodo laisvų lėšų stoką ir būtinybę imti banko paskolą. Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros darbuotojai yra surinkę dažniausiai užduodamus klausimus, iš kurių akivaizdu, jog daugelis gyventojus kankinančių baimių yra nepagrįstos.
Būsto įkeisti nereikia
Dažna gyventojų klaida – tai įsitikinimas, jog imant paskolą būsto renovacijai reikalingas būsto įkeitimas. Daugeliui tai tolygu baimei, jog iškilus sunkumams ir neišgalint paskolos grąžinti bankas skubiai atims būstą ir renovacija taps savotiškais spąstais. Iš tiesų paskolos būstui renovuoti teikiamos pagal specialią programą, kurioje ir numatyta, jog būsto įkeisti nereikia, nes riziką prisiima valstybė.
Dar kita gyventojus sauganti nuostata – tai visiškas renovacijos išlaidų padengimas tiems socialiai remtiniems gyventojams, kurie gauna kompensacijas už šildymą. Todėl netekus darbo ar kitaip pasunkėjus finansinėms galimybėms būsto paskolos grąžinimo naštą perims valstybė, jeigu tik gyventojai sugebės laiku surinkti ir pateikti atitinkamą finansinę padėtį patvirtinančius dokumentus.
Vietoj paskolos galima naudoti savo lėšas
Gyventojai, kurie svarbiems gyvenimo dalykams turi sukaupę lėšų, banko paskola renovacijai visai nėra būtina – tai tik pagalbos mechanizmas sunkiau besiverčiantiems.
Be to, paskolą galima grąžinti ir anksčiau nei sutarta. Numatyta, jog gyventojams tokiu atveju netaikomos paprastos banko paskolos atveju įprastos baudos.
Paskolos grąžinimo trukmę renkasi patys
Sprendimą, kokiam laikotarpiui ir kokio dydžio paskolą imti, daro patys gyventojai. Ilgalaikės paskolos daugiabučiams atnaujinti esminė sąlyga gyventojams – ne didesnės nei 3 proc. fiksuotos metinės palūkanos. Pagal daugiabučių namų atnaujinimo (moderizavimo) programą nustatyta maksimali palūkanų riba nesikeis visą paskolos grąžinimo laikotarpį, kuris gali siekti iki 20 metų. Ne pagal šią programą imant banko paskolą gyventojams tektų tartis dėl 5–12 proc. dydžio palūkanų, tokiu atveju vien palūkanoms tektų išleisti keliskart didesnę pinigų sumą.
Dabar, ekonomikos sunkmečiu, gyventojams, norintiems modernizuoti savo namą, yra itin geras metas. Statybos darbų kainos sumažėjusios, todėl galima ypač geromis sąlygomis atsirinkti geriausią pasiūlymą atnaujinti daugiabučiam namui už mažiausią kainą pateikusį rangovą.
Mantas MARKAUSKAS
Užsk. 5400
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.