Praėjusią savaitę Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos salėje Savivaldybės atstovai kartu su Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Marijampolės regioninio padalinio specialistais organizavo seminarą tema „Proga atsinaujinti. Daugiabučių namų atnaujinimo galimybės“.
Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA) vyriausieji specialistai Irena Trušienė bei Raimondas Daunoravičius pristatė pakoreguotą daugiabučių namų atnaujinimo finansavimo modelį, aptarė programos įgyvendinimo ypatumus: valstybės paramos priemones, kreditavimo sąlygas, dokumentų tvarkymą ir kt.
Kaip žinia, dauguma daugiabučių namų yra seni, ekonomiškai neefektyvūs, už jų šildymą gyventojai moka didelius pinigus. Todėl žmonės raginami renovuoti daugiabučius pasinaudojant ES iniciatyva įsteigto kontroliuojančiojo fondo JESSICA parama.
Seminaro vedėjai rodė termonuotraukas, kuriose užfiksuoti pastatai su šilumos nuostoliais, kai į lauką per sienų ir durų plyšius išleidžiami dideli šilumos kiekiai. Šiuos pavyzdžius pranešėja I. Trušienė lygino su renovuotais, sandariais būstais, kurie yra ne tik išoriškai gražesni, bet ir ekonomiškai efektyvesni.
Anot prelegentės, pastatus šiuo metu verta renovuoti ir dėl to, jog statybų kainos kritusios iki 40 proc.
Tiesa, anksčiau daugiabučių gyvenamųjų namų renovaciją Vyriausybė rėmė 50 proc. Šiuo metu parengtas naujas renovacijos paramos modelis. Pagal jį valstybės parama gyventojams siekia tik 15 proc. Projekto rengimo išlaidoms, statybos darbų priežiūrai ir administravimui teikiama 50 proc. parama.
Palankiausia ši sistema yra nepasiturinčioms šeimoms – joms bus padengtos visos projekto įgyvendinimo išlaidos. Kaip paaiškino BUPA atstovai, 100 proc. valstybės paramą gaus visi žmonės, kurie gauna kompensacijas už būstų šildymą bei karštą vandenį.
Renovuojant pastatus siūlomos įvairios namo energinį efektyvumą didinančios priemonės: tai šildymo ir karšto vandens sistemų kapitalinis remontas, langų ir lauko durų keitimas, stogo šiltinimas, balkonų įstiklinimas pagal bendrą projektą, rūsio perdangos apšiltinimas, cokolio šiltinimas, alternatyvios energijos šaltinių (saulės, vėjo ir pan.) įrangos pastatymas bei kitos priemonės.
Ką konkrečiai name reikėtų renovuoti, pasirenka patys daugiabučio gyventojai.
Į seminarą atvykę daugiabučių namų bendrijų pirmininkai bei gyventojai turėjo įvairių klausimų. Tiesa, ne į visus juos seminaro organizatoriai galėjo atsakyti, mat kai kurie daugiau buvo skirti Savivaldybės atstovams, šilumos tinklams, UAB „Vilkuva“ ar kitų sričių specialistams. Pavyzdžiui, žmonės priekaištavo, kad šilumą praleidžia ne tik nesandarios namo sienos, bet ir prastai izoliuoti lauke nutiesti vamzdynai, kurių išvedžiojimo vietose žiemą nutirpsta sniegas. Juk už tokį lauko „apšildymą“ taip pat moka vartotojai.
Gyventojai smulkiau teiravosi, ką galima keisti pagal būsto renovacijos programą, kaip apskaičiuojamas atnaujinto būsto efektyvumo procentas, per kiek laiko renovacija atsipirks ir pan.
Seminaro organizatoriai pagal galimybes atsakė į žmonių klausimus, smulkiai išaiškino visus paruošiamuosius darbus, kuriuos reikia atlikti norint renovuoti būstą.
Tačiau visiems, kurie iš tiesų pasiryžę renovuoti namą, geriausia yra sušaukti gyventojų susirinkimą ir į jį pasikviesti BUPA specialistus. Jie gyventojams detaliai išaiškins visus tolimesnius žingsnius. Apie namų renovaciją informacijos galima rasti ir tinklalapyje www.atnaujinkbusta.lt.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.