Eglė KVIESULAITIENĖ
Į svetimą turtą kėsinęsi jauni plėšikai kurį laiką turės misti kalėjimo koše. Teismas giežtai įvertino jų nusikaltimus ir visiems skyrė realias laisvės atėmimo bausmes.
Vienodas scenarijus
Trys plėšimai, sudrumstę pastaruoju metu gan ramų provincijos gyvenimą, buvo išaiškinti greitai. Nepatyrę plėšikai paliko aibes įkalčių, tad operatyviai nusikaltimus atskleidę pareigūnai nagrinėti teismui jas atidavė pagreitinto proceso tvarka. Rajono teisėsaugininkai stebėjosi nusikaltimų cinizmu ir panašiu scenarijumi, kuris gimdavo apgirtusių vyrų galvose: pritrūkus pinigų svaigalams, apiplėšti senus žmones.
Būtent tokių minčių kilo Gildui Jablonskiui ir Mantui Bajoraičiui, vieną gegužės dieną nuo ryto girtavusiems įvairiose virbaliečių kompanijose. 23-ejų metų bedarbiai nutarė, kad geriausias būdas prasimanyti pinigų – apiplėšti netoliese gyvenančius senukus.
Parūpino kaukes
Prisižiūrėję detektyvinių serialų virbaliečiai sumetė, kad kur kas patikimiau būtų veidus pridengti kaukėmis. Tad iškart pasiuntė vieną sugėrovą, kuris vienintelis turėjo sugyventinę ir vaikų, pasirūpinti juodomis moteriškomis pėdkelnėmis. Nors ir puikiai žinojo, kam jos bus panaudotos, 31-erių Žydrūnas Bajoraitis neatsisakė padėti. Jis nuskubėjo namo ir sugyventinės paprašė surasti tai, ko prašė sugėrovai. Tačiau moteriai iškart kilo įtarimų, kad jos kojinės gali būti panaudotos blogiems kėslams. Todėl ji atsisakė padėti.
Vyras pats susirado pėdkelnes bei peilį ir išskubėjo atgal pas draugus. Žydrūnas teisme puikiai prisiminė, kaip padėjo draugams iš kojinių daryti kaukes, praplėšti skyles akims, burnai. Užsimaukšlinę kojines Gildas ir Mantas nuskubėjo prie aukų namo, o Žydrūnas nuėjo savo keliais.
Spardė močiutę
Į aštuntą dešimtį įkopusių virbaliečių Viktorijos ir Justino šeima po vidurnakčio jau ramiai miegojo. Viktorija pamena už lango išgirdusi vyriškus balsus. Po kelių akimirkų virtuvėje pažiro stiklai, o pro žiojinčią angą įlipo vyras. Kambaryje buvo tamsu, tačiau Viktorija, kiek galėdama įžiūrėti kontrolinės televizoriaus lemputės šviesoje, matė, jog neprašytas svečias – kaukėtas. Nespėjusi suvokti, kas iš tiesų vyksta, Viktorija pajuto spyrius į šoną, nugarą. Močiutė susirietė, kad spyrių nekliūtų į pilvą, mat neseniai buvo grįžusi po operacijos, žaizda dar nebuvo gerai sugijusi.
Kelis kartus šūktelėjusi vyro pagalbos, senolė netrukus tarpdury pamatė jį su kirviu rankose. Paleidęs Viktoriją, plėšikas puolė jos vyrą ir bandė atimti šį ginklą. Moteris girdėjo, kaip užpuolikas reikalauja pinigų, o vyras dūsta smaugiamas.
Gelbėjo vyrą
Keleriais metais už vyrą jaunesnė žmona sumojo, kad reikia gelbėti sutuoktinį. Pasiramsčiuodama lazdele senolė prišlubavo prie besiimančių vyrų ir vožė ja plėšikui per galvą. Kai nepadėjo ir tai, Viktorija ėmėsi paskutinio „ginklo“ – griebė plėšikui už tarpukojo ir suspaudė. Tai suveikė labai efektyviai: jaunuolis spruko atgal pro langą, taip ir nespėjęs nieko pagrobti.
