Eglė KVIESULAITIENĖ
Respublikinėse Greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynėse dalyvavę vilkaviškiečiai medikai šiemet pasiekė labai gerų rezultatų. Pagal surinktų balų skaičių jie buvo antri.
Užduotys sunkėja
Jau kelinti metai iš eilės į greitosios pagalbos medikų varžybas vykstanti Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro komanda patiria ne tik įtampos, bet ir smagių emocijų. Mat medikų profesionalumą tikrinančios užduotys kasmet sunkėja, varžybų lygis auga.
Šiemet į Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos organizuotas varžybas Plungės rajone, prie Platelių ežero, atvyko net 33 komandos. Tarp jų buvo medikai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Ukrainos, Kaliningrado srities.
Ginti savo kolektyvo garbę vilkaviškiečiai patikėjo jau kartą tokiose varžybose dalyvavusioms felčerėms Vilmai Baltrušienei ir Teresei Kasparaitienei bei vairuotojui Gintui Kazakevičiui.
Šiemet prieš varžybas medikams buvo organizuoti specialūs kursai Kauno krizių tyrimo centre. Jų metu vilkaviškiečiai išmoko to, ko galbūt savo kasdieniniame darbe panaudoti ir neteks, tačiau medikų žinios tarsi pasiekė aukštesnį lygį.
Inscenizavo katastrofą
Pačią pirmą naktį, vos spėję įsikurti Paplatelės kaime, medikai gavo pirmąją žaidynių užduotį: teko skubiai vykti į imituotą autobuso avariją – gelbėti vidury miško apvirtusiame autobuse susižalojusių 50 keleivių. Į tariamos nelaimės vietą iškart vyko 16 greitosios pagalbos medikų komandų.
Stebėtoja varžybose buvusi Vilkaviškio PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vadovė Natalija Anisimavičienė pasakojo, kad su tokia situacija felčeriai gali susidurti ir darbe. Tad visi puikiai žino, jog įvykus katastrofai, kur yra daugybė nukentėjusiųjų, svarbiausia – darbo pasidalijimas. Į nelaimės vietą atvykęs pirmasis ekipažas turi vadovauti pagalbą teikiantiems medikams, rūšiuoti nukentėjusiuosius.
Nors greitosios pagalbos medikų kasdienybės neišmanantiems žmonėms atrodytų, kad terminas „rūšiuoti“ skamba baisiai, vis dėlto masinių sužalojimų metu labai svarbu surūšiuoti nukentėjusiuosius: kam pirmiausia reikia teikti pagalbą, kieno sužalojimai ne tokie pavojingi ir žmonės pagalbos gali palaukti, o kam medikai padėti nebegali. Aplink sklido dejonės, telkšojo dirbtinio kraujo balos, prispausti autobuso detalių gulėjo „lavonai“… Visą šią situaciją puikiai inscenizavo nugrimuoti studentai aktoriai. Kiekvienas iš jų žinojo savo vaidmenį – tariamą sužalojimą ir simptomus. Medikai pagal „nukentėjusiųjų“ nusiskundimus turėjo tiksliai nustatyti sužalojimo pobūdį ir suteikti tinkamą pagalbą.
Atsiliko minimaliai
Per antrąją, jau individualią, užduotį greitosios pagalbos medikams teko pagalbą suteikti tariamai gimdyvei. Kaimo turizmo sodyboje moteriai netikėtai prasidėjo komplikuotas gimdymas, o šalia buvęs jos „vyras“ kėlė paniką ir trukdė medikams dirbti. Šioje užduotyje vilkaviškiečiai surinko maksimalų balų skaičių.
Puikiai pavyko ir kitos užduotys: gaivinti skenduolį, bičių sugeltą ir anafilaksinio šoko ištiktą vaiką, suteikti psichologinę pagalbą norinčiai nusižudyti moteriai. Vairuotojams buvo skirtos atskiros ištvermės rungtys. Žaidynių metu komandų darbą, vadovaudamiesi standartizuotais, tarptautiniu lygiu pripažintais pagalbos teikimo algoritmais, vertino teisėjai – Krizių tyrimo centro instruktoriai.
Pirmos vietos laimėtoja IV Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynėse buvo pripažinta Kauno paramedikų grupė, surinkusi maksimalų 97 balų skaičių. Kitais metais ji atstovaus Lietuvai tarptautinėse GMP varžybose.
Nors likusių komandų rezultatai vietomis suskirstyti nebuvo, vilkaviškiečiai gali didžiuotis. Jie surinko 96 balus, taigi nuo nugalėtojų atsiliko tik vienu tašku.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.