Eglė MIČIULIENĖ
Vištyčio II Lauko kaime esanti Reginos bei Algirdo Mecutų sodyba – vienintelė iš Suvalkijos, įvertinta etnografiškiausių sodybų konkurse.
Iš parko – po tris
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos organizavo konkursą „Gražiausia etnografinė sodyba Lietuvos saugomose teritorijose 2010“. Sodybos buvo renkamos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose.
Komisija vertino bendrą sodybos vaizdą kraštovaizdyje, gyvenamojo namo ir priklausinių išdėstymą, pagrindinių fasadų atitikimą to krašto tradicijai, pastatų architektūrines detales, puošybą, mažosios architektūros įkomponavimą.
Be dviejų šiame konkurse nugalėjusių sodybų iš Dzūkijos bei Aukštaitijos regionų, dar šešios įvertintos padėkos raštais už tradicinės gyvensenos puoselėjimą ir tęstinumą. Tarp jų pateko ir Mecutų sodyba Vištyčio regioniniame parke.
„Kiekvienas regioninis bei nacionalinis parkas galėjo siūlyti konkurso nuostatuose nustatytus kriterijus atitinkančias sodybas. Iš kiekvieno parko buvo atrinkta po tris, tad per visą Lietuvą jų susidarė nemažai. Labai didžiuojamės mūsų parke išrinkta Mecutų sodyba ir vertiname sodybos šeimininkų triūsą išlaikyti sodybą kuo autentiškesnę“, – sakė Regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas.
Apžėlusi krūmynais
Apie Vištyčio II Lauke rekonstruojamą vilkaviškiečių Reginos bei Algirdo Mecutų sodybą „Santakoje“ jau buvo rašyta.
Kai prieš ketverius metus ši šeima nusipirko sodybą nuošaliame kampelyje, ji buvo taip apžėlusi krūmynais, kad nuo kelio matėsi tik namo stogas. Tačiau darbštūs žmonės su giminaičių pagalba aplinką ir namą netruko sutvarkyti. „Daug mano brolis padėjo. Tris savaites darbavomės su benzininiais pjūklais ir kita technika. O pusbrolis su vaikais mėnesį tempė nuo aukšto visą šiukšlyną…“ – prisiminė A. Mecuta.
Restauruos tvartą
Seną dviejų galų namą žmonės stengėsi restauruoti, kiek įmanoma palikdami autentikos. Ko nežinojo, klausė Regioninio parko direkcijos darbuotojų. Troboje šeimininkai paliko senus „balkius“ (nors juos teko apkalti), sustatė dvivėres duris – ne tik plačias, bet ir žemas, kokios buvo anksčiau.
„Matyt, sodybos gyventojai buvę labai žemi. Dabar svečius tenka perspėti, kad nenusimuštų galvos“, – kalbėjo R. Mecutienė. Tačiau ne viską buvo įmanoma išsaugoti, nes namas – senas, daug konstrukcijų jau išpuvę, sutrešę, tad teko jas keisti. „Senienų kvapas vis tiek jaučiasi. Bet atvažiavę trobą išvėdiname – ir gerai“, – juokėsi šeimininkė.
Darbo sodyboje dar laukia daug: reikia tvarkyti seną skiedrinį, šiferiu uždengtą namo stogą, renovuoti akmeninį tvartą. Iš akmenų pastatytas ir molio bei smėlio mišiniu sulipintas tvartas jau griūva. Iš akmenų be jokio betono sukrautas ir šulinys, tik jo rentinys – medinis. O vanduo jame, anot A. Mecutos, – pats geriausias, mat šulinys pastatytas ant šaltinio.
„Čia – šaltinių kraštas. Kai kasėme tvenkinį, suskaičiavau net septynis šaltinius“, – sakė vyras.
Domėjosi istorija
Naujakuriai labai atidžiai domėjosi įsigytos sodybos istorija.
Žmonės išsiaiškino, jog ji įkurta apie 1880-uosius metus, vėliau toje pačioje vietoje perstatyta kelis kartus. Mecutai žino ir visų buvusių sodybos gyventojų pavardes, domėjosi čia gyvenusių šeimų likimais.
Savininkų žiniomis, dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą šioje vietoje stovėjo namas, tačiau jis sudegė. Vėliau šalia pastatyta kita troba, kuri besikeičiančių šeimininkų buvo kelis kartus remontuota: pakeisti rąstai, stogo danga, vidus.
Įdomu, jog savo sodybą Mecutai rado pažymėtą 1916 metų šios vietovės žemėlapyje. Spėjama, kad žemėlapyje buvo pažymėtas jau minėtas sudegęs namas, kurio pamatai kieme likę iki šiol.
„Daug ką apie sodybą sužinojome pradėję bendrauti su kaimynais. Netoliese gyvenanti Janina Ryckienė yra užaugusi šiame name, ji mums nemažai papasakojo“, – kalbėjo R. Mecutienė.
Sunyks ar išliks?
Vištyčio krašte kurtis pradėję Mecutai iškart susipažino su vietiniais gyventojais. „Čia gyvena tikrai puikūs žmonės.
Kai atvažiavome, pakelėje prie sodybos radome seną sulūžusį kryžių. Pradėjome aplink jį tvarkyti aplinką. Tai pastebėjęs kaimo gyventojas Antanas Petras Tupčiauskas savo rankomis padarė ir pastatė naują ąžuolinį kryžių.
O kai kieme reikėjo akmenų terasoms suformuoti, kaimynai suvežė, kas kiek galėjo.
Tie patys kaimo žmonės privežė ir akmenų yrančiam tvartui sutvirtinti“, – pasakojo R. Mecutienė.
Moteris su malonumu prisiminė, kaip buvo surengta ekskursija po apylinkes.
„Kai tik įsirengėme namą, pasikviečiau visas kaimynes išgerti arbatos. Sutarėme, kad jos aprodys kaimą. Taigi šiemet viena kaimynė pasikinkė arklį, sulipome į vežimą ir apvažiavome apylinkes, aplankėme Beržinio ežerą, siauruko sankasą, pelkes apžiūrėjome… Vietomis jautėmės beveik kaip džiunglėse – buvo labai įdomi, ekstremali kelionė su gausybe įspūdžių“, – kalbėjo R. Mecutienė.
„O tu pasakyk, kaip kaimo moteriškes susišaukusi viktoriną padarei, – paragino pačią vyras. – Tą kartą paprašėme visų surašyti, kokios šio kaimo perspektyvos. Daugelis parašė, kad po dešimties metų kaimas nunyks… Raštelius sudėjome į indą ir palikome ateičiai – pažiūrėsime, kaip ten bus… Tačiau mes manome, kad šitas kaimas gyvuos dar ilgai.“
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.