Tapkime draugais!

Įdomu

Paskelbė:

Paskelbta:


VARDADIENIUS ŠVENČIA

Rugpjūčio 17 d. Laisva, Laisvydė, Mažvilas,
Mažvilė, Sigutė.

Rugpjūčio 18 d. Mantautas, Mantautė, Mantė.


DA­TOS

Rugp­jū­čio 17 d.

1544 m. ati­da­ry­tas Ka­ra­liau­čiaus uni­ver­si­te­tas.

1939 m. gi­mė ra­šy­to­jas Jo­nas Ma­čiu­ke­vi­čius.

1957 m. mi­rė ra­šy­to­jas pro­zi­nin­kas, dra­ma­tur­gas An­ta­nas Vie­nuo­lis. Gi­mė 1882 m.

Rugp­jū­čio 18 d.

1850 m. mi­rė pran­cū­zų ra­šy­to­jas Ono­rė de Bal­za­kas. Gi­mė 1799 m.

1865 m. Šikš­nių k., Ky­bar­tų vlsč., gi­mė knyg­ne­šė, spau­dos dar­buo­to­ja, vi­suo­me­nės ir po­li­ti­nė vei­kė­ja Joa­na Do­mi­ny­ka Pa­val­ky­tė-Gri­niu­vie­nė. Mi­rė 1918 m.

1896 m. ji iš­te­kė­jo už gy­dy­to­jo Ka­zio Gri­niaus (tre­čia­sis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pre­zi­den­tas, ša­lį val­dęs nuo 1926 m. bir­že­lio 7 d. iki gruo­džio 17 d.). Su vy­ru ap­si­gy­ve­nu­si Vir­ba­ly­je, ta­po knyg­ne­še. Iš Ky­bar­tų į Eit­kū­nus per sie­ną ji ne­šda­vo vy­ro rank­raš­čius, at­gal – drau­džia­mą lie­tu­viš­ką spau­dą. Ru­de­nį Gri­niams per­si­kė­lus į Nau­mies­tį, jos ke­lio­nės per sie­ną į Šir­vin­tą ir at­gal bu­vo nuo­la­ti­nės. Į Ma­žą­ją Lie­tu­vą ji ga­ben­da­vo „Var­po“ ko­rek­tū­ras, at­gal – laik­raš­čius „Var­pas“ ir „Ūki­nin­kas“. Bend­ra­dar­bia­vo „Nau­jo­sios ga­dy­nės“, „Ūki­nin­ko“, „Vil­niaus ži­nių“ ir kt. laik­raš­čiuo­se (sla­py­var­dis – Dė­die­nė).

Pra­si­dė­jus Pir­ma­jam pa­sau­li­niam ka­rui, 1915 m. su vy­ru pa­si­trau­kė į Ru­si­ją, gy­ve­no ir dir­bo Kis­lo­vods­ke. Per Rau­do­no­sios ar­mi­jos puo­li­mą 1918 m. spa­lio 8 d. plė­ši­kau­jan­tys ka­rei­viai nu­šo­vė Joa­ną Gri­niu­vie­nę ir sun­kiai su­žei­dė duk­rą Gra­ži­ną, ku­ri ne­tru­kus po su­žei­di­mo mi­rė. Ka­zys Gri­nius jas pa­lai­do­jo Kis­lo­vods­ko sta­čia­ti­kių ka­pi­nė­se.

1988 m. Lie­tu­vos SSR Aukš­čiau­sio­ji Ta­ry­ba įtei­si­no lie­tu­vių kal­bą kaip vals­ty­bi­nę, le­ga­li­za­vo Vy­tį, Ge­di­mi­no stul­pus, Tau­ti­nę gies­mę ir tris­pal­vę vė­lia­vą.

1991 m. Mask­vo­je ban­dy­ta įvyk­dy­ti per­vers­mą (pu­čą).


KALBOS PATARIMAI

Vals­ty­bės ap­do­va­no­ji­mas: Vy­ties ar Vy­čio Kry­žius?

Žo­džio vy­tis (vyr. g.) reikš­mės – „rai­tas se­no­vės kar­žy­gys; Lie­tu­vos vals­ty­bės her­bas, vaiz­duo­jan­tis rai­tą val­do­vą“. Šia reikš­me tei­kia­mo žo­džio kil­mi­nin­ko for­ma yra vy­čio (ne vy­ties): Ka­ri­nin­kas ap­do­va­no­tas Vy­čio (ne Vy­ties) Kry­žiaus or­di­nu.

Žo­dis vy­tis (mot. g.) reiš­kia „rykš­tė, vy­ti­nė, lanks­ti ša­ka“: Ma­tyt, teks grieb­tis vy­ties.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content