Eglė KVIESULAITIENĖ
Vilkaviškiečių Jucaičių sodyboje gyvenantis kranklys Fedia baimės yra įvaręs ir nepažįstamiems žmonėms, ir savo šeimininkams. Kalbantis paukštis gali ne tik švelniai pašnekinti, bet ir riebiai nusikeikti.
Augina nuo mažens
Nors kalbančios papūgos niekam nėra naujiena, vis dėlto retas yra girdėjęs žmogaus balsu prabylantį kranklį, o dažnas varnomis ar juodvarniais dar vadinamus paukščius laiko kvailais padarais. Tačiau varninių šeimos atstovus tyrinėję mokslininkai padarė išvadą, kad šie paukščiai nėra kvailesni už šimpanzes. Jie sugeba planuoti ateitį, logiškai mąstyti, skaičiuoti iki 6–7, o siekdami lesalo netgi moka panaudoti įrankį.
Jau ketvirtus metus kranklį Fedią auginanti vilkaviškiečių Jucaičių šeima su šiais mokslininkų teiginiais sutinka šimtu procentų. Gyvūnus mylintys žmonės savo namuose buvo priglaudę šerniuką, lapę, apuoką, o varnas Fedia – jau trečias šios rūšies atstovas. Ankstesniuosius, turėjusius galimybę laisvai skraidyti, vis ištikdavo nelaimės, tad Fedią šeimininkai labai saugo. Jis turi savo gardą šalia namo ir į laisvę yra išsprūdęs tik porą kartų.
Fedia į Jucaičių namus pateko visai mažutėlis. Dar skristi nemokėjusius kelis jauniklius į tėvų namus parsinešė greitosios medicinos pagalbos vairuotoju dirbantis Juozas Jucaitis. Vyras visada svajojo auginti kranklį, tad mažiems paukšteliams nieko negailėjo: šerdavo juos žaliais vištų kiaušiniais, o vėliau – mėsos atraižomis.
– Jūs net neįsivaizduojate, kaip brangiai kainuodavo varniukų priežiūra, – pasakojo Juozo sesuo Vitalija Klimienė. – Mūsų vištos jau tiek kiaušinių nespėdavo pridėti, kiek jie prarydavo. Tik išžioja snapus – ir makt vieną po kito.
Mėgdžioja „choru“
Paaugusius paukštelius Juozas išdalijo draugams, o sau pasiliko tik Fedią. Paukštis ne iš karto atskleidė savo neeilinius sugebėjimus. Iš pradžių kalbėjęs tik „paukščių kalba“, po truputį pradėjo mėgdžioti aplinkinius garsus: loti kaip šuo, kvarkti kaip antys, kaukti kaip automobilio signalizacija, „skambėti“ kaip telefonas. O vieną dieną pradėjo kosėti kaip jo šeimininkas!
Tačiau apie tai, kad Fedia retkarčiais pasikalba su savimi šeimininkų balsais, Jucaičiai sužinojo iš kaimynų. Šie išgirdo Jucaičių kieme kažką kalbant, nors puikiai žinojo, jog šeimininkai išvažiavę ir namuose nieko nėra.
Pirmiausia kranklys išmoko tarti savo vardą. „Fedia, Fedia“… – paukštis vis kartojo ir mums, bandantiems jį prašnekinti. Tačiau šiaip Fedia nepažįstamų privengia ir su jais į kalbas nesileidžia. O į saviškių pokalbius dažnai įsiterpia.
Pirmuosius žodžius kranklys ištarė maždaug prieš metus. Ir nuo to laiko gerokai patobulėjo. Fedia sugeba pamėgdžioti ne tik pavienius garsus, bet net visą „chorą“. Pavyzdžiui, kai nutaria pakvarksėti kaip antys, atrodo, jog jų būtų pilnas kiemas.
Užkalbina ir iškeikia
– Su juo tikrai nepasišnekėsi kaip su kokiu draugu, – pasakojo Fedią mėgstanti pakalbinti Vitalija. – Jis į klausimus neatsakinėja, bet tiesiog mėgdžioja tai, ką yra išgirdęs. Kartais įsimintą frazę lepteli tokioje situacijoje, kad rodosi, jog jis viską supranta. Pašauktas vardu, kartais atsiliepia: „Ko nori?“ arba „Aš čia.“
Kai pas Juozą viešėjo draugai ir vyrai linksminosi kieme esančioje pavėsinėje, kitą dieną Fedia visiems sutiktiems šūkavo: „Sveiks! Į sveikatą!“ Kartą, pas Jucaičius į svečius užėjus kunigui, Fedia, kurio gardas yra visai šalia laiptų, paklausė: „Kas čia?“ Pamanęs, jog taip teiraujasi svetimus bijantys įsileisti šeimininkai, svečias atsakė: „Čia aš, kunigas.“
Namo šeimininkė Anelė Jucaitienė prisiminusi atsidūsta, kad, laimei, viešint kunigui Fedia neištarė kokio nepadoraus žodžio. Mat vieną jų, išgirdęs iš svetimų, yra puikiai įsiminęs ir gan dažnai pavartoja.
Vitalija pasakojo, jog Fedia jai yra įvaręs nemažai baimės, kai tamsoje išėjusi į kiemą išgirdo vyrišku balsu nusikeikiant: „O tu k…“
– Tada iš tiesų pamaniau, kad kažkas tyko ir puls iš tamsos. Jau spėjau pagalvoti, kuo ginsiuosi, – kuriozišką situaciją prisiminė Vitalija. – Tik paskui supratau, jog čia mūsų Fedia bjaurasčių prisimokė.
Tvarkingas ir švarus
Fedia ne tik moka kalbėti, bet šeimininkus stebina ir savo sumanumu, švara. Savajame garde jis pripažįsta tik savo tvarką ir nenori, kad „vadovautų“ žmonės.
Pasieniu tvarkingai sustatytas plytas varnas išspardo taip, kaip jam patinka, o strypu pritvirtintą girdyklą būtinai apverčia, nors ištraukti didžiulį strypą prireikia daug pastangų.
Fedia labai mėgsta suptis ant jam specialiai padarytų sūpynių, snapu susmulkinti plastikinius butelius, skardines ar jam įmestus žaislus, o ypač – maudytis. Savo girdykloje jis pliuškenasi tol, kol žiemą užšąla vanduo.
Kai Fedia išsiprausia žiemą, jo plunksnos sušąla į spygliukus ir paukštis labiau primena jūrų ežį nei kranklį. Tada visai šeimai būna smagaus juoko.
Vitalija juokauja, jog iš Fedios galėtų pasimokyti bet kuri šeimininkė. Mat žuvį jis moka taip nulupti su visais žvynais, nuplėšti pelekus, kad lieka ideali filė. Taip pat gražiai jis išdarinėja ir peles ar kitą „gyvą“ maistą. Visas atliekas Fedia tvarkingai iškiša pro savo gardo plyšius lauk – tiek popierius, tiek nebereikalingas savo plunksnas ar jį erzinantį pagalį, kuriuo prismeigiama girdykla.
Kai supyksta, Fedia pagalį paslepia arba išvis sukapoja gabalais. O negavęs laiku lesti – triukšmauja, kapoja stogą, reiškia nepasitenkinimą.
Visuomet svajojęs namuose auginti kranklį Juozas pažįsta ir daugiau žmonių, pas kuriuos gyveno šie paukščiai.
Jo bendradarbio varnas taip pat moka loti šuns balsu, idealiai pamėgdžioja mašinos signalizaciją, tačiau tokio kaip Fedia, kalbančio žmogaus balsu, Juozui matyti dar neteko.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.