Tapkime draugais!

Pasaulį sukrėtusį filmą matė ir Suvalkijos žmonės

Paskelbė:

Paskelbta:


Ma­ri­jam­po­lė­je tai bu­vo iš­skir­ti­nis įvy­kis – su­si­ti­ki­mas su do­ku­men­ti­nio fil­mo „The So­viet Sto­ry“ re­ži­sie­riu­mi ir sce­na­ri­jaus au­to­riu­mi Ed­vi­nu Šno­re. Iki šiol Lie­tu­vo­je toks su­si­ti­ki­mas su vi­suo­me­ne yra vy­kęs tik Kau­ne, Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­te. Ma­ri­jam­po­lę ir Ša­kius šis jau­nas ta­len­tin­gas re­ži­sie­rius ap­lan­kė aso­cia­ci­jos Sū­du­vos kul­tū­ros fon­do ir Sei­mo na­rio dr. Ar­vy­do Vi­džiū­no kvie­ti­mu. Ren­gi­nys or­ga­ni­zuo­tas Juo­do­jo kas­pi­no die­nai ir Bal­ti­jos ke­lio me­ti­nėms pa­mi­nė­ti.

Ed­vi­nas Šno­rė – 36-erių po­li­ti­kos moks­lų ma­gist­ras, šiuo me­tu ra­šan­tis is­to­ri­jos moks­lų dak­ta­ro di­ser­ta­ci­ją. Pap­ras­tas, nuo­šir­džiai bend­rau­jan­tis jau­nas žmo­gus kal­bė­da­ma­sis ne­tu­rė­jo ką slėp­ti – apie sa­vo dar­bus ir sa­ve kal­bė­jo pa­pras­tai, o šio fil­mo sėk­me džiau­gė­si san­tū­riai: taip, jo tiks­las – pa­keis­ti Va­ka­rų ša­lių po­žiū­rį į tą is­to­ri­jos eta­pą, kai XX am­žiaus ket­vir­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je bu­vo ma­siš­kai nai­ki­na­mi žmo­nės. Au­to­rius ma­no, kad šis tiks­las pa­siek­tas. Va­ka­rų ša­ly­se žmo­nės, iš­vy­dę fil­mą, pa­ty­rė šo­ką. Jie kaž­ką ži­no­jo, ta­čiau ne­su­vo­kė žu­dy­mo mas­tų ir mo­ty­vų.

„The So­viet Sto­ry“ jau ro­dy­tas 20-yje pa­sau­lio ša­lių ir kol kas tik Ru­si­jo­je su­lau­kė is­te­riš­kos reak­ci­jos. Pa­ro­džius šį fil­mą per vie­ną Ru­si­jos TV ka­na­lą, prie Lat­vi­jos am­ba­sa­dos Mask­vo­je iš­si­lie­jo „Jau­no­sios Ru­si­jos“ ak­ty­vis­tų įtū­žis: bu­vo su­de­gin­ta E. Šno­rės iš­kam­ša. Ta­čiau au­to­rius ne­ma­no, kad tai vi­sos Ru­si­jos žmo­nių nuo­mo­nė. Di­de­lė mi­li­jo­ni­nės vals­ty­bės da­lis dar ne­pa­mir­šo, kas vy­ko Sta­li­no val­dy­mo lai­kais. Ru­si­jo­je fil­mą ofi­cia­liai už­draus­ta de­monst­ruo­ti. To­kį reak­cin­gų jė­gų iš­puo­lį įta­kin­gas pa­sau­lio lei­di­nys „The Eco­no­mist“ pa­va­di­no „Os­ka­ru“ fil­mui, drą­siai ir ar­gu­men­tuo­tai su­ly­gi­nu­siam na­cis­ti­nį ir so­vie­ti­nį re­ži­mus.

Ta­čiau E. Šno­rė bai­siau­sių, la­biau­siai su­kre­čian­čių kad­rų į šį fil­mą ne­tgi ne­su­dė­jo, kad jis ga­lė­tų bū­ti ro­do­mas mo­kyk­lo­se. Ta­čiau ir tai, kas su­dė­ta į juos­tą, su­kre­čia – tai di­džiau­si nu­si­kal­ti­mai žmo­niš­ku­mui, daž­nai – pro­tu ne­su­vo­kia­mi, ne­paaiš­ki­na­mi. 10 me­tų dir­bęs įvai­riuo­se pa­sau­lio ar­chy­vuo­se, fil­mo au­to­rius rin­ko me­džia­gą iš tų šal­ti­nių, kur ne­to­lie­se bu­vo vyk­dy­tas ho­lo­kaus­tas.

Į ma­ri­jam­po­lie­čio žiū­ro­vo klau­si­mą, ko­dėl šia­me fil­me neak­cen­tuo­ja­ma tai, kas vy­ko Bal­ti­jos ša­ly­se, pvz., Lie­tu­vo­je, re­ži­sie­rius at­sa­kė no­rė­jęs į šią te­mą pa­žiū­rė­ti pla­čiau, juo­lab sten­gę­sis iš­veng­ti kal­ti­ni­mų, jog „fil­mas pa­da­ry­tas spe­cia­liai lat­viams, kad šie pa­verk­tų“. E. Šno­rė pa­mi­nė­jo, jog Vo­kie­ti­jos ar­chy­vuo­se ra­do me­džia­gos, ku­rios 50–60 me­tų nie­kas ne­nau­do­jo, o juk rei­kia žmo­nėms pa­pa­sa­ko­ti tie­są. Be do­ku­men­ti­nių kad­rų sun­ku bū­tų per­teik­ti tai, kas vy­ko. Re­ži­sie­rius ši­tai su­vo­kė jau se­niai, kai jo mo­čiu­tės pa­sa­ko­ji­mai apie tą bai­sų­jį laik­me­tį kaip die­na nuo nak­ties sky­rė­si nuo to, kas bu­vo kal­ba­ma mo­kyk­lo­je.

Fil­mas, pa­sta­ty­tas prieš dve­jus me­tus, jau yra da­ly­va­vęs ne vie­na­me ki­no fes­ti­va­ly­je ir pel­nęs ap­do­va­no­ji­mų. Pats ver­tin­giau­sias, E. Šno­rės ma­ny­mu, yra Bos­to­no ki­no fes­ti­va­lio ap­do­va­no­ji­mas „Mass im­pact award“ 2008 me­tais (už di­džiu­lę įta­ką vi­suo­me­nei). Šis fil­mas vie­nin­te­lis Lat­vi­jo­je yra iš­vers­tas net į 30 už­sie­nio kal­bų. E. Šno­rė džiau­gia­si, kad fil­mo ko­pi­jos iš pa­ties Lat­vi­jos pre­zi­den­to ran­kų do­va­no­ja­mos už­sie­nio sve­čiams, ro­do­mos mo­kyk­lo­se kaip mo­ko­mo­ji me­džia­ga.

Į klau­si­mą, ar dar li­ko kas nors jo as­me­ni­niuo­se ar­chy­vuo­se ki­tiems fil­mams, E. Šno­rė sa­kė, jog jį la­bai do­mi­na Uk­rai­nos bad­me­čio lai­ko­tar­pis. Ta­čiau šiuo me­tu pa­grin­di­nis lat­vio tiks­las – pa­ra­šy­ti di­ser­ta­ci­ją, o atei­tį jis sie­ja su to­li­mes­niais is­to­ri­jos ty­ri­nė­ji­mais.

Dai­va KLI­MA­VI­ČIE­NĖ

Aso­cia­ci­jos Sū­du­vos kul­tū­ros fon­do pir­mi­nin­kė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content