Eglė KVIESULAITIENĖ
„Gal galėtumėte parašyti apie tai, kurie odontologai gydo vaikų dantukus ir kiek šios paslaugos kainuoja? – klausė į redakciją paskambinusi vilkaviškietė. – Girdėjau, kad vaikams dantų gydymą kompensuoja ligonių kasos, bet kai teko kreiptis, supratau, jog tai – tik graži pasaka.“
Gydymą kompensuoja
Pradėję klausinėti mamų įsitikinome, kad daugelis jų iš tiesų nežino, nei į kurį odontologą su vaikučiu reikėtų kreiptis, nei kiek tai turėtų kainuoti. Dažnai mamos dėl nežinojimo vaiką vedasi į privatų odontologijos kabinetą ir moka pinigus, nors įstatymai deklaruoja, jog mūsų šalyje vaikams dantų gydymas – nemokamas.
– Taip turėtų būti, – patikino Kauno teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausioji specialistė Aušrinė Urbonienė. – Kiekviena įstaiga, prie kurios prisirašęs pacientas, iš ligonių kasų gauna lėšas kompensuojamoms paslaugoms. Suaugusiems pacientams ligonių kasos taip pat kompensuoja gydymo išlaidas, tačiau už medžiagas (plombas, vaistus, vienkartines priemones ir kt.) tenka susimokėti patiems. Vaikams ligonių kasos kompensuoja odontologines gydymo išlaidas, įskaitant ir medikamentus. Jų mastas nustatytas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Jei odontologas siūlo mokamas paslaugas, jas turėtų suderinti su nepilnamečio tėvais.
Kainuoja nepigiai
Visos rajone veikiančios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos turi savo odontologus arba yra sudariusios sutartis su viena ar kita odontologijos klinika. Jos gauna lėšas iš ligonių kasų už kiekvieną prisirašiusį pacientą, tad privalo laikytis sveikatos apsaugos ministro įsakymo ir vaikams odontologines paslaugas teikti nemokamai. Tačiau redakciją jau pasiekė pirmieji skundai dėl Šeimos medicinos centre dirbančių odontologų, kad kauniečių medikų teikiamos paslaugos vaikams atsieina gan nepigiai.
– Nustebau, kai už dukros priekinio danties plombą teko sumokėti 160 litų. Galvojau, kad gali tekti primokėti už priekinio danties taisymui reikalingas „dekoratyviškesnes“ medžiagas, bet tikrai nesitikėjau, jog tiek daug, – sakė į redakciją paskambinusi nepilnametės mama.
Kita mama, kurios penkiolikmetis sūnus taip pat lankosi pas minėtus odontologus, stebėjosi, kad vaiko danties kanalų gydymas jau kainavo 250 litų, tačiau ertmė vis dar neužplombuota. Tad moteris nerimauja, kiek dar pinigų teks pakloti už „nemokamą“ gydymą.
Siekia kokybės
Šeimos medicinos centre dirbančios individualios įmonės, pasivadinusios sveikatos namais „Eglutė“, savininkas Dalius Lagunavičius patikino, kad jų odontologai laikosi sveikatos apsaugos ministro įsakymo.
Tačiau ligonių kasos numato, jog iš jų kompensuojamų lėšų nepilnamečiams būtų atkurta kramtymo funkcija. Apie tai, kokiomis medžiagomis tai turi būti atlikta, įsakyme nekalbama.
– Mes siekiame ne tik „atstatyti“ kramtymo funkciją, bet dantį išgydyti kokybiškai ir estetiškai, – kalbėjo D. Lagunavičius. – Be to, gydymas gydymui nelygu. Jei gedimo procesas pažengęs toli, lengviausia dantį išrauti. Tačiau mes visuomet linkę dėti visas pastangas, kad jis būtų išsaugotas. Visuomet išvardijame tėvams, ką galime pasiūlyti geriausio, o jų teisė rinktis – primokėti ar ne.
Kainuoja tik plomba
Vis dėlto tiek Vilkaviškio ir Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centruose dirbantys odontologai, tiek privačiose medicinos įstaigose – Šeimos klinikoje bei gydytojos Vilijos Lekešienės įmonėje – pacientus gydantys medikai tvirtino, jog vaikų dantis gydo nemokamai. Vienintelė priemoka taikoma tuomet, kai nepilnamečio dantys plombuojami kompozicinėmis (vadinamosiomis helio) plombomis. Suma, kurią tenka padengti tėveliams, priklauso nuo plombos dydžio.
– Kartais tai kainuoja 15–20 litų, o kartais – ir 25 litus, – tiksliai sumos nedrįso įvardyti Šeimos klinikoje dirbanti odontologė Rūta Būbnaitytė. – Tačiau galiu garantuoti, kad tikrai ne šimtus litų.
Gydytoja patikino, jog danties kanalų plombavimas, kitos gydymo paslaugos nepilnamečiams jų klinikoje yra nemokamos.
Mokykloje – ne visiems
Vilkaviškio PSPC Odontologijos skyriaus vedėja Vida Astrauskienė nerimavo, kad jiems kartais kyla nesusipratimų su „svetimais“ (ne prie jų įstaigos prisirašiusiais) pacientais. Mat vaikus pas odontologą atvedę tėveliai gerokai nustemba, kai medikai juos įspėja, jog už paslaugą teks mokėti. Jei nepilnametis yra kitos gydymo įstaigos pacientas, ligonių kasų skiriami pinigai keliauja būtent jai. Suprantama, kad būtinąją pagalbą, kai vaikas kreipiasi dėl skaudančio danties, privalo nemokamai suteikti bet kuri gydymo įstaiga. Tačiau toliau nemokama paslauga pacientas gali naudotis tik toje įstaigoje, kurioje yra prisirašęs.
Didžiausių keblumų šiuo metu kyla su Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinėje bei „Aušros“ gimnazijoje esančiais odontologijos kabinetais (kitose rajono mokyklose odontologijos kabinetų nebėra). Mat juose dirba Vilkaviškio PSPC odontologai, kabinetai išlaikomi iš šios įstaigos lėšų. Prieš keletą metų, kai prie privačių gydymo įstaigų buvo prisirašęs vos vienas kitas mažasis pacientas, mokyklų odontologai vaikų neskirstydavo: profilaktiškai tikrino, gydė bei silantais dengė visų mokinių dantukus, nekreipdami dėmesio į patiriamus minimalius nuostolius. Dabar nemaža dalis vaikų yra prisirašę Šeimos medicinos centre. Šios gydymo įstaigos pacientų, kaip ir kitų „svetimų“, mokyklos odontologai gydyti negali, nes negauna tam lėšų. Situacija labai kebli, bet prie kitų gydymo įstaigų prisirašiusių vaikų tėveliams verta žinoti, kad mokytoja ar mokyklos odontologė jų vaikų dantimis nebepasirūpins. Į savo gydymo įstaigos odontologus reikia kreiptis patiems.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.