Tapkime draugais!

Bibliotekininkė siekia atgaivinti kaimo istoriją

Paskelbė:

Paskelbta:


Atei­nan­čių me­tų pa­va­sa­rį su­kaks 44 me­tai, kai Lakš­tu­čiuo­se bib­lio­te­ki­nin­ke dir­ba kū­ry­bin­ga ir veik­li mo­te­ris Ele­na Zo­ru­bie­nė. Su­lau­ku­si šios su­kak­ties, ji ke­ti­na pa­si­trauk­ti į pen­si­ją. Ta­čiau prieš tai bib­lio­te­ki­nin­kė sa­vo kai­mui ža­da pa­lik­ti neį­kai­no­ja­mą do­va­ną – is­to­ri­nių nuo­trau­kų al­bu­mą.


Idė­ja bran­din­ta se­niai


„Kad ir koks gra­žus me­dis bū­tų, be šak­nų jis grei­tai nu­džiū­tų“, – sa­ko E. Zo­ru­bie­nė. Bib­lio­te­ki­nin­kė pa­sa­ko­jo, kad idė­ja su­rink­ti Lakš­tu­čių kai­mo is­to­ri­jos pra­džią at­spin­din­čias nuo­trau­kas ki­lo dau­giau nei prieš de­šimt­me­tį.

„Iš pra­džių ke­ti­nau pa­reng­ti tik mū­sų bib­lio­te­kos is­to­ri­jos al­bu­mą, ta­čiau vė­liau, pa­si­ta­ru­si su vie­tos mo­te­ri­mis sa­vi­veik­li­nin­kė­mis, nu­spren­džiau, kad daug ge­riau rink­ti vi­so kai­mo žmo­nių gy­ve­ni­mo nuo­trau­kas“, – pri­si­mi­nė pa­šne­ko­vė.

Šį al­bu­mą ji no­rė­tų pa­lik­ti vi­siems kai­mo žmo­nėms. Mo­te­ris ti­ki­si, kad jos pra­dė­tas dar­bas bus tęs­ti­nis – nuo­trau­kos ir to­liau sėk­min­gai pa­pil­dys al­bu­mo la­pus.


Pri­si­dė­jo daug žmo­nių


Pa­sak E. Zo­ru­bie­nės, tik­rai ne vi­si vie­ti­niai gy­ven­to­jai ži­no, ko­kie žmo­nės gy­ve­no Lakš­tu­čiuo­se, ko­kios so­dy­bos čia sto­vė­jo, iš kur ap­skri­tai at­si­ra­do šis kai­mas. At­gai­vin­ti is­to­ri­ją mo­te­riai at­ro­do itin svar­bu. „Lakš­tu­čiai su­si­bū­rę iš Pa­vemb­rių, Auk­sė­nų ir ki­tų kai­mų. No­rė­čiau, kad atei­ty­je var­ty­da­mi šį al­bu­mą žmo­nės pri­si­min­tų vie­tos gy­ven­to­jus, pa­ma­ty­tų juos nuo­trau­ko­se“, – min­ti­mis da­li­jo­si pa­šne­ko­vė.

Pra­dė­jus ruoš­ti al­bu­mą, lakš­tu­tiš­kiai no­riai do­va­no­jo nuo­trau­kų iš sa­vo as­me­ni­nių ar­chy­vų. „Vie­nas at­ne­šė vie­ną nuo­trau­ką, ki­tas – ki­tą. Taip žmo­nės tar­pu­sa­vy­je iš­si­kal­bė­jo ir po tru­pu­tį kai­mo is­to­ri­ją pri­me­nan­tis al­bu­mas pil­nė­jo“, – šyp­te­lė­jo E. Zo­ru­bie­nė.

Mo­te­ris il­gai kau­pė ir rū­šia­vo nuo­trau­kas, jas su­skirs­tė tam tik­ro­mis te­mo­mis.

Šiuo me­tu al­bu­me – jau per 100 fo­tog­ra­fi­jų, ta­čiau dar yra dau­gy­bė ne­su­rū­šiuo­tų nuo­trau­kų.


