Jūros sonata. M. K. Čiurlionis
Prieš 125 metus rugsėjo mėnesį gimė garsus lietuvių kompozitorius ir dailininkas M. K. Čiurlionis. Prieškario Lietuvoje garbintas, po karo sovietų valdžios žemintas jo kūrybinis palikimas atlaikė visus išbandymus ir šiandien savo išskirtinumu stebina tikrus meno gerbėjus.
Kiekvieną, kas žino M. K. Čiurlionio vardą, lankantis Druskininkuose traukia užsukti į kompozitoriaus memorialinį muziejų, jo gimtąją sodybą ant Druskonio ežerėlio kranto. Kai ten buvau prieš gerą dešimtmetį, per patį viduržiemį, matėsi, kad svečiai visuomet laukiami: per gilų sniegą nukasti takai nuo vartelių į vieną namą, toliau, per seną sodą, – į kitą pastatą. Visą senovišką sodybą gaubė mistiška Čiurlionio kūrybos dvasia. Dairantis po amžių paženklintą trobą, nejučiomis kilo mintis: ir kaip jie čia visi sutilpo? Juk Čiurlionių šeima buvo gausi: tėvai Adelė ir Konstantinas, vaikai Jadvyga, Juzė, Valerija, Stasys, Mikalojus Konstantinas, Petras, Jonas, Povilas, Valė. Šioje šeimoje nuo seno iš lūpų į lūpas buvo perpasakojama istorija apie jų giminės kilmę. Esą Čiurlionių giminės pradininkas kilęs iš Vengrijos, Čackių giminės. Mikalojaus senelis, bėgdamas nuo pilietinio karo negandų, apsistojo Dzūkijoje, pas vietinius Čiurlionius. Vėliau pasivadino jų pavarde.
Ne visi mėgsta ir supranta rimtą klasikinę muziką, bet žiūrint į M. K. Čiurlionio paveikslus negali likti abejingas. Žiūrovo žvilgsnį prikausto neregėti vaizdai ir spalvos. Dailininkas savo kūryboje sudvasino gamtą, teigė gamtos ir žmogaus vienovę, pasaulio harmoniją. Savo kūrybai peno jis ieškojo nuostabiuose Druskininkų apylinkių vaizduose. Menininką kūrybai įkvėpė Druskininkų dangus, išlakūs pušynai, sraunūs upeliukai ir skaidrios ežerėlių akys.
Dar besimokydamas Leipcigo konservatorijoje, M. K. Čiurlionis bandė iš atminties tapyti Druskonio ežerėlį, bet paveikslas nepavyko, nes „dangus pasidarė kažkoks vokiškas“. Ilgėdamasis tėviškės dangaus ir pušynų, dailininkas buvo pasiryžęs net pėsčiomis iš Vokietijos į namus pareiti.
„Kartais ateina į galvą, kad gal būtų gerai taip sau besivaikščiojant leistis Nemuno kryptimi, link mūsų kalnelių, smėlynų, pušų. Juk tam reikėtų ne daugiau kaip vieno mėnesio <...> Ech, Geniuk, gaila, kad tu nežinai, kas yra sugrįžti į gimtąjį kaimą. Jau tik varstas iki namų. Štai tuoj už miškelio. Vėl girdi pušų šnibždesį, tokį rimtą, tartum tau kažką sakytų. Nieko taip gerai nesupranti, kaip tą šlamesį. Miškelis išretėjęs, jau spindi pro šakas ežeras. Susikūprinęs Andriukas tempia iš šaltinio vandenį; o toliau ir namai, gandro lizdas, bažnytėlė. Viskas tas pats, ir taip niekas nepasikeitė, kad valandėlę ir tau atrodo, jog grįžti iš kankorėžių karo su berniukais miške“ (iš 1902 m. Leipcige dailininko rašyto laiško E. Moravskiui).
Gražiausi M. K. Čiurlionio gimtinės vaizdai, jo fantazijos regėjimai persikėlė į paveikslus. Didžiulį įspūdį žiūrovui daro Raigardo slėnio panorama iš viršaus. „Laidotuvių simfonija“ – besileidžiančios saulės apšviestos aukštų medžių viršūnės, išsirikiavusios tarsi laidotuvių procesija. Ir vėl – pasakiškas miškas: didingi medžiai pasipuošę karūnomis, o virš jų žėri ryškios žvaigždės. „Karalių pasaka“ – karaliai pasakiškame miške ant delno laiko pasaulį, apšviestą saulės.
Visai kita nuotaika dvelkia šviesūs, džiaugsmingi „Pavasario motyvai“: varpinė, besisupantys varpai ir dangumi plaukiantys pavasariniai debesys, suskilę tarsi ledo lytys. Ir, žinoma, „Jūros sonata“ („Sonata Nr. 5“) – viršuje lūžtančios bangos svaido mažus laivelius, o dugne – nuskendę laivai ir miestai. Viską peršviečia saulės spindulių srautai. Mistika dvelkia paveikslas „Pasaka“ – pievoje sėdintis vaikutis siekia pienės pūko, o virš jo tarsi nelaimės pranašas sklendžia juodas paukštis.
Kad suprastum M. K. Čiurlionio paveikslus, reikia pačiam pasėdėti ant didžiulio pušies kelmo dailininko mėgtoje kadagių kalvelėje, žiūrėti užvertus galvą į galingų pušų viršūnes, klausytis, kaip čiurlena sraunūs upeliai tokiais meiliais vardais, kaip antai: Ratnyčėlė, Vijūnėlis, Melnyčėlė. Pagaliau – pažiūrėti, kaip spindi ežeriukai – Mergelių Akys… O nuostabi Raigardo ir Švendubrės slėnių panorama nepalieka abejingų žiūrovų. Ir dailininkas negalėjo atsigėrėti savo gimtinės grožiu.
Viename laiške broliui Povilui 1908 m. jis iš Druskininkų rašė: „… kad tu, broleli, žinotumei, kaip gera pas mus namuose. Kažkokia nuostabi harmonija, kurios niekas nesugeba sudrumsti, – visi tarpusavyje gyvena kaip puikaus akordo skambesys: ir mūsų senasis namas, ir medžiai, vaisių slegiami, ir reginys į pievas, į mūsų kadagių kalvelę, ir mišką, už kurio kasdien leidžiasi saulė…“
Dabar Druskininkai prarado čiurlionišką dvasią, sparčiai vyksta miesto plėtra, kertamos išlakios pušys. Šiuolaikinė urbanistika sunkiai dera prie unikalios gamtos. Verslo interesai ima viršų prieš M. K. Čiurlionio dvasingumą, jo kūrinių mitus. Na ir kas, kad F. Dostojevskis dar kadaise teigė, kad mitas – tai grožis, kuris gali išgelbėti pražūtin žengiantį pasaulį. Bet dabar tapo modernu mitus griauti. Gal todėl ir apsiblausė kažkada buvusios tokios skaidrios Mergelių Akys. Liūdnai žvelgia į Nemuną patamsėjusi nuo laiko, o gal nuo žmonių abejingumo mergaitės Ratnyčėlės skulptūra prie upių santakos.
Tik dangus išliko toks pat, koks ir buvo – čiurlioniškas. Ir debesys – pavasarinės ledo lytys sau plaukia. Nes negali žmogus privatizuoti dangaus. Kol skamba M. K. Čiurlionio pavasariniai varpai.
Vytas DRUNIS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.