Mokykla – ne tik žinių versmė. Tai ir ugdymo įstaiga, kur, be kitų dalykų, aiškinama ir sveikos, taisyklingos mitybos prasmė. Todėl visuomenės sveikata besirūpininančių institucijų tikslas – siekti, kad mokyklose mokiniams būtų tiekiami maisto produktai, užtikrinantys maisto medžiagų fiziologinius poreikius, padedantys ugdyti sveikos mitybos įgūdžius.
Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. įsakymu Nr. V-645 „Dėl mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2010, 89−4735), mokykloje tikslinga patiekti vieną sotų patiekalą su daug daržovių ar vaisių, kuris užtikrintų, kad mokinys bus ilgai sotus ir gaus visavertį maitinimą (baltymų, angliavandenių ir riebalų). Sriuba, specialistų nuomone, užima didelę skrandžio turinio dalį, tačiau vaikas greitai vėl jaučiasi alkanas, nes joje nėra pakankamai maistinių medžiagų. Vis dėlto pageidaujantieji sriubos gali rinktis ir šį patiekalą.
Karštų patiekalų pateikimo idėja yra tokia: vieną dieną gaminami 1–3 mėsos patiekalai (pvz., maltinis, troškinys ar paukštiena). Kitą dieną – keli žuvies patiekalai. Dar kitą dieną – bulvių plokštainis, varškėčiai ar daržovių troškinys. Mitybos specialistų nuomone, taip vaikai bus pratinami valgyti įvairų ir mitybos poreikius užtikrinantį maistą (tiek žuvį, tiek mėsą ar kitus produktus), o ne tik savo mėgstamus patiekalus.
Tausojantis virškinimo sistemą patiekalas turi būti patiekiamas kasdien. Jei per pietus siūlomas tik vienas karštas patiekalas, jis turi būti virtas arba troškintas.
Sveikatos apsaugos ministro 2010 m. liepos 19 d. minėto įsakymo 3 priede (Žin., 2010, 89−4735) nurodyti maisto priedai, kurių neturi būti mokiniams maitinti skirtuose maisto produktuose: tai – konservantai (mokinių maitinimui turi būti tiekiamas šviežias maistas); saldikliai (augančiam organizmui reikia energijos, o ne saldaus skonio); aromato ir skonio stiprikliai, dažikliai.
Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba primena, kad nuo 2010 m. liepos 20 d. reikalaujama maisto produktų, tarp jų – ir maisto papildų, kurių sudėtyje yra tam tikrų dažiklių, etiketėje nurodyti: „Gali turėti neigiamos įtakos vaikų aktyvumui ir dėmesiui.“ Mokinių maitinimui skirtuose produktuose dažiklių negali būti. Šis reikalavimas nustatytas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1333/2008 24 straipsnyje.
Ina KAVALIAUSKIENĖ
Marijampolės visuomenės sveikatos centro
vyr. specialistė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.