Eglė KVIESULAITIENĖ
Grožio salonuose ar kirpyklose besilankantys klientai dažnai net neįtaria, kad po malonumą teikusio vizito gali prireikti medikų pagalbos. Ypač tuo atveju, kai grožio specialistės nesilaiko nustatytų higienos reikalavimų.
Sukvietė specialistes
Nors kirpyklų bei grožio salonų savininkai dažnai priekaištauja Visuomenės sveikatos centro specialistams, neva be reikalo kimbantiems prie smulkmenų, medikai perspėja, kad aplaidžiai dirbančios kirpyklos, manikiūro, tatuiruočių ar grožio salonai gali platinti tokias ligas, nuo kurių net mirštama. O aukomis gali tapti apie tykančius pavojus neįtariantys klientai.
Į Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centrą UAB Marijampolės diagnostikos laboratorija sukvietė net 46 mūsų rajone dirbančias kirpėjas ir grožio specialistes. Renginio metu Marijampolės visuomenės sveikatos centro vyr. epidemiologė Loreta Radzevičienė grožio specialistes supažindino su užkrečiamų ligų grėsmėmis bei prevencija kasdieniniame darbe, o Vilkaviškio skyriaus vedėja Angelė Budrikevičienė – su higienos normų reikalavimų pakeitimais.
Atsargiai – utėlės
Daugelis mūsų, ko gero, neabejotų, kad netvarkingoje kirpykloje galima užsikrėsti utėlėmis, tačiau realiai to nėra patyrę ir net matę šio kraujasiurbio vabzdžio. Beje, ant žmogaus gali parazituoti net trys utėlių rūšys: galvinė, drabužinė ir kirkšninė. Didžiausia jų – drabužinė (3,2–4 mm ilgio), kuri dažniausiai gyvena apatinių drabužių siūlėse ar raukšlėse, o per 34 dienas sugeba padėti 275–300 kiaušinėlių. Mažiausios – kirkšninės (1,5 mm ilgio), kurios prisitaiko prie odos spalvos, todėl jas sunku įžiūrėti.
Nors tikimybė grožio salone užsikrėsti pastarosiomis utėlių rūšimis taip pat išlieka, vis dėlto didžiausia grėsmė yra „parsinešti“ galvinių utėlių. Šios utėlės apsigyvena pakaušio ir smilkinių srityse, o joms kandžiojantis žmogus jaučia niežėjimą. Oda nukasoma, į nukasytas vietas patenka mikrobų, vystosi odos pūlinės ligos. Sunkiais atvejais visa galva gali būti padengta pūlingu šašu, plaukai susivelia į kaltūną, padidėja kaklo limfmazgiai.
Galvinės ir drabužinės utėlės gali pernešti dėmėtosios ir grįžtamosios šiltinės sukėlėjus.
Net per rankšluosčius
Dar viena gan dažna ir neišnykusi (kaip daugelis mano) infekcija – niežai. Jais galima užsikrėsti netgi per rankšluosčius, gaubtus bei kitus daiktus. Praėjus maždaug 3 savaitėms po užsikrėtimo, atsiranda niežėjimas, kuris ypač sustiprėja naktį, sušilus lovoje.
Bėrimų (pūslelių) atsiranda ant plaštakų, riešų, rankų tarpupirščiuose, apie bambą, lytinius organus, šlaunų vidinius paviršius, sėdmenis. Niežus sukelia tik mikroskopu įžiūrimos erkutės, kurios rausia urvus odoje ir juose deda kiaušinėlius.
Higienos nesilaikantys grožio specialistai gali klientus užkrėsti infekcinėmis įvairių mikrobų, skatinančių pūlinių susidarymą, sukeliamomis ligomis (piodermijomis).
Kartu į procesą gali būti „įtraukiami“ plaukų maišeliai, riebalų ir prakaito liaukos. Pagal tai išskiriamos įvairios piodermijos rūšys, iš kurių bene žinomiausios – folikulitas (plauko maišelio uždegimas), furunkulas, arba šunvotė (plauko maišelio ir aplinkinių audinių uždegimas, kurio centre susidaro pūlingas geluonis), rožė (ūminis plintantis visų odos sluoksnių ir limfagyslių uždegimas) bei kt.
Ardo nagus
Kirpyklose, grožio salonuose, baseinuose, pas manikiūro specialistus galima užsikrėsti ir grybelinėmis odos ar nagų ligomis. Grybelines ligas sukelia patogeniniai grybeliai. Jie gali pažeisti gleivines, odą, plaukus, nagus ir net vidaus organus.
Nugaros ar krūtinės srityje pamatę geltonai rudas dėmes, padengtas pleiskanomis, galite įtarti, kad užsikrėtėte įvairiaspalve dedervine. Pėdų epidermofitijos pažeidžia kojų tarpupirščius, nagus, padus, rankų plaštakas.
Užsikrėtęs nagų grybeliu, žmogus ilgą laiką to net nežino, nes nebūna jokių požymių. Vėliau ant nagų atsiranda baltos ar gelsvos linijos, nago plokštelė gali suplonėti, sustorėti ar išvis atšokti, sutrupėti. Nagai tampa gelsvi, pilkšvi, po nago voleliu kaupiasi pūliai. Negydant procesas gali trukti daug metų.
Atliko tyrimus
Pasaulyje žinoma nemažai atvejų, kai grožio salonuose, kur atliekamos su krauju susijusios procedūros (tatuiruotės, manikiūras, auskarų vėrimas ir kt.), klientai buvo užkrėsti virusiniais B ir C tipo hepatitais, netgi AIDS. Ypač didelis pavojus užsikrėsti šiomis pražūtingomis ligomis kyla tuomet, kai jų nešiotojai yra patys grožio salonų specialistai.
Todėl UAB Marijampolės diagnostikos laboratorija organizuoto renginio metu visoms dalyvavusioms specialistėms siūlė atlikti kraujo tyrimus ir sužinoti, ar jos nėra hepatitų A, B ir C, taip pat – ŽIV nešiotojos. Toms dalyvėms, kurios atliko tyrimus, buvo išduoti sveikatos būklę patvirtinantys pažymėjimai. Kirpyklų ir grožio salonų lankytojus galime nuraminti, kad ištirtos specialistės buvo visiškai sveikos.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.