Pasirašyti oficialūs dokumentai
2009 m. vasario 10 d. rajono Savivaldybės meras Algirdas Bagušinskas, vykdydamas rajono Tarybos sprendimą, iškilmingos ceremonijos Europos Parlamento didžiojoje salėje metu pasirašė Merų sambūrio dokumentą.
Pagal šį dokumentą Savivaldybė privalo įvykdyti ES įsipareigojimus ir iki 2020 m. sumažinti bent 20 proc. šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį. Kartu įsipareigota užtikrinti privalomą ES tikslą, kad iki 2020 m. atsinaujinančios energijos dalis, panaudojant vėjo, vandens, saulės, žemės gelmių ir kitas energijos rūšis, sudarytų 20 proc. visų energijos sąnaudų.
Patirtimi dalijasi su norvegais
Spaudoje jau buvo rašyta apie tai, kad Savivaldybė dalyvauja paprojekčio „Norvegijos patirties pritaikymas skatinant atsinaujinančios energijos panaudojimą Lietuvos savivaldybėse“ veikloje. Rugpjūčio pabaigoje Vilkaviškio ir Anykščių rajonų savivaldybių delegacija kartu su VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ atstovais lankėsi Norvegijoje.
Rajono Savivaldybei atstovavo Administracijos direktoriaus pavaduotojas S. Vabalas, mero padėjėjas A. Mackevičius bei Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vyriausioji specialistė K. Sinkevičienė.
Neilgos viešnagės Norvegijoje metu Lietuvos delegacija susitiko su atsakingais specialistais, išklausė aštuoniolika pranešimų apie atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo skatinimo Norvegijoje sistemą bei politiką, atliekų iš įmonių, namų ūkių ir sveikatos priežiūros organizacijų surinkimą, rūšiavimą ir utilizavimą, geoterminės energijos gamybą, suderintą aplinkos ir transporto planavimą bei kitas priemones, padedančias sumažinti šiltnamio efektą.
Vizito metu delegacijos nariai susipažino su geoterminės energijos gamybos technologija, antrinių žaliavų rūšiavimu, lankėsi statomoje atliekų deginimo įmonėje, hidroelektrinėje, dideliame gamybiniame ūkyje, kuriame teikiamos paslaugos, auginamos įvairios kultūros ir kt.
Buvo aptartos bendradarbiavimo tarp savivaldybių ir Hedmarko apskrities galimybės, įgyvendinant energetikos ir klimato kaitos mažinimo politiką. Lietuvos delegacija turėjo galimybę įsitikinti, kad Norvegija yra aktyvi partnerė įgyvendinant efektyviausius įsipareigojimus tarptautinėje klimato politikoje.
Šešios mokyklos šildomos biokuru
Vienas iš svarbesnių rajono Savivaldybės tikslų buvo ir yra gerinti infrastruktūrą, efektyviai tvarkyti atliekas, šviesti gyventojus aplinkosaugos klausimais, užtikrinti švarią ir sveiką aplinką, skatinti ekologiškai švarios energetikos vystymąsi ir pan.
Todėl visai neatsitiktinai jau prieš keletą metų, vykdant energijos taupymo programą, gautos lėšos buvo panaudos biokatilinėms Alvito, Keturvalakių, Klampučių, Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinėse mokyklose ir Sūdavos bei Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinėse mokyklose įrengti.
Džiugu, kad šešiose rajono švietimo įstaigose katilinės pritaikytos ekologiškai šildyti patalpas, t. y. kūrenti biokuru.
Sūdavos vidurinėje ir Alvito bei Keturvalakių pagrindinėse mokyklose katilinės kūrenamos medžio atliekomis. Atliekant katilinių rekonstrukciją, vietoj demontuotų senųjų vandens šildymo katilų buvo pastatyti 0,3 MW vandens šildymo katilai su pakura, pritaikyta deginti biokurą. Prie katilinės pastato pastatyti kilnojami kuro konteineriai. Iš konteinerio į pakuros bunkerį kuras tiekiamas mechanizuotai – sraigtiniu transporteriu. Kuro kiekis reguliuojamas automatiškai.
Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinėje ir Žaliosios Vinco Žemaičio bei Klampučių pagrindinėse mokyklose įrengtos katilinės, kūrenamos medžio granulėmis. Automatizuotose 0,2 MW galios konteinerinėse katilinėse pastatyta po du vandens šildymo katilus.
Taigi, įrengti ne tik katilinės ir kuro ūkio pastatai, bet ir mechanizuotas kuro ūkis, užtikrinantis biokuro laikymo ir automatinio tiekimo į katilinę funkcijas, elektros ūkis ir automatinio valdymo sistema, sutvarkyta infrastruktūra.
Atliktos mokyklų katilinių rekonstrukcijos nauda yra išties didelė. Pirmiausia dėl to, kad kūrenamas vietinis biokuras yra vienas ekologiškiausių energijos šaltinių, nes jis kur kas mažiau teršia aplinką nei įvežtinis, pvz., akmens anglys, dujos ir mazutas. Biokuro degimo produktai yra natūrali gamtos apykaitos ciklo dalis, todėl jo kūrenimas katilinėse neprisideda prie pasaulinio šiltnamio efekto didinimo. Naudojant ekologiškai švarų biokurą minėtose ugdymo įstaigose sumažėjo į aplinką išmetamų kenksmingų dalelių kiekis.
Parengtas planas
Atsižvelgiant į pasirašytus įsipareigojimus ES ir į tai, kad švari bei sveika aplinka rajone ir toliau išlieka vienu iš svarbesnių Savivaldybės tikslų, specialistai parengė Tvarios energijos veiksmų planą. Jame įvertinta esama situacija rajone tvarios energijos srityje, taip pat pateikti nauji sprendiniai: sisteminga šviečiamoji veikla atsinaujinančių energijos šaltinių populiarinimo ir skatinimo srityje, taupių ir ekologiškų šviestuvų naudojimas gatvėms apšviesti, geoterminio vandens panaudojimas būstams šildyti, centralizuotas mažųjų katilinių aptarnavimas, mažo galingumo vėjo jėgainių statybos propagavimas ir statybos skatinimas kaimo bendruomenėse bei kitos priemonės.
Šį planą ruošiamasi teikti tvirtini artimiausiame rajono Tarybos posėdyje.
Tikimasi, kad įgyvendinus Tvarios energijos veiksmų planą Vilkaviškio rajone būtų taupoma elektros energija, atpigtų tiekiama šilumos energija, pagerėtų gatvių apšvietimas, mažųjų katilinių šiluminės energijos tiekimo kokybė, būtų racionaliau naudojami šiluminės energijos technologiniai įrenginiai, įvykdyti ES įsipareigojimai ir kt.
Daiva JUŠKEVIČIENĖ
Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus
vyresnioji specialistė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.