Eglė MIČIULIENĖ
„Statybų reikalų ėmęsi žmonės nežino kai kurių elementarių dalykų. Tačiau nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“, – sakė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Marijampolės teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyr. specialistas Saulytis Kurtinaitis.
Statybos vyksta
S. Kurtinaičio turimais duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių, t. y. iki spalio 1 dienos, Vilkaviškio rajone buvo išduotas 151 leidimas statiniams, kurių plotas viršija 80 m2.
Bent dvigubai daugiau pradėta statyti nesudėtingų statinių (iki 80 m2 ploto).
Šiemet spalio 1 d. pasikeitus Statybos įstatymui, žmonėms suteikta galimybė greičiau tvarkyti su statybomis susijusius dokumentus, supaprastintos įvairios procedūros.
Tačiau išliko kai kurie būtini reikalavimai, kuriuos statybas pradėję žmonės neretai pamiršta ir dėl to rizikuoja mokėti dideles baudas.
Būtini vadovai
„Gana dažnai susiduriame su tokiais atvejais, kad piliečiai pradeda statybas, nepasamdę statybos vadovų ir techninių prižiūrėtojų. Žmonės teisinasi, kad šio reikalavimo nežinojo, tačiau statybas prižiūrinčių asmenų reikalingumas apibrėžtas Statybos įstatymo 12 ir 15 straipsniuose“, – aiškino vyr. specialistas S. Kurtinaitis.
Anksčiau leidimą statyboms žmogus gaudavo tik tada, kai turėdavo sutartį su specialistais, kurie vykdys statybos techninę priežiūrą bei vadovaus statybos darbams.
Pagal dabar galiojančius statybos techninius reglamentus, statybos leidimas išduodamas nereikalaujant nurodyti techninio prižiūrėtojo ir statybos darbų vadovų.
Tačiau, anot S. Kurtinaičio, tai jokiu būdu nereiškia, kad šie asmenys nereikalingi. Bet gyventojai dar neskuba susipažinti su pasikeitusiu įstatymu ir dėl nežinojimo nusižengia tvarkai.
„Kaip ir anksčiau, privalo būti ir techninis prižiūrėtojas, ir darbų vadovas. Jei samdoma statybų firma, tai šiuos asmenis paskiria firmos direktorius. Jei žmogus stato ūkio būdu, t. y. dirba pats, jis pats ir pasirūpina abiem už statybų darbus atsakingais asmenimis“, – kalbėjo statybos inspektorius.
Per tris dienas
Kaip teigė S. Kurtinaitis, svarbu žinoti tai, kad net ir paskyrus statybos vadovą bei techninį prižiūrėtoją statybos darbų pradėti negalima tol, kol apie šiuos asmenis nebus pranešta Statybos inspekcijai.
Apie statybų techninius prižiūrėtojus inspekciją privaloma informuoti per tris dienas. Tai padaryti geriausia įėjus į LR Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ tinklalapį www.planuojustatyti.lt. Jei nenorite ar neturite galimybės dokumentų tvarkyti internetu, galima nuvykti tiesiai į Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrių.
Į šias pastabas ranka numoti neverta. Mat jei darbus pradėjęs žmogus per tris dienas nepraneš apie statybas ir pagrindinių statybos sričių vadovų pasamdymą, jam gresia bauda nuo 1000 iki 3000 litų. Tokios Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos įspūdingos baudos įsigaliojo tik spalio mėnesį.
Reikia ir žurnalo
Dar vienas privalomas dalykas, kurį neretai pamiršta statybas pradėję žmonės, – tai Statybos darbų žurnalo pildymas. Statybos techniniame reglamente rašoma, jog Statybos darbų žurnalas yra privalomasis statybos darbų vykdymo dokumentas, kuriame aprašoma statinio statybos darbų eiga, atliktų darbų kokybė, atskirų darbų perdavimas statytojui (užsakovui).
Žurnalą privaloma pildyti statant naujus, rekonstruojant, kapitališkai remontuojant, griaunant esamus statinius, kurių statybai reikalingas statybos leidimas, neatsižvelgiant į tai, kokiu būdu (ūkio ar rangos) statiniai statomi.
Kaip supratote, nesudėtingiems statiniams, kuriems nereikia statybos darbų leidimo, žurnalo pildyti nereikia.
Privalo persiregistruoti
Svarbu žinoti ir tai, kad „priduoti“ statinį gali tik tas žmogus, kuris užsakė projektą.
Statybos įstatymo 34 straipsnis numato, jog juridiniam ar fiziniam asmeniui, įsigijusiam nebaigtą statyti, rekonstruoti ar kapitališkai remontuoti statinį, visos statytojo, gavusio statybos leidimą, prievolės ir teisės pereina tik po to, kai šis leidimas perregistruojamas statinį įsigijusio asmens vardu.
„Būna tokių atvejų, kai projektas užsakytas vieno žmogaus, o statybos užbaigimo aktą pasiimti ateina kitas. Tačiau įsiteisinti pastatą gali tik jo savininkas“, – sakė S. Kurtinaitis.
Niša specialistams
Šiek tiek grįžkime prie statinio priežiūros temos – tik jau iš kitos pusės.
Tie, kurie buvo susidūrę su statybomis, žino, jog specialistų, kurie užsiimtų vien tik technine statinių priežiūra ar vadovavimu statyboms, mūsų rajone nėra. Paprastai šiems darbams samdomi kokiose nors organizacijose dirbantys žmonės, kurie šį darbą dažniausiai dirba tik „pribėgdami“. S. Kurtinaitis svarstė, jog tai – laisva niša statybų srityje.
„Šioje srityje galėtų kvalifikuotis statybų mokslus studijuojantys jaunuoliai. Be to, statant ūkio būdu, t. y. kai nesamdoma statybų firma, nėra uždrausta techninei statinio priežiūrai ir statybų vadovavimui samdyti vieną ir tą patį žmogų. Taigi, darbo tokiam specialistui tikrai užtektų, juolab kad statybos nesustojo ir sunkmečiu. O dabar užsakovams kyla problemų, kai reikia rasti žmogų, kuris norėtų imtis statybos priežiūros darbų“, – kalbėjo statybos inspektorius.
Be to, vadovaujantis Statybos techninio reglamento STR 1.02.06:2007 „Teisės eiti statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų pareigas įgijimo tvarkos ir teritorijų planavimo specialistų atestavimo tvarkos aprašas“ nuostatomis, neypatingo statinio statybos atveju kvalifikacijos atestatai asmenims, vadovaujantiems statybai bei techninei priežiūrai, nėra privalomi. Tokiems asmenims pakanka turėti statybos inžinieriaus išsilavinimą patvirtinantį diplomą ir atitinkamai 2 ar 3 metų darbo stažą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.