Kristina VAITKEVIČIENĖ
Daugelis ūkininkų klausia, kodėl jie turėtų stoti į Lietuvos ūkininkų sąjungą ir kokia nauda jiems iš tos narystės? Vilkaviškio rajone Ūkininkų sąjungos padalinys vienija apie pusšimtį narių. Nuo 1999 metų jam vadovauja Vištyčio krašto ūkininkė Ona Kartavičienė.
Pasak O. Kartavičienės, Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) yra didelė jėga, kuriai nuolat bendradarbiaujant su atsakingomis valdžios institucijomis pasiekta ir įgyvendinta daug reikalingų ūkininkams pakeitimų. Sprendžiant kai kuriuos klausimus prisidėjo ir kitos žemdirbiškos organizacijos.
Dar praeitų metų pradžioje LŪS pasiekė, kad būtų pakeista traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registravimo tvarka. Be kitų pakeitimų ir papildymų, įteisinta 2 metų techninė apžiūra. Šios organizacijos nuopelnas – ir pakeistas mokestis už elektros dedamosios galią. LŪS prašymu nuo 2009 m. rugpjūčio 7 d. teikiant paraiškas pagal KPP 2007–2013 m. priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ netaikomas privalomojo pasėlių draudimo reikalavimas, o tiems, kuriems ši nuostata buvo taikoma, panaikintas. Įsikišus šiai organizacijai įtvirtinta galimybė su parama įsigyti visureigius, supaprastintas paramos įsisavinimas pagal KPP 2007–2013 m. priemones. Šis darbas yra vykdomas nuolat ir toliau ieškoma bendro sutarimo, ką būtų galima keisti. Taip pat įteisintos valstybinio socialinio draudimo įmokų „lubos“, sudarytos sąlygos ūkininkams prekiauti savo produkcija turgavietėse, teisės aktais atšauktas nekilnojamojo turto mokestis kaimo vietovėse esantiems žemės ūkio asmenų gamybiniams, technologiniams, gyvenamiesiems pastatams.
LŪS prašymu nuo 2010 m. balandžio 23 d. sutvarkytas amonio salietros gabenimas traktoriais automobilių keliais. 2009 m., esant stipriam ekonomikos nuosmukiui Lietuvoje, pavyko išsikovoti ir gauti 2008 m. lygio papildomas nacionalines tiesiogines išmokas. Deja, šįmet šio siekio nepavyksta įgyvendinti: europinė tiesioginių išmokų parama didėja ir bendra išmoka už 2010 m. bus ne mažesnė nei 2009 m., tačiau leistino dydžio nacionalinių išmokų dėl lėšų trūkumo biudžete nepavyksta pasiekti.
– Be jau išvardytų praeitų metų darbų, šįmet mūsų prašymu dėl perteklinės drėgmės dirvose atidėtas juodojo pūdymo plotų apsėjimo terminas, – sakė O. Kartavičienė. – Taip pat paspartintas laisvos valstybinės žemės pardavimas ūkininkams ir žemės ūkio įmonėms, padavusiems tokiam pirkimui prašymus iki 2013 m. Esame įvairių technologinių mokymų projektų, vykdomų pagal KPP priemones „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ bei „Nacionalinis kaimo tinklas“ vykdytojai, kurie yra sėkmingai įgyvendinti ir įgyvendinami 2008–2012 m. laikotarpiu.
Šiuo metu vyksta svarstymai dėl LŪS pateiktų prašymų įteisinimo. Vienas iš jų – patvirtinti ir įteisinti 5 proc. gyventojų pajamų mokestį ūkininkams, paliekant jį šiais ir ateinančiais metais praeitų metų lygyje, t. y. 5 proc. dydžio. Šį siūlymą LR Seimas turi svarstyti kartu su 2011 m. biudžetu.
LŪS taip pat siekia papildyti Ūkininko ūkio įstatymą, apibrėžiantį ūkininko veiklos bankroto procedūrą. Šiuo metu Seimo Kaimo reikalų komitete yra sudaryta darbo grupė Ūkininko ūkio įstatymo pakeitimui parengti. Tarp darbo grupės narių yra ir LŪS pirmininkas J. Talmantas. Taip pat kreiptasi į LR Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl pensinio amžiaus ūkininkų, kad jiems nebūtų ribojamos pensijos. Jau gautas atsakymas, jog LR Seime yra užregistruotas Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pakeitimo projektas, kuriame numatyta, kad ūkininkams pensijos nebūtų ribojamos. LŪS raginimu peržiūrimi teisės aktai, kurie riboja bei draudžia ūkinę veiklą ir ūkio plėtrą saugomose teritorijose, nes priimant įstatymus ūkininkai nebuvo supažindinti su būsimu jų ūkinės veiklos reglamentavimu. Susisiekimo ministerijoje, bendradarbiaujant su Žemės ūkio ministerijos specialistais, svarstomi galimi pakeitimai dėl negabaritinių žemės ūkio mašinų važiavimo tamsiu paros metu, dėl tachometrų patikros, transporto bendros masės padidinimo iki 48 tonų. Aplinkos ministerijai pateikti prašymai dėl pakuotės mokesčio netaikymo ūkininkams ir pasiūlymai dėl žvėrių daromos žalos ūkininkų ūkiuose.
Taigi, per dvejus metus nuveikta nemažai reikšmingų darbų ir įrodyta, kad Ūkininkų sąjunga nėra vien tik skambus pavadinimas, bet ir organizacija, kurioje dirba savo reikalus išmanantys ir už žemdirbius mokantys pakovoti žmonės.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.