Tapkime draugais!

Tradiciniai amatai kaimui gali įkvėpti naujos gyvybės

Paskelbė:

Paskelbta:


Tau­ti­nis pa­vel­das – svar­bi ša­lies et­ni­nės kul­tū­ros da­lis – tai tas in­ka­ras, ku­ris ga­li pa­dė­ti iš­si­lai­ky­ti Lie­tu­vai šiuo­lai­ki­nia­me, per­mai­nų ku­pi­na­me pa­sau­ly­je. Iš­sau­go­ti sa­vi­tą, au­ten­tiš­ką, pa­trauk­lų pa­sau­liui ir sau vei­dą mes ga­li­me tik at­si­grę­žę į sa­vo šak­nis, is­to­riš­kai su­si­for­ma­vu­sias tra­di­ci­jas.


Ga­li tap­ti al­ter­na­ty­va žem­dir­bys­tei


Tau­ti­nio pa­vel­do pro­duk­tų, dau­giau­sia ga­mi­na­mų ran­ko­mis iš vie­tos iš­tek­lių pa­gal tech­no­lo­gi­jas, bū­din­gas konk­re­čiai kai­mo vie­to­vei ar et­nog­ra­fi­niam re­gio­nui, iš­sau­go­ji­mas ir puo­se­lė­ji­mas taip pat yra svar­bi ša­lies eko­no­mi­nio ir so­cia­li­nio gy­vy­bin­gu­mo di­di­ni­mo prie­mo­nė. Ypač ji ak­tua­li šian­dien, kai dau­ge­lis kai­mo gy­ven­to­jų at­si­sa­ko tra­di­ci­nės že­mės ūkio veik­los.

Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos Tau­ti­nio pa­vel­do pro­duk­tų ir mo­ky­mo sky­riaus ve­dė­ja Ele­na Pet­ro­šie­nė tvir­ti­na, kad tau­ti­nio pa­vel­do puo­se­lė­ji­mas, kaip al­ter­na­ty­va že­mės ūkio veik­lai, ga­lė­tų tap­ti itin pa­trauk­lus kai­mo jau­ni­mui, leis­tų už­tik­rin­ti tau­ti­nio pa­vel­do pro­duk­tų, kaip et­ni­nės kul­tū­ros ver­ty­bių, pe­rė­mi­mą ir iš­sau­go­ji­mą, tra­di­ci­jų tęs­ti­nu­mą, pri­trauk­ti į kai­mą dau­giau jau­nų žmo­nių, at­gai­vin­ti nyks­tan­čias kai­miš­ką­sias vie­to­ves.

Šiuo me­tu Tau­ti­nio pa­vel­do pro­duk­tų są­ra­še yra re­gist­ruo­ta apie 590 tra­di­ci­nių ser­ti­fi­kuo­tų pro­duk­tų, ku­rių ga­min­to­jai ga­li pa­si­nau­do­ti vals­ty­bės pa­gal­ba.


Ga­li­ma siek­ti ir eu­ro­pi­nės pa­ra­mos


E. Pet­ro­šie­nė sa­ko, kad tra­di­ci­niai ama­ti­nin­kai ga­li gau­ti ir Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­mą net pa­gal ke­lias Lie­tu­vos kai­mo plėt­ros 2007–2013 m. pro­gra­mos (KPP) prie­mo­nes.

Pa­gal prie­mo­nės „Kai­mo at­nau­ji­ni­mas ir plėt­ra“ veik­los sri­tį „Tra­di­ci­nių ama­tų cent­rų kū­ri­mas ir (ar­ba ) plėt­ra“ tai­kant re­gio­ni­nį pro­jek­tų pla­na­vi­mo bū­dą šių me­tų pra­džio­je bu­vo pa­tvir­tin­tas še­šio­li­kos tra­di­ci­nių ama­tų cent­rų stei­gi­mas. Be­veik po 700 tūkst. li­tų bu­vo skir­ta pen­kiems la­biau­siai ver­tiems pa­reiš­kė­jams – Plun­gės, Šiau­lių, Anykš­čių, Kel­mės ir Prie­nų ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bėms.

2011 me­tais bus fi­nan­suo­ja­mos li­ku­sios 11 sa­vi­val­dy­bių ad­mi­nist­ra­ci­jos.


Pa­ra­ma – iki 75 pro­cen­tų


„Ta­čiau dau­giau­sia pa­ra­mos ga­li­my­bių ne že­mės ūkio veik­lai ir tra­di­ci­niams ama­tams vys­ty­ti su­tei­kia Lie­tu­vos kai­mo plėt­ros 2007–2013 me­tų pro­gra­mos prie­mo­nės „Pa­ra­ma vers­lo kū­ri­mui ir plėt­rai“ bei „Pe­rė­ji­mas prie ne že­mės ūkio veik­los“, – pa­brė­žė Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos Al­ter­na­ty­vios veik­los sky­riaus ve­dė­ja Re­gi­na Vo­ve­ry­tė.

