Kristina VAITKEVIČIENĖ
Į redakciją paskambino Kybartų seniūnijos gyventojas, pasipiktinęs valdininkų darbu.
– Jau daug metų gyvenu Matlaukio kaime, – pasakojo pašnekovas. – Čia turime seną vandens bokštą, kurio vanduo tinka nebent kojoms nusiplauti. Apie tai, kad jį būtų galima gerti, nėra nė kalbos. Tie, kas turėtų vendentiekį prižiūrėti, neprižiūri. Vamzdžiai kiauri, pratrūksta ir vanduo bėga tai vienoje, tai kitoje vietoje. Ne kartą rinkome parašus ir kreipėmės į seniūniją, kad mums padėtų, tačiau niekas nesikeičia jau keleri metai.
Kybartų seniūnas Audrius Balbierius sakė, jog viską, kas yra seniūnijos valioje, jos darbuotojai padarė. Surinkti parašai, parašyti prašymai. UAB „Vilkaviškio vandenys“ sutinka perimti objektą, tačiau dėl kažkokių teisinių peripetijų reikalai nejuda jau bemaž dvejus metus.
Vandentiekiu naudojasi trijų kaimų žmonės. Vandenį iš jo gauna ne tik Matlaukio, bet ir Kybeikių bei Kurpikų kaimų gyventojai. Prie bokšto sutikti Matlaukio kaimo gyventojai sakė, kad vanduo čia tikrai blogas, o kartais jo ir išvis nebūna. Dažnas sakė atsivežantis geriamojo vandens iš Kybartų gręžinio.
Matlaukio kaimo seniūnaitis Robertas Mickevičius vandens tiekimu kaimui taip pat nesidžiaugė: „Anksčiau vandentiekio savininkai paremontuodavo trasas ir didelių problemų nekildavo, tačiau kokybės niekada nebuvo. Kiek man žinoma, dabar kažkur vėl pratrūko vamzdis. Galima būtų susidėti visiems pinigų, nusipirkti vamzdžių, susitvarkyti, bet kad kai kurie gyventojai net kelių litų už vandenį negali sumokėti, ką jau kalbėti apie pinigus kažkokiai renovacijai…“
Seniūnaitis stebėjosi, jog žmonės visada nori, kad kiti viską už juos padarytų. Juk patiems užtektų tik šiek tiek prisidėti ir gyvenimas pagerėtų, tačiau dažnam net tokia mintis nekyla.
Prie savo ūkio esantį vandens bokštą R. Mickevičius prižiūri
pats: uždengė nauju dangčiu, stebi, kad neprikristų nešvarumų. Ūkininkas sakė žadėjęs duoti netgi savo technikos, jei pavyktų visiems susitarti ir pradėti tvarkyti Matlaukio vandens bokštą. Tačiau teritorija, kur tiekiamas vanduo, nemaža, žmonės gyvena skirtingi, tad susitarti sunku.
Kai kurie matlaukiškiai svarsto, jog perduoti eksploatuoti vandentiekį UAB „Vilkaviškio vandenys“ kažin ar būtų tinkama išeitis. Vanduo tuomet pabrangtų ir tie, kurie neišgali susimokėti dabar, nemokėtų ir paskui. Tačiau galbūt vandens tiekėjams pavyktų geriau susitarti su kaimo žmonėmis, negu vietiniams pavyksta susikalbėti tarpusavyje?
Kaip sakė Kybartų seniūnijos vyresnysis specialistas Vitas Katkevičius, situacija yra ypatinga. Vandens bokštas priklauso viešajai įstaigai „Matlaukio vandenys“, kuriai vadovauja Valdas Mančiakas. Šis, pasak gyventojų, su žmonėmis nesitaria, tik ima pinigus. Kadangi seni vamzdžiai nuolat trūkinėja, tad vandens lygiui palaikyti bokšte nuolat naudojama elektra. Jos sunaudojama tiek daug, kad vanduo, perdavus jo tiekimą UAB „Vilkaviškio vandenys“, kažin ar pabrangtų.
Pasak specialisto, investuoti reikia daug – tiesiog keisti viską iš pagrindų. Smėliu užsinešęs ir gręžinys, kurį reikia arba valyti, arba gręžti naują. Vamzdžiai susidėvėję, nes tai vienur, tai kitur nuolat telkšo balos. Pinigų reikia daug, o investuoti nėra kam. Mat 2012 m. baigiasi viešosios įstaigos „Matlaukio vandenys“ registracijos pažymėjimas, kurio pratęsti vadovas nesiruošia.
Pabandėme išsiaiškinti, kas trukdo perduoti Matlaukio vandens tiekimą UAB „Vilkaviškio vandenys“ specialistams. Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Stanislovas Kravčenka sakė, jog kaip tik užsiimantis šiuo reikalu. Jau ruošiamas įsakymas perduoti šį vandens bokštą UAB „Vilkaviškio vandenys“.
– Ilgai neradome jokių inventorizacijos bylų, turto nuosavybės dokumentų, – situaciją apibūdino vedėjas. – Vandentiekio linijų niekas neprojektavo, neregistravo, tad viską sutvarkyti buvo gana sudėtinga.
S. Kravčenka žadėjo, kad greitu laiku trijų minėtų kaimų vandentiekio sistemas perims bendrovė UAB „Vilkaviškio vandenys“. Kitų metų biudžete numatomi ir pinigai objekto renovacijai.
– Nepatenkintųjų gali atsirasti ir viską sutvarkius, nes reikės įsivesti skaitiklius, vanduo gali pabrangti, – kalbėjo specialistas. – Tačiau kitos išeities nėra.
Pasak vedėjo, iš seniūnijų renkama informacija apie panašius objektus, kurie turėtų ilgainiui pereiti UAB „Vilkaviškio vandenys“.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.