Kaip vėliau paaiškėjo, į senukų namus įsilaužė Mantas, o Gildas saugojo prie lango, kad kas neužkluptų.
Teismas realią laisvės atėmimo bausmę (2 metus ir 6 mėn.) skyrė ne tik pagrindiniam plėšikui M. Bajoraičiui. Nusikaltime dalyvavusiam G. Jablonskiui teks pataisos namuose praleisti 1 m. 4 mėn. O nusikaltėliams talkinęs Manto brolis Žydrūnas net nesitikėjo, kad sugyventinės kojinės pridarys tiek nemalonumų. Už pagalbą plėšikams teismas jam skyrė 8 mėn. laisvės atėmimo.
Grasino nudurti
Dar griežtesnes bausmes teismas skyrė bemoksliam devyniolikmečiam Artūrui Brižinskui ir 5 klasių išsimokslinimą turinčiam 24-erių Petrui Adomaičiui. Šie čigonų tautybės jaunuoliai ne tik sumušė bei gąsdino 66-erių Andriškių kaimo (Klausučių sen.) gyventoją, bet ir pagrobė jos turto beveik už 9 tūkst. litų.
Idėja apiplėšti vienišą moterį taip pat kilo begeriant. Vaikinai kaukių neieškojo – likti neatpažinti jie tikėjosi užsimaukšlinę bliuzonų gobtuvus. Apie 2 val. nakties įsibrovę į pagyvenusios moters namus, plėšikai grasino peiliu, daužė ją rankomis, lagaminu, spardė. Nors moteris, net ir girdėdama raginimus ją nudurti, atkakliai tylėjo ir nesakė, kur pinigai, A. Brižinskas neilgai naršė po namus. Jis aptiko lagaminą bei porą piniginių, kur Teresė slėpė litus ir eurus. Nuo spintelės pačiupo ir dėželę su aukso papuošalais, kurių per gyvenimą moteris buvo sukaupusi ne tiek ir mažai. Išeidami plėšikai ant durų užvertė šaldytuvą ir viryklę, nuplėšė telefono laidus, sudaužė šviestuvą.
Priteisė atlyginti
Tik ryte moteriai pavyko išsilaisvinti iš užbarikaduotų namų ir pasikviesti pagalbą. O plėšikai jau kitą dieną banke išsikeitė pavogtus eurus į litus, įsigijo automobilį „Honda Civic“, uliojo.
Nors apklausiami ikiteisminio tyrimo metu davė gan išsamius parodymus, teismo metu čigonai neigė turėję peilį ir pavogę brangenybes. Jie prisipažino tik paėmę penkis šimtus litų, o eurų ir brangenybių neva net akyse nematę.
Tačiau teismas turėjo pakankami įrodymų ir jaunuoliams skyrė griežtas bausmes: A. Brižinskui, subendrinus ir anksčiau neatliktą bausmę, – 5 m. 4 mėn. laisvės atėmimo, iki šiol neteistam P. Adomaičiui – 3 m. 6 mėn. Be to, vyrams teks atlyginti padarytus nuostolius: 8970 litų turtinės bei 10 tūkst. litų neturtinės žalos.
Teismas bausmes skyrė dar dviem jauniems plėšikams, grasinusiems ginklu ir prieš pusmetį apvogusiems Vilkaviškyje, Lauko gatvėje, esančią parduotuvę „Laukinukė“. Devyniolikmečiam M. R. teismas skyrė 3 m. 6 mėn. laisvės atėmimo, metais vyresniam jo draugui A. B. – 2 m. 3 mėn. laisvės atėmimo. Šią, jų manymu, per griežtą bausmę jaunuoliai apskundė aukštesnės institucijos teismui, todėl nuosprendis dar neįsiteisėjęs.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.