Eglė KVIESULAITIENĖ
Daugelis vairuotojų, paklausti apie labiausiai erzinantį policijos naudojamą prietaisą, atsako, jog tai – greičio matuoklis. Mūsų rajone naudojami keturių rūšių greičio matuokliai, o visoje šalyje – net vienuolikos.
Pildo biudžetą
Nežiūrėdami į tai, kad prieš kiekvieną stacionarų greičio matuoklį pastatytas apie tai įspėjantis ženklas, vairuotojai baudomis už viršytą greitį atkakliai didina šalies biudžeto įplaukas. Vienas stacionarus greičio matuoklis per mėnesį vidutiniškai „nubaudžia“ 113 nedrausmingų vairuotojų. Skaičiuojant, kad vidutinė bauda už greičio viršijimą yra 300 litų, mėnesinė aparato „surenkamų“ pinigų suma siekia 34 tūkst. litų. Nors įrengti vieną stacionarų greičio matuoklį valstybei kainuoja 320 tūkst. litų, per metus išlaidos atsiperka ir pažeidėjai pildo šalies biudžetą.
Mūsų rajone pastatyti trys stacionarūs greičio matuokliai „MultaRadar S580“. Tiesa, jie nepatenka į šalies „uoliausių fotografų“ dešimtuką, tačiau nėra ir tarp „tingiųjų“. Labiausiai biudžetą papildančiais pripažinti greitkeliuose Kaunas–Vilnius ir Kaunas–Klaipėda pastatyti stacionarūs greičio matuokliai, tačiau net du tokie „pasižymėję“ yra ir magistraliniame kelyje tarp Kauno bei Marijampolės.
Duomenų neištrinsi
„MultaRadar S580“ – stacionariai į apsauginę dėžę montuojamas radiolokacinis transporto priemonių važiavimo greičio matavimo prietaisas. Greičio matavimo diapazonas – nuo 20 iki 250 km/val. Greičio matavimo paklaida, kai užfiksuotas greitis – nuo 20 iki 100 km/val., yra ±3 km/val., kai daugiau nei 100 km/val. – ±3 proc. Prietaisas matuoja tiek artėjančių, tiek tolstančių, tiek abiem kryptimis važiuojančių transporto priemonių greitį. Prietaisui užfiksavus leistino greičio viršijimo atvejį, daroma pažeidimo nuotrauka, kurioje matoma greitį viršijusi transporto priemonė, jos valstybinis numeris ir vairuotojo veidas. Duomenys iš greičio matuoklio iš karto siunčiami į duomenų centrą.
Šalies keliuose statomi ir „PoliScan Speed“ – stacionarūs į apsauginę dėžę montuojami lazeriniai greičio matuokliai, kurių galimybės labai panašios į „MultaRadar S580“. Jie taip pat fiksuoja artėjančių, tolstančių bei abiem kryptimis važiuojančių transporto priemonių greitį, o duomenys iškart siunčiami į duomenų centrą.
Tuos nesubrendėlius, kurie naiviai mano, kad suniokoję greičio matuoklį „ištrins“ ir duomenis apie savo pažeidimą, galime nuvilti. Pats aparatas duomenų nesaugo. Duomenys pažeidimo užfiksavimo momentu automatiškai išsiunčiami Policijos departamentui. Taip pat visuose stacionariuose greičio matuokliuose yra įrengta elektroninė apsaugos sistema, kuri reaguoja į bandymus niokoti įrangą ar nesankcionuotai ją atidaryti. Elektroninė sistema signalus akimirksniu perduoda Viešosios policijos apsaugos tarnybai.
„Tartis“ neverta
Mūsų rajono Kelių policijos bei Patrulių būrio pareigūnai greitį matuoja ir nešiojamaisiais „Berkut“ bei „Unipar SL 700“ greičio matuokliais. „Berkut“ – radiolokacinis transporto priemonių važiavimo greičio matavimo prietaisas, skirtas naudoti tiek stacionariai, tiek važiuojant patruliniu automobiliu. Greičio matavimo diapazonas – toks pat, kaip stacionarių greičio matuoklių. Tačiau matavimo paklaida yra mažesnė – ±2 km/val. Prietaisas leidžia matuoti tiek artėjančių, tiek tolstančių transporto priemonių greitį, fiksuoja transporto priemonės greitį ir matavimo laiką. Visi duomenys saugomi prietaiso atmintyje. Tad greitį viršijęs ir „susitarti“ su pareigūnu ketinantis vairuotojas gali net nesivarginti – prietaiso užfiksuotų duomenų ištrinti neįmanoma.
