Kybartuose gyvuojančio vienišų žmonių klubo „Vienišius“ nariai surengė ekskursiją po Šakių rajoną, maršrutą pavadinę „Zanavykų krašto dvarai ir parkai“.
Pirmiausia aplankėme Lukšių miestelį ir jame esantį Siesarties vingio parką, kuriame stūkso įspūdingas monumentas „Vartai į kitą tūkstantmetį“. Jis pernai vasarą buvo pastatytas Lukšių seniūno Vido Cikanos iniciatyva.
Nuvažiavome ir į šalimais esantį Zyplių dvarą – menininkų Meką, kurioje vyksta įvairūs plenerai, festivaliai, veikia nuolatinės tautodailininkų parodos. Be išlikusių devynių pastatų, pamatėme ir atstatomus XIX a. pr. neobarokinio stiliaus pagrindinius dvaro rūmus. Buvusiose dvaro arklidėse pasigėrėjome veikiančia net kelių liaudies menininkų darbų paroda ir kai ką nusipirkome prisiminimui į namus. Nuėjome prie nugriuvusio gamtos paminklo – senojo Zyplių ąžuolo, siekusio net 30 metrų aukštį.
Atvažiavę į Žemosios Panemunės dvarą labai nusivylėme, nes prie įspūdingai atrodančio, jau nuo XVI a. pabaigos minimo pastato prieiti negalėjome per dilgėles. Tačiau pasigėrėjome puikiai atrodančiu ūkiniu pastatu bei gražiomis apylinkėmis.
Kriūkų miestelyje, įsikūrusiame kairiajame Nemuno krante, aplankėme Sviatošino dvarą, kurį kažkada valdė bajorų Renė giminė.
Daug įspūdžių patyrėme senajame Plokščių miestelyje. Gidė, istorijos mokytoja Gražina parodė ir papasakojo apie Vaiguvos upelį – gatvę, kurios nuolat srovenančiu vandeniu ir einama, ir važiuojama. Apžiūrėjome tremtinių rūpesčiu įrengtą tremčių kalvelę, paminklą 1918–1920 m. žuvusiems savanoriams, Vinco Kudirkos akmenį. Aišku, visi nusileidome ir prie šventojo šaltinėlio į Šventaduobę, kuri dar vadinama lietuviškuoju Lurdu.
Toliau kelias vedė į Ilguvos miestelį, kur stovi XVIII a. pab. pastatyti dvaro rūmai, priskiriami liaudiškajam klasicizmo stiliui. Iš pradžių dvaras vadinosi Panykių vardu ir tik 1758 m., rūmus nupirkus Veliuonos klebonui Viktorui Talko-Grincevičiui-Ilgauskui, pradėtas vadinti Ilguvos vardu. Čia vaikystę praleido žymi dainininkė Beatričė Grincevičiūtė. Ilguvos dvare gyveno vienas iš dvaro savininkų, didis lenkų kompozitorius ir smuikininkas Emilis Mlynarskis. Gal ne visi kybartiečiai ir žino, kad šis muzikas gimė Kybartų miestelyje. Dailininkui I. Levitanui rusų valdžia paminklą pastatė, o E. Mlynarskiui – ne. Tad gal ateities kartos Kybartuose įamžins buvusio Varšuvos filharmonijos direktoriaus vardą?
Gerai nuteikė ir Gelgaudiškio dvaro rūmai bei juos supantis parkas. Klasicizmo stiliaus rūmai pastatyti XIX a. viduryje. Nors juose dabar vyksta restauravimo darbai, tačiau vikrusis gidas Edgaras vedė mus per visas kliūtis bei užtvaras ir labai vaizdžiai papasakojo apie čia gyvenusius dvarininkus. Per žemės reformą 1920 m. dvaras buvo išparceliuotas, jame buvo įsteigta pirmoji Lietuvoje našlaičių prieglauda. Visa dvaro teritorija su rūmais, kumetynu, ūkiniais pastatais ir parku užima net 16,6 ha. Beveik visos keliauninkės turėjo jėgų nueiti iki vadinamosios parko „žvaigždės“, kurioje dvarininkai medžiodami pietaudavo.
Ne mažesnį įspūdį padarė ir Kidulių dvaro ansamblis bei parkas. Istoriniuose šaltiniuose minima, kad šiame dvare 1807 m. buvo apsistojęs Prūsijos karalius Fridrichas Vilhelmas III. Kidulių seniūnijos darbuotoja Erima trumpai papasakojo apie dvaro ansamblį ir visiems ekskursijos dalyviams padovanojo informacinių lankstinukų.
Į Sudargą atvažiavome jau gerokai po pietų. Labai norėjome pamatyti penkis piliakalnius, menančius kovas su kryžiuočiais. Pirmąkart juos pamačiusieji liko priblokšti atsivėrusios didybės. Dabar žinosime, kad Sūduvoje yra antroji Kernavė.
Roma BRUZBARTIENĖ
Kybartų miesto bibliotekos
bibliotekininkė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.