Tautinis paveldas – svarbi šalies etninės kultūros dalis – tai tas inkaras, kuris gali padėti išsilaikyti Lietuvai šiuolaikiniame, permainų kupiname pasaulyje. Išsaugoti savitą, autentišką, patrauklų pasauliui ir sau veidą mes galime tik atsigręžę į savo šaknis, istoriškai susiformavusias tradicijas.
Gali tapti alternatyva žemdirbystei
Tautinio paveldo produktų, daugiausia gaminamų rankomis iš vietos išteklių pagal technologijas, būdingas konkrečiai kaimo vietovei ar etnografiniam regionui, išsaugojimas ir puoselėjimas taip pat yra svarbi šalies ekonominio ir socialinio gyvybingumo didinimo priemonė. Ypač ji aktuali šiandien, kai daugelis kaimo gyventojų atsisako tradicinės žemės ūkio veiklos.
Žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo produktų ir mokymo skyriaus vedėja Elena Petrošienė tvirtina, kad tautinio paveldo puoselėjimas, kaip alternatyva žemės ūkio veiklai, galėtų tapti itin patrauklus kaimo jaunimui, leistų užtikrinti tautinio paveldo produktų, kaip etninės kultūros vertybių, perėmimą ir išsaugojimą, tradicijų tęstinumą, pritraukti į kaimą daugiau jaunų žmonių, atgaivinti nykstančias kaimiškąsias vietoves.
Šiuo metu Tautinio paveldo produktų sąraše yra registruota apie 590 tradicinių sertifikuotų produktų, kurių gamintojai gali pasinaudoti valstybės pagalba.
Galima siekti ir europinės paramos
E. Petrošienė sako, kad tradiciniai amatininkai gali gauti ir Europos Sąjungos paramą net pagal kelias Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemones.
Pagal priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklos sritį „Tradicinių amatų centrų kūrimas ir (arba ) plėtra“ taikant regioninį projektų planavimo būdą šių metų pradžioje buvo patvirtintas šešiolikos tradicinių amatų centrų steigimas. Beveik po 700 tūkst. litų buvo skirta penkiems labiausiai vertiems pareiškėjams – Plungės, Šiaulių, Anykščių, Kelmės ir Prienų rajonų savivaldybėms.
2011 metais bus finansuojamos likusios 11 savivaldybių administracijos.
Parama – iki 75 procentų
„Tačiau daugiausia paramos galimybių ne žemės ūkio veiklai ir tradiciniams amatams vystyti suteikia Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ bei „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, – pabrėžė Žemės ūkio ministerijos Alternatyvios veiklos skyriaus vedėja Regina Voverytė.
Pagal priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ remiamos dvi veiklos sritys: su žemės ūkiu nesusijęs verslas ir tradiciniai amatai. Remiamos ir neremiamos veiklų rūšys yra išvardytos paramos įgyvendinimo taisyklių prieduose. Tarp remiamų tradicinių amatų yra audimas, drožyba, puodininkystė, juvelyrika ir kt.
Parama pagal šias priemones tapo dar patrauklesnė, šių metų rugsėjo mėnesį patvirtintus naujas bei supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles.
Pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ paramos gali kreiptis ūkininkai, kaimo gyventojai bei labai mažos, mažos ar vidutinės įmonės, užsiimančios žemės ūkio veikla ir norinčios paįvairinti savo veiklos pobūdį gaunant pajamų iš alternatyvių verslų.
Pagal priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ parama gali būti teikiama kaimo gyventojams ir ką tik įsteigtoms ar jau veikiančioms labai mažoms įmonėms, kaimo vietovėse plėtojančioms alternatyvius, ne žemės ūkio verslus ar užsiimančioms tradicinių amatų puoselėjimu.
Pareiškėjams pagal abi šias priemones taikomas paramos intensyvumas – iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tradicinių amatų puoselėjimo projektams įgyvendinti paramos intensyvumas gali siekti iki 75 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Dėmesys ir kaimo turizmui
R. Voverytė primena, kad tradicinių amatų gamintojai taip pat gali gauti paramą pagal KPP priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“. Remiamos dvi veiklos sritys: „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ ir „Turistinių stovyklų kaimo vietovėse įkūrimas ir plėtra (išskyrus miško vietovėse)“.
Pagal šią priemonę remiama tradicinių sertifikuotų amatų plėtra, pvz., kryždirbystė, akmenskaldystė, audimas, mezgimas, o paramos intensyvumas investicijoms, susijusioms su amatais, gali siekti iki 75 proc.
Pareiškėjai, norintys dalyvauti priemonėje, gali kreiptis paramos ir pagal supaprastintas priemonės įgyvendinimo taisykles.
Supaprastintos priemonės įgyvendinimo taisyklės taikomos tuomet, kai pagal pirmąją veiklos sritį prašoma paramos suma yra ne didesnė kaip 150 tūkst. litų, o pagal antrąją – 75 tūkst. litų.
Daugiau informacijos apie tradicinių amatų puoselėjimą bei teikiamą paramą galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.
Žemės ūkio ministerijos inf.
Užsk.8057
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.