Silantai odontologijoje naudojami jau porą dešimtmečių, tačiau kas yra silantai, pasakytų vos vienas kitas žmogus. Dauguma nežino informacijos ir apie silantų naudą, kad ši medžiaga gali apsaugoti vaikų dantis nuo ėduonies.
Ėduonis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantų ligų. Dantų ėduonies atsiradimą lemia daugelis priežasčių: burnos higiena, sumažėjęs dantų atsparumas, apnašos, paveldimumas. Įtakos turi ir mitybos įpročiai: neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas mitybos režimas, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje ir kt.
Svarbu tai, kad 6–14 metų vaikams krūminiai dantys silantais dengiami nemokamai. Tačiau tėveliai tuo pasinaudoti neskuba. Kasmet iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto skiriama pakankamai lėšų (šiemet – 2 mln. litų), tačiau dalis valstybės pinigų lieka nepanaudota.
Ar žinote, kad:
• dantų ėduonies yra pažeisti 68 proc. trimečių ir 94 proc. šešiamečių vaikų dantys;
• dar labiau pažeisti vyresnių vaikų dantys: ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų;
• laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų;
• Skandinavijos šalių patirtis parodė, kad dantų ligų profilaktika 50 kartų pigesnė už jų gydymą.
Silantai – dantų vageles hermetizuojančios medžiagos, naudojamos nuolatinių dantų ėduonies profilaktikai. Tai atrodo kaip tirštas, bet labai takus skystis, užliejantis gilias vageles bei sudarantis mechaninį barjerą tarp dantų emalio ir žalojančio mikrobinio dantų apnašo bei burnoje susidarančių rūgščių. Neseniai išdygusio nuolatinio danties vagelės ir duobelės – tai rizikos sritys (pagrindinės apnašų susikaupimo vietos), kuriose užsilaiko maisto ir kurios savaime neišsivalo. Tai aštuonis kartus labiau dantų ėduonies pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. O jei vagelės gilios, jos neišvalomos ir dantų šepetėliu. Sudėtingai „išvagotą“ nuolatinio krūminio danties kramtomąjį paviršių net suaugusiesiems nelengva išvalyti, o vaikams dažnai tai neįveikiama užduotis, ypač jei mėgstama dažnai gardžiuotis saldumynais ar traškučiais bei saldžiais putojančiais gėrimais. Be to, dygstančių nuolatinių dantų vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl labiau pažeidžiamos rūgščių ir ėduonies.
Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra. Dantuko gręžti nereikia. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Hermetizuojanti medžiaga sukietinama, panaudojant specialią šviesą.
Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Klaidinga manyti, kad, padengus dantis silantais, galima nelabai kruopščiai valyti dantis, netinkamai maitintis, reguliariai nebetikrinti burnos pas odontologą. Tokiu atveju burnos bakterijos ir rūgštys „sugraužia“ ne tik dantis, bet ir silantus, netgi plombas.
Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. V-713. Pagal šią programą numatytas paslaugas 6–14 metų vaikams nemokamai teikia sutartį su teritorine ligonių kasa sudarę pirminės sveikatos priežiūros centrai ir šeimos klinikos, kuriuose dirba gydytojai odontologai arba burnos higienistai. Gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartį su ligonių kasomis, iš PSDF biudžeto mokama už visas minėto amžiaus vaikams suteiktas paslaugas. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.
Kauno teritorinės ligonių kasos duomenimis, 2009 metais Vilkaviškio rajone krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa pasinaudojo tik 8 proc. 6–14 metų amžiaus vaikų (457 iš planuojamų patikrinti 5833). Šių metų pirmo pusmečio vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa pasinaudojo 3 proc. Vilkaviškio rajono gyventojų. Buvo planuojama patikrinti 2919 pacientų, per ataskaitinį laikotarpį patikrinta ir silantais dantys padengti 98 vaikams.
Norime tėveliams, turintiems 6–14 metų amžiaus vaikų, priminti, kad jie nepamirštų savo atžalas nuvesti pas gydytoją odontologą. Specialistas nemokamai padengs vaikų krūminius dantis silantinėmis medžiagomis. Jeigu pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje jūs esate prisirašę, nėra odontologo, teiraukitės savo šeimos gydytojo ir jis informuos, kur šią paslaugą jūs galite gauti nemokamai.
Dženita SABAŠINSKIENĖ
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir
sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.