Iškilioji Suvalkijos dukra
Vienas iš garsiausių ir labiausiai vertinamų tautinio meno skleidėjų Lietuvoje – Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansamblis atšventė 70-mečio jubiliejų. Šis studentų kolektyvas garsėja grakštumu ir gera nuotaika, autentiškų liaudies dainų ir šokių puoselėjimu. Tačiau tik nedaugelis žino, kad ansambliui pradžią davė kukli merginų šokių grupė, kurią subūrė vilkaviškietė studentė Genovaitė Dumčiūtė-Breichmanienė.
Šios studentų šokių grupės įkūrėja, JAV ir Kanados lietuvių šokių švenčių organizatorė, šiuo metu sulaukusi 91 metų, per internetą nuolat bendrauja su Vilkaviškio krašto muziejumi, jam yra perdavusi vertingų nuotraukų, atsiminimų, leidinių. Apie savo gyvenimo ir kūrybos kelią ji pasakoja atsiminimų knygoje „Suk, suk ratelį…“, kuri 2006 m. išleista Kanadoje.
Genovaitė Dumčiūtė gimė 1919 m. Stolaukėlyje, lankė Karalkrėslio pradinę mokyklą. Jos tėvas Jonas Dumčius buvo stalius. Jis vėliau apsigyveno Vilkaviškyje, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, kur turėjo savo dirbtuves, gražų sodelį ir augino lietuvišką šeimą. Jaunystėje J. Dumčius gyveno Vilniuje, gerai pažinojo dr. Joną Basanavičių ir jį labai gerbė.
Dukra Genovaitė lankė Vilkaviškio dr. J. Basanavičiaus gimnaziją ir ją baigė 1938 metais. Įstojusi Kaune į Vytauto Didžiojo universitetą, studijavo prancūzų kalbą ir papildomai – kūno kultūrą. Mokslus baigė Vilniuje 1942 metais. Karo audrų nublokšta į Vokietiją, ji įsitraukė į muziko V. Banaičio vadovaujamą „Tėvynės garsų“ ansamblį ir vadovavo tautinių šokų grupei. 1948 m. metais atvykusi į Kanadą, čia sukūrė „Gyvataro“ ansamblį, kuris tapo tikru lietuvybės židiniu Ontarijo provincijoje, Hamiltono mieste. Praėjusį rudenį „Gyvataras“ minėjo savo 60-metį. Genovaitė, nepaisydama metų naštos, dalyvavo jubiliejiniuose „Gyvataro“ renginiuose.
Šis ansamblis susijęs su dar dviem garbiais iš Pilviškių krašto kilusiais menininkais – dailininkais, kapsų ir zanavykų tautinio kostiumo tyrinėtojais bei kūrėjais Anastazija ir Antanu Tamošaičiais (Krašto muziejuje saugomas Anastazijos Tamošaitienės austas tautinis kostiumas, dovanotas dailininkei M. B. Stankūnienei). Savo atsiminimuose G. Breichmanienė pažymi, kad „daugelis merginų ir vyrų dėvėjo A. Tamošaitienės ar jos mokinių austais raštuotais drabužiais. Hamiltono „Gyvataras“ pirmasis įsigijo vyrams šokėjams dailininkės Anastazijos Tamošaitienės austus kostiumus“. Vėliau abu dailininkai Kanadoje įsteigė Tautodailės institutą ir išleido anglų kalba leidinį, kuriame smulkiai aprašyti lietuvių tautiniai drabužiai, juostos, kiti audiniai. Įdomu tai, kad šiuose leidiniuose apie kapsų kostiumus rašę dailininkai pateikia iliustracijų iš Pilviškių, Alvito, Gražiškių, Pajevonio apylinkių.
JAV tautinių šokių šventės pradėtos rengti nuo 1957 metų. Ketvirtosios ir septintosios tautinių šokių šventės Čikagoje ir Hamiltone mano vadove buvo Genovaitė Dumčiūtė-Breichmanienė.
1989 m. ši iškilioji lietuvių tautinio šokio puoselėtoja aplankė Vilkaviškį, gimtojo namo vietą ir buvusią gimnaziją.
Visą gyvenimą paskyrusi lietuvybės išsaugojimui, Genovaitė liko ištikima jaunystėje duotai skautų priesaikai tarnauti Dievui, Artimui ir Tėvynei.
Antanas ŽILINSKAS
Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.