Kristina VAITKEVIČIENĖ
Kiekvieną kartą nustebina netikėtai atrastas jaukus kampelis. Ypač kai jis – už kelių kilometrų nuo miesto, visiems nuo seno gerai žinomas, tačiau užmirštas ir smarkiai pasikeitęs.
Pagramdų kaime (Šeimenos sen.) ūkininkaujantis Gintautas Navickas neslepia, kad jam ir šeimynai ši vieta – tikra sielos atgaiva. Čia jis praleidžia gražiausias dienas tupinėdamas aplink pamėgtus augalus, kurdamas dekoratyvinių medelių ir krūmų formas bei gėrėdamasis miesto fone besiganančiomis savo avimis.
– Medelių skiepijimu susidomėjau būdamas gal 10–12 metų, – atvirai apie savo pomėgį pasakojo ūkininkas. – Kaimynas parodė, kaip tai daroma, ir nuo to laiko, kur tik tėvai leido, visur buvo įskiepyti mano skiepai, suformuotos gyvatvorės, apkarpyti krūmai. Net gėlynai namuose būdavo mano reikalas, o mamai leisdavau užsiimti kitais darbais. Augome trys broliai (labai norėjome turėti seserį, bet jos neturėjome), tad gėlynais reikėjo kažkam rūpintis.
Gintautas prisipažino, jog nuo mažens svajojo būti girininku. Tačiau jo godoms nebuvo lemta išsipildyti. Griežtas tėvo žodis ir nuostata, kad sūnus į mišką dirbti neis, nes darbas pavojingas ir sunkus, buvo neginčijami. Gintautas privalėjo tapti gerbiamu ir reikalingu žmogumi – veterinaru. Teko pildyti tėvo valią – taip šeimoje buvo įprasta.
Baigęs mokslus, G. Navickas dirbo pagal specialybę kolūkyje „Į komunizmą“, tad kai vyras apsisprendė įkurti savo ūkį ir auginti gyvulius, patirties tikrai užteko. Tuo labiau kad juos augino bei realizavo net ir sovietiniais laikais, rizikuodamas būti apkaltintas „spekuliacija“.
Nepriklausomybės metais, atūžus privatizacijos bangai, G. Navickas išpirko buvusią kolūkio pirtį. Sutvarkė ir greta augusį miškelį, kurį, kaip pats sakė, tiesiog klupsčias „išpešė iš žolių“. Tačiau neaiškiu būdu miškelis atiteko kitiems žmonėms. Teko iš naujųjų savininkų jį išpirkti atskirai.
– Tikrai nenorėjau, kad kas nors maišytųsi po langais. Už ramybę ne tokia ir didelė kaina buvo… – tvirtino pašnekovas.
Keletą metų sėkmingai dirbusi pirtis prieš dešimtmetį nukentėjo nuo gaisro. Mat žiemą ją išsinuomojusi kompanija nepaklausė šeimininko ir antrajame aukšte įsijungė galingus elektrinius prietaisus. Tam nepritaikyti laidai neatlaikė. Nudegė visas medinis viršus, nukentėjo ir kitos patalpos.
Šeimininkas atstatė ugnies suniokotą turtą. Dabar antrasis aukštas – mūrinis. Tačiau vidus dar kaip reikiant neįrengtas ir patalpos nenuomojamos. Gintautas ruošiasi pasinaudoti parama, tačiau pirmiau dėl to ketina pasitarti su specialistais, mat vidaus įrengimas kainuoja nepigiai.
Vis dėlto aplinką galima susitvarkyti pačiam be didelių išlaidų. Kieme akį džiugina susodinti dekoratyviniai augalai, gražiai nuo miško akmenų sienele atitvertas įvažiavimas, telkšo susisiekiantys tvenkiniai, kuriuose galima plaukioti valtimi.
Gintautas juokavo, kad išsikasė trumpiausią pasaulyje upę. Tvenkiniai taip pat papuošti paties augintais dekoratyviniais augalais, vandens telkinių krantus jungia tiltas, kurio viduryje suręsta pavėsinė su suolais. Giedrą rudens dieną ramus vanduo gražiai atspindi saulę ir rudens nuauksintus medžius.
Planų ateičiai Gintautas nestokoja. Kieme iškasta duobė būsimam fontanui, pastatyta moderni katilinė, pirties patalpose išplėsta virtuvės erdvė. Kai čia vėl galės lankytis ir švęsti žmonės, šeimininkas jiems pasiūlys ir jodinėjimo paslaugas, ir apšviestą taką aplink tvenkinius, ir aukurą saloje, ir daug kitokių dalykų.
Kol kas šeimininkas labiausiai užsiėmęs medeliais, kuriais pats prekiauja turguje, ir avimis. Greta plytinčiose ganyklose šiuo metu dar nenušalusią žolę rupšnoja 34 ėriavedės. Paprastai avių būna daugiau, tačiau žiemai pasiliekamos tik tinkamos veislei. Ūkininkas neseniai baigė skerdimo sezoną ir dabar rūpinasi kitais su avininkyste susijusiais reikalais. Gintautas avis laiko tik mėsai. Jos – negrynaveislės ir nekerpamos, mat parduoti vilnas nėra taip pelninga, kad būtų verta tuo užsiimti. Šeimininkas augintines kerpa tik tada, kai mato, jog vilnos joms trukdo.
– Turiu savo pirkėjus, kurie nuolat skambina ir užsisako šviežios avienos, – pasakojo G. Navickas. – Dažniausiai tai būna žmonės, kurie nori kažko neįprasto: šiandien avies, rytoj – stručio ar krokodilo.
Gintautas sakė, jog avis augina jau apie 30 metų, tačiau šeima per tą laiką nėra suvalgiusi nė vienos savo augintinės. Jiems tai nepriimtina.
Avys Navickams – lyg savaime suprantamas užsiėmimas. Nors tai – ne „aukso kasyklos“ ir didelių išmokų neatneša, tačiau šios augintinės yra nereiklios, naudingos ir mielos širdžiai.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.