Kristina VAITKEVIČIENĖ
Prieš penkerius metus (2005 m. spalio 1 d., Nr. 115) „Santaka“ rašė apie Šūkliuose esančią apgadintą skulptūrą, kuri vaizduoja Šv. Mariją su kūdikėliu Jėzumi ant rankų. Tada jos likimu buvo susirūpinęs kybartietis Albinas Klimavičius.
Šiandien aplinka, kurioje stovėjo skulptūra, neatpažįstamai pasikeitusi. Iškirsti menkaverčiai medžiai, slėpę kūrinio buvimo vietą, išlyginta ir išvalyta teritorija, tačiau pačios skulptūros… nėra. Mat jos likimu susidomėjęs Šūklių bendruomenės pirmininkas Vytautas Lekešius pasirūpino, kad kūrinys galutinai nesunyktų.
Šūklių kaimo bendruomenė kartu su partneriais „Dolina Issy“ iš Lenkijos pateikė Smulkiųjų projektų fondui projektą ir gavo finansavimą savo idėjoms įgyvendinti. Abi bendruomenės ėmėsi tvarkyti savo teritorijose esančius istorinius objektus. Šiuo metu skulptūra išgabenta į netoli Vilniaus esančias skulptoriaus restauratoriaus Sauliaus Milašiaus dirbtuves. Šio menininko darbas yra ir Šv. Antano skulptūra Vilkaviškio katedroje.
Pasak V. Lekešiaus, jis šią vietą ir unikalų kūrinį atrado prieš ketvertą metų. Tada ir pradėta rūpintis jo likimu. Šūklių bendruomenės nariai patys atliko visus darbus. Vietos ūkininkai su savo technika nukėlė žmogaus ūgio skulptūrą nuo 2 metrų aukščio postamento. Šis, žemėje įtvirtintas labai patikimai, taip pat buvo išimtas. Be to, V. Lekešius su pagalbininkais apieškojo ir iškasinėjo visą teritoriją. Rasta smulkių skulptūros dalių. Nors Marijos ir kūdikio galvos buvo visiškai sunaikintos, pavyko rasti Marijos nosies fragmentą ir akį. Pagal tai bus lengviau atkurti buvusį veido pavidalą. Kasinėjant aptiktos ir tvorelės liekanos. Ketaus metalo tvora, kurios rasta keletas fragmentų, buvo aptverta nemaža teritorija. Įdomu tai, jog tvorelės stulpai buvo įtvirtinti akmenyje.
Šūklių bendruomenė ieškos lėšų, kad būtų galima atgaminti bent dalį tvorelės ir aptverti teritoriją – tegul ir mažesnę, negu buvo. Išsaugota skulptūra turėtų traukti žmones aplankyti šią vietą. Mat pagal visus požymius tokia skulptūra gali būti vienintelė Užnemunės krašte ar netgi visoje Lietuvoje. Čia bus įrengta ir automobilių stovėjimo aikštelė.
– Skulptūrą apžiūrėję ekspertai sakė, kad tokios Šv. Marijos laikysenos, kokia yra pavaizduota šioje skulptūroje, jiems dar neteko matyti, – pasakojo V. Lekešius. – Paprastai Šv. Marija viena ranka laiko kūdikį, o kita laimina aplankiusius žmones. Ši kūdikį laiko abiem rankomis. Tikriausiai laiminimo misija patikėta kūdikiui. Kadangi jo rankos sunaikintos, belieka apie tai tik spėlioti.
Skulptūros pagaminimo vieta – kol kas paslaptis, kurią mėginama išsiaiškinti. Pagal postamento formą, kai kurias skulptūros detales galima spėti, jog dvarininkai šį kūrinį, išlietą dalimis ir paskirtoje vietoje sujungtą metalo strypais, užsakė Vokietijoje ar kitoje užsienio šalyje.
Bendruomenės pirmininkas sakė, kad yra žinomos pavardės tų buvusių vietos gyventojų, kurie eidami naktį su automatais nepasibodėjo sunaikinti skulptūros. Tačiau vyriškis sakė jų nenorintis nė žinoti: tie žmonės kaime jau seniai negyvena.
Kokia intencija buvo pastatyta ši skulptūra, žinių nėra. Aišku, kad ją pastatė dvaro savininkas Stasys Gauronskis, nes postamente sumūrytos plytos su jo inicialais. Šventoji skulptūra turėjo laiminti pakeleivingus, mat toje vietoje, kur dabar važinėja tik ūkininkų traktoriai, anksčiau ėjo judrus kelias, jungęs šį kraštą su Prūsija. Vieškelis iš Kudirkos Naumiesčio pro Šūklių dvarą vedė tiesiai į Alvitą. Šioje vietoje buvusi kelių sankryža. Žmonės, važiuojantys į Alvito Šv. Onos atlaidus, čia sustodavę pasimelsti.
Skulptūros likimas aptartas su Lenkijos partneriais Vilkaviškyje surengtame pristatyme. Lenkai savo ruožtu papasakojo apie savo restauruojamą objektą – Rapos piramidę, kuri yra atnaujinama iš šio bendro projekto lėšų.
Pristatydami savo darbus lenkai pasakojo, kad jų restauruojama piramidė pastatyta Egipto piramidžių pavyzdžiu – išlaikytos visos joms būdingos proporcijos. Statinys netoli Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos sienos XIX a. pradžioje iškilo prūsų dvarininko Fahrenheido keturmetės dukrelės, kuri mirė nuo kokliušo, atminimui. Lenkai pasakojo, jog aplink šią vietą tvyro keista ramybė. Čia neskraido nei uodai, nei musės, o jautresni žmonės jaučia kažkokį energijų virpėjimą. Nepaisant to, vandalai sugebėjo piramidę nuniokoti ir net atvėrė dvarininkaitės kapą, kur guli jos mumija. Įdomu tai, kad Fahrenheidų dvaras dabar likęs Rusijos Federacijos pusėje, o piramidė priklauso lenkams. Į šią vietą suplanuota išvyka ir mūsiškiams projekto dalininkams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.