Su­ren­gė pri­sta­ty­mą


Kai­mo is­to­ri­ją liu­di­jan­tis fo­tog­ra­fi­jų al­bu­mas Lakš­tu­čių gy­ven­to­jams bu­vo pri­sta­ty­tas spe­cia­lia­me ren­gi­ny­je „Kas bu­vo ir kas li­ko“. Į jį su­gu­žė­jo ir tie žmo­nės, ku­rie do­va­no­jo nuo­trau­kas, ir tie, ku­riems jos bu­vo įdo­mios. Su­si­rin­ku­sie­ji, var­ty­da­mi al­bu­mą, vie­nas su ki­tu da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais.

„Tai, ką pa­da­rė E. Zo­ru­bie­nė, yra ne­pap­ras­tai svar­bu vi­siems mums ir mū­sų kai­mui. Ma­nau, re­tai ku­ri vie­to­vė tu­ri pa­na­šią is­to­ri­nę kro­ni­ką. Al­bu­me su­rink­ta to­kia me­džia­ga, ku­ri po dau­ge­lio me­tų „su­guls“ en­cik­lo­pe­di­jo­se“, – ren­gi­nio me­tu kal­bė­jo bu­vu­si Lakš­tu­čių pra­di­nės mo­kyk­los mo­ky­to­ja Ne­rin­ga Ja­ki­ma­vi­čie­nė. Pa­sak jos, E. Zo­ru­bie­nė rink­da­ma praei­ties de­ta­les gal­vo­ja apie atei­tį – juk tai bus svar­bu ir bū­si­moms kar­toms.


Bib­lio­te­kas kei­čia in­ter­ne­tas


Dau­giau nei ke­tu­ris de­šimt­me­čius bib­lio­te­ko­je dir­ban­ti mo­te­ris pa­tvir­ti­no, jog atei­nan­tis pa­va­sa­ris da­bar­ti­nė­se pa­rei­go­se jai tik­rai bus pa­sku­ti­nis. „Žmo­nės sa­ko, kad tu­rė­čiau iš­dirb­ti bent 45 me­tus, bet man 44 yra gra­žes­nis skai­čius“, – links­mai kal­bė­jo pa­šne­ko­vė.

Pak­laus­ta apie si­tua­ci­ją bib­lio­te­ko­se, mo­te­ris sa­kė, kad jos pa­ma­žu pra­ran­da se­niau tu­rė­tas po­zi­ci­jas. „Be abe­jo, yra vi­so­kių skai­ty­to­jų: ir to­kių, ku­rie daž­nai lan­ko­si sa­vo ma­lo­nu­mui, ir to­kių, ku­rie čia už­su­ka vos vie­ną kar­tą per me­tus, kai kaž­ko pri­rei­kia“, – at­vi­rai kal­bė­jo E. Zo­ru­bie­nė. Pa­sak jos, skau­džiau­sia, jog pa­sta­ruo­ju me­tu bib­lio­te­kos pra­ran­da jau­nų­jų skai­ty­to­jų kar­tą. Vai­kai atei­na tik ta­da, kai in­ter­ne­te ne­ran­da mo­kyk­lo­je už­duo­tos per­skai­ty­ti vie­nos ar ki­tos kny­gos. Jie neieš­ko in­for­ma­ci­jos lei­di­niuo­se – juk be­veik vis­ką ga­li­ma su­ras­ti in­ter­ne­to pla­ty­bė­se.

Vis dėl­to no­ri­si ti­kė­ti, kad gra­ži E. Zo­ru­bie­nės ini­cia­ty­va taps sti­mu­lu ap­si­lan­ky­ti kai­mo bib­lio­te­ko­je, ku­rio­je šiuo me­tu eks­po­nuo­ja­mas is­to­ri­nis al­bu­mas, do­mė­tis kraš­to is­to­ri­ja bei at­ras­ti nuo­sta­bų kny­gų pa­sau­lį.

And­rius GRY­GE­LAI­TIS

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content