„Unipar SL 700“ – lazerinis transporto priemonių važiavimo greičio matavimo prietaisas, skirtas naudoti stacionariai. Matuoti važiuojant automobiliu jis netinka. Prietaiso matavimo diapazonas – nuo 8 iki 350 km/val., paklaida siekia ±2 km/val. Prietaisas taip pat leidžia fiksuoti tiek artėjančių, tiek tolstančių transporto priemonių greitį, atstumą, datą ir laiką. Matavimų duomenys saugomi prietaiso atmintyje.
Ne taip seniai rajono pareigūnai naudojo dar vieno modelio – „Traffi Patrool“ – greičio matuoklius. Tačiau šie lazeriniai, skirti stacionariai naudoti prietaisai neturėjo atminties galimybių, todėl duomenys nebuvo saugomi. Dėl šios priežasties jų buvo atsisakyta. Kituose komisariatuose pareigūnai turi naujesnius „Traffi Patrol XR“ modelius, kuriuose yra elektroninė atmintis.
Slepiasi automobilyje
Bene paslaptingiausias ir daugiausia nemalonumų vairuotojams sukeliantis greičio matavimo prietaisas – „Sensys MSSS“. Šis radiolokacinis greičio matavimo aparatas paprastai montuojamas transporto priemonėje.
Tokį prietaisą, įmontuotą į policijos ženklais nepažymėtą automobilį, turi ir Marijampolės AVPK pareigūnai. Jie dažnai dirba ir mūsų rajono keliuose. Šio prietaiso matavimo diapazonas – nuo 3 iki 300 km/val. Greičio matavimo paklaida – tik ±1 km/val. (važiuojant didesniu nei 100 km/val. greičiu – ±1 proc.). Prietaisas matuoja tiek artėjančių, tiek tolstančių, tiek abiem kryptimis važiuojančių transporto priemonių greitį. Užfiksavus leistino greičio viršijimo atvejį, daroma pažeidimo fotonuotrauka, kurioje matoma greitį viršijusi transporto priemonė, jos valstybinis numeris ir vairuotojo veidas. Duomenys iš greičio matuoklio perduodami į duomenų centrą.
Kitiems šalies pareigūnams dirbti padeda automobiliai, į kuriuos įmontuoti „MultaRadar C“ bei „Trip-track“ mobilūs greičio matavimo prietaisai. „MultaRadar C“ gali matuoti tiek artėjančių, tiek tolstančių, tiek abiem kryptimis važiuojančių transporto priemonių greitį. Jis taip pat fotografuoja pažeidėją ir duomenis iškart persiunčia į duomenų centrą. „Trip-track” skirtas vidutiniam automobilio greičiui matuoti. Matavimo metodas pagrįstas laiko, kelio atkarpos ir vidutinio greičio apskaičiavimu. Visi matavimų duomenys parodomi displėjuje. Prietaisas fiksuoja transporto priemonės greitį, datą, laiką bei padaro vaizdo įrašą.
Pažeidėjų siaubas
Be jau minėtų greičio matuoklių, šalies keliuose dirbantys patruliai naudoja „Ultra Lyte“ ir „Ultra Lyte Compact“. Šie aparatai savo galimybėmis labai panašūs. Tai lazeriniai transporto priemonių važiavimo greičio matavimo prietaisai, skirti naudoti stacionariai. Greičio matavimo diapazonas skiriasi 20 km/val. „Ultra Lyte“ jis siekia nuo 0 iki 300 km/val, o „Ultra Lyte Compact“ – didesnis. Prietaisai leidžia matuoti tiek artėjančių, tiek tolstančių transporto priemonių greitį, fiksuoja ne tik jį, bet ir atstumą.
Europos Sąjungoje jau pradėti „supermatuoklio” bandymai. Kol kas apie vairuotojų siaubu jau dabar vadinamą įrenginį informacijos mažoka. Žinoma tik tiek, kad naujasis prietaisas fiksuos ne tik greičio viršijimą, tačiau ir kitus pažeidimus: važiavimą nesilaikant distancijos, saugos diržų nenaudojimą, per greitą važiavimą esant blogoms oro sąlygoms ir netgi aplinkos teršimą. Specialią pažeidimus fiksuojančią įrangą planuojama montuoti ant mobilios platformos. Sukurti šiam greičio matuokliui ir visai jo panaudojimo sistemai Europos Sąjunga skyrė 8,2 mln. eurų. Apskaičiuota, jog elektroniniai pažeidėjų „gaudytojai“ atsieina kur kas pigiau nei valstybei išlaikyti tokias funkcijas atliekančius policijos patrulius. Pirmieji nauji greičio matuokliai Europos keliuose turėtų pasirodyti jau 2013 metais.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.