Eglė KVIESULAITIENĖ
Nuo rugsėjo 1 dienos pasikeitus atliekų surinkimo tvarkai, rajono gyventojai telefonų skambučiais „atakavo“ ir „Santakos“ redakciją, ir Savivaldybę.
Žmonėms rūpimus klausimus pateikėme Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktoriui Antanui MIELIAUSKUI.
– Keičiantis vežėjams, paskutinėmis rugpjūčio dienomis į kai kuriuos rajono kaimus šiukšlių surinkėjai taip ir neatvažiavo. Pagal naujuosius grafikus atliekų surinkėjai turi atvykti tik po poros savaičių. Kur žmonėms dėti susikaupusias šiukšles?
– Pereinamuoju laikotarpiu būna įvairių nesusipratimų. Paskutinėmis praėjusio mėnesio dienomis šiukšles surinkti dar turėjo kita bendrovė, todėl žmonės neturėtų reikšti pretenzijų dabar Vilkaviškio rajone dirbančiai „Ecoservice“.
Bet suprantamas ir gyventojų rūpestis, kai pilnų konteinerių niekas neišveža. Todėl, sužinoję apie kai kuriose vietovėse susidariusią problemą, papildomai siuntėme mašinas surinkti atliekų.
Tačiau nuo šiol atliekos bus surenkamos pagal nustatytą grafiką ir problemų kilti nebeturėtų. Be to, kiekvienoje gyvenvietėje pastatyti bendro naudojimo konteineriai, kuriais gali naudotis visi ir netelpančias atliekas versti į juos.
Atliekų išvežimo grafikus skelbėme laikraštyje („Reklamos gidas“, rugpjūčio 31 d.), taip pat juos galima bet kada rasti mūsų centro internetinėje svetainėje adresu www.maatc.lt. Ten galite perskaityti informacijos ir kitais rūpimais klausimais.
– Individualių namų gyventojus išgąsdino nauja tvarka, kad konteinerius į gatves būtina išstumti iki 6.30 val. Ar yra dar kokių pasikeitimų, kuriuos turėtų žinoti rajono gyventojai?
– Iš tiesų, atliekų surinkėjų darbo grafikas prasideda nuo 6.30 val. ir tęsiasi iki vakaro. Todėl skirtingose vietovėse atliekos bus surenkamos skirtingu laiku. Tiesiog vertėtų pasekti, kokiu metu šiukšlių surinkėjai atvyksta į jūsų gatvę ir bus aišku, kada išstumti konteinerį kitą kartą.
Bendra atliekų surinkimo tvarka išlieka tokia pati. Naujovė – stambiųjų (didžiagabaričių) atliekų surinkimo aikštelė, esanti Vilkaviškyje, Šiaurės g. 6a. Į ją gyventojai nemokamai gali gabenti senus baldus ar kitas stambias atliekas. Iš atokesnių gyvenviečių tokios atliekos bus surenkamos pagal nustatytą grafiką.
– Gyventojams vis dar kyla klausimų, kur reikėtų kreiptis, norint pasirinkti atliekų tvarkymo rinkliavos būdą.
– Tiems, kuriems priimtinas nustatytas rinkliavos būdas, kai mokestis skaičiuojamas pagal gyvenamųjų patalpų plotą, niekur kreiptis nereikia. O tie, kurie norėtų, kad mokestis būtų skaičiuojamas pagal patalpose gyvenančių asmenų skaičių, turėtų atvykti į Atliekų tvarkymo centro rinkliavos skyrių Vilkaviškyje, J. Basanavičiaus a. 11, 210 kabinetą (tel. (8 342) 20 700). Kaip ir iki šiol, vietinės rinkliavos sąskaitas kartą per ketvirtį gyventojai gaus paštu.
– Vietinė rinkliava įvesta ir sodų bendrijų nariams, tačiau jie skundžiasi net neturį konteinerių.
– Bendro naudojimo konteineriai pastatyti prie įvažiavimų į sodų bendrijas, tad sodininkai jais jau gali naudotis. Nors pastaruoju metu padaugėjo sodų bendrijose gyvenančių šeimų, nėra galimybių individualiai surinkti konteinerių. Mat sodų keliai nepritaikyti sunkiasvorei technikai, kuri gali išlaužyti vaismedžius ir t. t.
Turimus individualius konteinerius gyventojams atliekų surinkimo dienomis teks išstumti į pagrindinius kelius ir sustatyti prie bendro naudojimo konteinerių.
– Gyventojai skatinami rūšiuoti atliekas, tačiau, pavyzdžiui, individualių namų savininkai tam neturi galimybių.
– Individualių namų gyventojai turi galimybes kompostuoti žaliąsias atliekas, todėl atliekų surinkėjai kontroliuos, kad į individualius konteinerius jos nebūtų metamos. Tačiau tik patys sąmoningiausi rūšiuoja antrines žaliavas ir jas gabena į specialius konteinerius, esančius prie daugiabučių namų. Svarstome galimybę antrinių žaliavų konteinerius įtaisyti ir individualių namų gyventojams. Bet tai tik perspektyva, kurios detaliau komentuoti dar nenorėčiau.
– Atliekas renkant senajam vežėjui, į konteinerį netilpę ir greta padėti šiukšlių maišeliai nebūdavo paimami, nebent surinkėjai gaudavo „papildomą mokestį“ – kelis litus. Kaip į tai žiūrite?
– Jeigu į turimą konteinerį šiukšlės netelpa, kiekvienam komunalinių atliekų turėtojui sudaryta galimybė įsigyti didesnį ar atsiskaityti pagal faktiškai surenkamų atliekų kiekį. Tačiau būna pavienių atvejų, kai namuose atsitiktinai susikaupia papildomas maišelis šiukšlių, o kitąkart galbūt išstumiamas pustuštis konteineris. Todėl papildomai atliekų surinkėjams siūlyti pinigų tikrai nereikia. Jie privalo atlikti savo darbą, nes tai įpareigoja sutarties sąlygos. Su atliekų vežėjais atsiskaitoma pagal surinktą kiekį, tad jie tikrai nėra suinteresuoti šiukšlių surinkti kuo mažiau.
Tačiau kiekvienas iš mūsų turėtų suvokti ir stengtis surinkti kuo mažiau atliekų, nes jų daugėjant, didės ir vienam atliekų turėtojui nustatytos normos, o su jomis – ir mokestis.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.