Šiuo metu vėl renkamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“.
Pagal šią priemonę skiriama parama leidžia pareiškėjams, nenutraukiant žemės ūkio veiklos, užsiimti papildoma veikla ir gauti iš jos pajamų, taip gerinant savo, šeimos narių ir kitų kaimo gyventojų gyvenimo kokybę.
Parama – ir mažoms bei vidutinėms įmonėms
Rugsėjo 29 d. žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pasirašė įsakymus, kuriais patvirtino naująsias priemonės „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ įgyvendinimo taisykles, taip pat – ir supaprastintąsias. Jomis vadovaujantis bus vertinamos šio šaukimo metu pateiktos paraiškos.
Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus vyr. specialistė Živilė Šukytė pabrėžė, kad naujosiose priemonės įgyvendinimo taisyklėse praplėstas galimų pareiškėjų sąrašas.
„Nuo šiol paramos pagal šią priemonę galės kreiptis ne tik ūkininkai, kaimo gyventojai ir labai mažos įmonės, bet ir mažos bei vidutinės įmonės, registruotos ir veikiančios kaimo vietovėse bei iki paramos paraiškos pateikimo užsiimančios žemės ūkio veikla“, – paaiškino vyr. specialistė.
Nauji reikalavimai
Ž. Šukytė sakė, kad pareiškėjams, siekiantiems paramos pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, būtina žinoti ir naujosiose taisyklėse nurodytus reikalavimus.
Pasak vyr. specialistės, pareiškėjai privalo ne mažiau kaip 12 mėnesių nepertraukiamai iki paramos paraiškos pateikimo dienos verstis žemės ūkio veikla ir gauti iš jos ne mažiau kaip 50 proc. visų per šį laikotarpį pareiškėjo gautų ūkinės komercinės veiklos pajamų.
Taip pat reikalaujama, jog pareiškėjas būtų registravęs žemės ūkio valdą, kurios dydis ne mažiau kaip 12 mėnesių nepertraukiamai iki paramos paraiškos pateikimo turi būti prilyginamas ne mažesniam kaip 1 europinio dydžio vienetui (EDV).
Svarbu žinoti, kad pareiškėjas, pretenduojantis gauti paramą pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, neprivalo atsisakyti iki šiol vykdytos žemės ūkio veiklos – reikalaujama, jog bent jau pagal šią priemonę įgyvendinamas projektas būtų susijęs su ne žemės ūkio verslo skatinimu.
Paramos intensyvumas ir dydis nepakito
Pareiškėjams, pretenduojantiems gauti paramą pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, taikomas paramos intensyvumas – iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Jei projektas skirtas tradicinių amatų puoselėjimui numatytiems projektams įgyvendinti, paramos intensyvumas tiesiogiai su tradicinių amatų puoselėjimu susijusioms investicijoms padengti gali siekti iki 75 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Parama skiriama tiek supaprastintiesiems, tiek didesnės vertės projektams įgyvendinti.
Pagal supaprastintąją tvarką didžiausia paramos suma, į kurią gali pretenduoti pareiškėjai, siekia iki 260 tūkst. litų. Tuo atveju, jei paramos kreipiasi kaimo gyventojas, alternatyviuoju verslu besiverčiantis pagal verslo liudijimą ar nuolatinio Lietuvos gyventojo individualiosios veiklos vykdymo pažymą, didžiausia paramos suma jo vykdomiems projektams gali siekti iki 207 tūkst. litų.
Didesnės vertės projektams įgyvendinti iki 2010 m. gruodžio 31 d. didžiausia galima skirti paramos suma – iki 1,7 mln. Lt (išskyrus apgyvendinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos kaimo vietovėse vystymo projektus, kuriems įgyvendinti didžiausia galima skirti paramos suma – iki 690 tūkst. Lt). Į paramą, skirtą didesnės nei 260 tūkst. Lt vertės projektams įgyvendinti, negali pretenduoti kaimo gyventojai, nesteigiantys įmonės ir dirbantys pagal verslo liudijimą ar nuolatinio Lietuvos gyventojo individualiosios veiklos vykdymo pažymą.
Išplėstas remiamų veiklų sąrašas
Patvirtinus naujas taisykles, parama pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ tapo dar patrauklesnė, nes išplėstas remiamų ne žemės ūkio veiklos rūšių sąrašas.
Jis pasipildė parama mažmeninės prekybos projektams. Pavyzdžiui, gali būti remiama mažmeninė prekyba vaisiais, uogomis, mėsa ir mėsos produktais, duona ir jos gaminiais, pieno produktais, gėlėmis, sėklomis, buitiniu skystuoju kuru, malkomis, tekstilės, metalo gaminiais ir kt.
Tačiau parama teikiama tik tuo atveju, jei pareiškėjas užsiima ar užsiims šios produkcijos gamyba ir savo ar keleto Lietuvos ūkininkų arba žemės ūkio veikla užsiimančių įmonių pagamintą produkciją pardavinės specializuotose parduotuvėse.
Nauja ir tai, kad pareiškėjai galės teikti projektus, skirtus privačių ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo įstaigų, (lopšelių, lopšelių-darželių, darželių), vaikų dienos priežiūros centrų, stacionarių slaugos įstaigų plėtrai bei stacionarių pagyvenusių ir neįgaliųjų asmenų globos, nesusijusios su apgyvendinimu, socialinio darbo su pagyvenusiais ir neįgaliaisiais asmenimis paslaugų teikimui organizuoti.
Paraiškų teikimo laikas – fiksuotas
Paraiškos pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ renkamos iki lapkričio 11 d.
Daugiau informacijos galima rasti Žemės ūkio ministerijos svetainėje www.zum.lt.
Žemės ūkio ministerijos inf.
Užsk. 6995
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.