Daugelis net nesuabejotų posakio „Sportas yra sveikata“ teisingumu, tačiau medikai jį linkę taisyti. Mat sportas teikia sveikatą tik tada, kai taikomas atitinkamas fizinis krūvis. Neteisingai atliktos, nesaikingos treniruotės didina traumų pavojų, neigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą.
Vyksta pokyčiai
Įrodyta, kad sportuojant organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, turintys įtakos stresinėms ir imuninėms reakcijoms. Tai ypač svarbu virusinių infekcijų ir onkologinių susirgimų profilaktikai. Tačiau esant labai dideliam fiziniam krūviui, pavyzdžiui, bėgant maratoną, šio akivaizdžiai teigiamo poveikio imuninei sistemai nepastebima. Saikingas sportavimas padeda nesusirgti kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, bet organizmo sekinimas didina infekcijų pavojų. Maratono bėgikų rizika susirgti kvėpavimo takų infekcijomis padidėja net 7 kartus.
Fizinio krūvio ribos
Judėjimas žmogaus poreikių skalėje yra antrasis po gyvybinio poreikio kvėpuoti. Pirmykščiam žmogui pirmiausia reikėjo susirasti maisto, jį paruošti, o tik po to valgyti. Tad prieš valgydamas kiekvienas iš mūsų turėtų savęs paklausti, ar judėdamas užsidirbo maisto, ar yra jo vertas. Tuomet turėtume mažiau sveikatos problemų dėl antsvorio ir nutukimo.
Prieš pradedant sportuoti, būtina pasitikrinti sveikatą. Jauni žmonės dažniausiai lankosi aerobikos užsiėmimuose ar treniruoklių salėse, į kurias vilioja prietaisai pilvui „plokštinti“, krūtinės, sėdmenų raumenims „kelti“. Tokia fizinio aktyvumo forma siekiama atsipalaiduoti nuo įtampos, gauti adrenalino. Bėda, kad ir vyresnio amžiaus žmonės, prisiminę jaunystės sporto įgūdžius, bet reguliariai nebesportuojantys, be apšilimo azartiškai žaidžia krepšinį, tenisą ar futbolą. Tai – rizika sveikatai.
Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien ar bent 5 dienas per savaitę vidutiniu intensyvumu (kai sukeliamas kvėpavimo padažnėjimas ir prakaitavimas) atlikti kelias mankštas, t. y. per dieną geriau atlikti keletą trumpesnių mankštų nei vieną ilgą, trunkančią 30–60 min.
Mitai ir tiesa
Netiesa, kad būti fiziškai aktyviam yra brangu, reikia daug laiko, kad fizinė veikla tinka tik jauniems, o vaikams jos iš viso nereikia. Tai tik mitai.
Fizine veikla užsiimti galima beveik bet kurioje vietoje ir be įrangos. Pirkinių, knygų, vaikų nešiojimas yra tinkami papildomi fizinės veiklos užsiėmimai, kaip ir laipiojimas laiptais, užuot kėlusis liftu.
Vaikščiojimas yra labiausiai rekomenduojamas ir daugiausiai paplitęs pratimas, kuris tikrai nieko nekainuoja.
Užtenka vos 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos 5 dienas per savaitę, kad išsaugotumėte ir pagerintumėte savo sveikatą. Tai galėtų būti 10 minučių greitas pasivaikščiojimas tris kartus per dieną ar pan. Tokie paprasti užsiėmimai, kaip laipiojimas laiptais, važinėjimas į darbą dviračiu ar išlipimas iš autobuso keliomis stotelėmis anksčiau, gali tapti įprastos, kasdienės veiklos dalimi.
Mokyklinio amžiaus vaikas kiekvieną dieną turėtų bent 60 minučių skirti vidutinio ir stipraus intensyvumo fizinei veiklai, kad augtų sveikas. Svarbu nuo mažens ugdyti sveikos gyvensenos įpročius. Mat kuo daugiau laiko fiziniam aktyvumui skiriama jaunystėje, tuo geresnė sveikata bus vėlesniame amžiuje.
Svarbiausia – „dozė“
Įrodyta, kad reguliari fizinė veikla pagerina bendrą vyresnių žmonių būklę ir gyvenimo kokybę. Jei jie būtų fiziškai aktyvūs, daug rečiau sirgtų dauguma neinfekcinių ligų (širdies ir kraujagyslių susirgimai, osteoartritas, osteoporozė, hipertenzija).
Įrodyta, kad fizinis aktyvumas pagyvenusiems žmonėms pagerina psichinę sveikatą, taip pat mažina depresijos, nerimo išsivystymo tikimybę.
Svarbiausia tai, jog fizinio aktyvumo nauda yra pastebima net tuomet, kai reguliariai mankštintis pradedama jau esant vyresnio amžiaus.
Saikingas fizinis aktyvumas dėl regeneruojančio bei stimuliuojančio poveikio stabilizuoja imuninę sistemą ir yra geriausia ligų profilaktikos priemonė. Sportas didina pasitikėjimą savimi, mažina fobijas (įvairias baimes), dėl padidėjusio endomorfinų išsiskyrimo stabilizuoja psichiką. Saikingas fizinis aktyvumas stiprina organizmą bei atsparumą stresams.
Sportui tinka Paracelso žodžiai: „Tik dozė nulemia, ar sportas nėra nuodas.“
Sigita SAMUŠIENĖ
Vilkaviškio ligoninės
gydytoja reabilitologė
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.