Pa­gal prie­mo­nę „Pa­ra­ma vers­lo kū­ri­mui ir plėt­rai“ re­mia­mos dvi veik­los sri­tys: su že­mės ūkiu ne­su­si­jęs vers­las ir tra­di­ci­niai ama­tai. Re­mia­mos ir ne­re­mia­mos veik­lų rū­šys yra iš­var­dy­tos pa­ra­mos įgy­ven­di­ni­mo tai­syk­lių prie­duo­se. Tarp re­mia­mų tra­di­ci­nių ama­tų yra au­di­mas, dro­žy­ba, puo­di­nin­kys­tė, ju­ve­ly­ri­ka ir kt.

Pa­ra­ma pa­gal šias prie­mo­nes ta­po dar pa­trauk­les­nė, šių me­tų rug­sė­jo mė­ne­sį pa­tvir­tin­tus nau­jas bei su­pap­ras­tin­tą­sias įgy­ven­di­ni­mo tai­syk­les.

Pa­gal prie­mo­nę „Pe­rė­ji­mas prie ne že­mės ūkio veik­los“ pa­ra­mos ga­li kreip­tis ūki­nin­kai, kai­mo gy­ven­to­jai bei la­bai ma­žos, ma­žos ar vi­du­ti­nės įmo­nės, už­sii­man­čios že­mės ūkio veik­la ir no­rin­čios paį­vai­rin­ti sa­vo veik­los po­bū­dį gau­nant pa­ja­mų iš al­ter­na­ty­vių vers­lų.

Pa­gal prie­mo­nę „Pa­ra­ma vers­lo kū­ri­mui ir plėt­rai“ pa­ra­ma ga­li bū­ti tei­kia­ma kai­mo gy­ven­to­jams ir ką tik įsteig­toms ar jau vei­kian­čioms la­bai ma­žoms įmo­nėms, kai­mo vie­to­vė­se plė­to­jan­čioms al­ter­na­ty­vius, ne že­mės ūkio vers­lus ar už­sii­man­čioms tra­di­ci­nių ama­tų puo­se­lė­ji­mu.

Pa­reiš­kė­jams pa­gal abi šias prie­mo­nes tai­ko­mas pa­ra­mos in­ten­sy­vu­mas – iki 65 pro­c. vi­sų tin­ka­mų fi­nan­suo­ti pro­jek­to iš­lai­dų. Tra­di­ci­nių ama­tų puo­se­lė­ji­mo pro­jek­tams įgy­ven­din­ti pa­ra­mos in­ten­sy­vu­mas ga­li siek­ti iki 75 pro­c. vi­sų tin­ka­mų fi­nan­suo­ti iš­lai­dų.


Dė­me­sys ir kai­mo tu­riz­mui


R. Vo­ve­ry­tė pri­me­na, kad tra­di­ci­nių ama­tų ga­min­to­jai taip pat ga­li gau­ti pa­ra­mą pa­gal KPP prie­mo­nę „Kai­mo tu­riz­mo veik­los ska­ti­ni­mas“. Re­mia­mos dvi veik­los sri­tys: „Kai­mo tu­riz­mo ska­ti­ni­mas, įskai­tant ama­tų plėt­rą kai­mo tu­riz­mo so­dy­bo­se“ ir „Tu­ris­ti­nių sto­vyk­lų kai­mo vie­to­vė­se įkū­ri­mas ir plėt­ra (iš­sky­rus miš­ko vie­to­vė­se)“.

Pa­gal šią prie­mo­nę re­mia­ma tra­di­ci­nių ser­ti­fi­kuo­tų ama­tų plėt­ra, pvz., kryž­dir­bys­tė, ak­mens­kal­dys­tė, au­di­mas, mez­gi­mas, o pa­ra­mos in­ten­sy­vu­mas in­ves­ti­ci­joms, su­si­ju­sioms su ama­tais, ga­li siek­ti iki 75 pro­c.

Pa­reiš­kė­jai, no­rin­tys da­ly­vau­ti prie­mo­nė­je, ga­li kreip­tis pa­ra­mos ir pa­gal su­pap­ras­tin­tas prie­mo­nės įgy­ven­di­ni­mo tai­syk­les.

Su­pap­ras­tin­tos prie­mo­nės įgy­ven­di­ni­mo tai­syk­lės tai­ko­mos tuo­met, kai pa­gal pir­mą­ją veik­los sri­tį pra­šo­ma pa­ra­mos su­ma yra ne di­des­nė kaip 150 tūkst. li­tų, o pa­gal ant­rą­ją – 75 tūkst. li­tų.

Dau­giau in­for­ma­ci­jos apie tra­di­ci­nių ama­tų puo­se­lė­ji­mą bei tei­kia­mą pa­ra­mą ga­li­ma ras­ti Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos tink­la­la­py­je www.zum.lt.

Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos inf.

Užsk.8057

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content