Praėjusį šeštadienį Vilkaviškyje, J. Basanavičiaus aikštėje, įvyko Didvyžių socialinės globos namų organizuotas šventinis renginys „Priimkite mus tokius, kokie esame“.
Šventę, atsižvelgdami į vis dar gana negatyvų visuomenės požiūrį į proto ir psichikos negalią turinčius asmenis, organizavo socialinės globos namų darbuotojai. „Mūsų visuomenėje labai jaučiamas barjeras tarp sveikų ir negalią turinčių žmonių. Nenuostabu, kad tai, ko nepažįsti, baugina“, – samprotavo Didvyžių socialinės globos namų direktorė Gražina Stanislava Grigienė. Ji teigė, jog šiuo renginiu siekta integruoti negalią turinčius gyventojus į visuomenę, parodyti, kaip jie gyvena, kuo užsiima, kaip jaučiasi.
„Kartais būna skaudu, kai kur nors išėję girdime piktas aplinkinių replikas, raginimą saugotis mūsų, lyg būtume kuo nors nusidėję. Tikimės, kad po šio renginio bent dalis visuomenės pradės kitaip į mus žiūrėti“, – vylėsi direktorės pavaduotoja socialiniam darbui Ona Budrienė.
Praeiviai, užklydę į šventinį renginį, turėjo progą aplankyti daugybę amatininkų kiemelių. Juose Didvyžių socialinės globos namų gyventojai demonstravo savo pačių iš molio nulipdytus ar iš popieriaus padarytus dirbinius, piešinius, siuvinėtus paveikslus, skudurines lėles. „Pensionato gyventojai labai sunkiai pripranta prie įvairių naujovių. Atėję į keramikos būrelį jie skundžiasi, jog nemoka net paprasto rutuliuko nulipdyti, tačiau šiek tiek pasimokę greitai ir vazeles patys daro. Svarbiausia, kad dirbdami jie nusiramina“, – kalbėjo socialinė darbuotoja Ramutė Počienė.
„Iš pradžių buvo labai sunku, rankos visai neklausė, tačiau dabar, atrodo, jau viskas gerai – galime ir kitus pamokyti“, – šypsodamiesi kartojo globos namų gyventojai Irena Karčenovaitė bei Antanas Čalna.
„Dauguma gyventojų noriai dirba, lanko ne vieną būrelį. Svarbiausia, jog kiekvienam reikia parinkti tai, ką jis iš tiesų sugeba. Vieni gali tik vilną velti, kiti – tik paveikslus siuvinėti, treti – megzti. Būna ir tokių, kurie viską sugeba atlikti“, – pasakojo socialinio darbuotojo padėjėja Lolita Stankienė.
Šventės metu praeiviai galėjo ne tik pasigrožėti socialinės globos namų gyventojų darbais, bet ir patys kartu su jais pabandyti šį tą nulipdyti iš molio, pasivaržyti žaisdami šaškėmis.
Išalkę ar ištroškę šventės svečiai buvo pakviesti aplankyti kulinarijos kampelį, kuriame galėjo paskanauti mėtų, liepžiedžių ar ramunėlių arbatos, užkąsti pačių gyventojų iškepto pyrago.
Visi kalbintieji globos namų gyventojai džiaugėsi pavykusia švente, galimybe kur nors išvažiuoti, pabendrauti su kitais žmonėmis. Kiekvienas jų turėjo savo užsiėmimą, kurį demonstravo susirinkusiesiems. „Dabar mezgu, tačiau tuojau imsiu nerti vąšeliu. Esu toks žmogus, kad ilgai prie vieno užsiėmimo dirbti negaliu – nusibosta“, – paaiškino globos namų gyventoja Lina Petraitytė. Mergina džiaugėsi, jog socialiniai darbuotojai puikiai pasirūpina visų gyventojų užimtumu, neleidžia jaustis vienišiems, nuveja šalin blogas mintis.
Nors dažnas kalbintas globotinis tikino prieš renginį nė kiek nesijaudinęs, įstaigos darbuotojos teigė ką kita. „Manau, jog naktį prieš šią šventę mažai kuris iš gyventojų ramiai miegojo. Kai septintą valandą ryte atvykome į darbą, visi jau buvo apsirengę, pasipuošę ir pasiruošę išvykai. Šioks toks jaudulys ir nekantrumas matėsi žmonių veiduose“, – tikino R. Počienė.
„Jie jaudinosi visą savaitę. Nerimavo, ar nesušals, ar nebus sulyti, pagaliau – kaip bus priimti visuomenės. Visi labai mėgsta, kai jų darbelius kas nors pagiria, įvertina, todėl gražus bei šiltas žodis jiems reiškia daug daugiau nei bet kuriam iš mūsų“, – teigė O. Budrienė.
Viso renginio metu vykusią įvairių būrelių darbų ekspoziciją paįvairino „Laimės šulinys“, kuriame su specialiu „Žvejo bilietu“ buvo galima gauti dovanų vieną iš Didvyžių socialinės globos namų gyventojų darbelių. Taip pat susirinkusiuosius linksmino saviveiklininkų koncertas „Iš širdies į širdį“, kuriame pasirodė ne tik socialinės globos namų gyventojai, bet ir darbuotojai. Šventinį renginį užbaigė dramos būrelio inscenizuota pasaka „Snieguolė ir septyni nykštukai“.
Visi džiaugėsi pavykusia švente, geru oru bei išreiškė viltį, jog tokie Didvyžių socialinės globos namų bendruomenės organizuojami renginiai taps tradiciniais. Galbūt jie padės pakeisti neigiamą visuomenės požiūrį į proto ir psichikos negalią turinčius asmenis.
Andrius GRYGELAITIS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.