Birutė NENĖNIENĖ
Pirmasis mėnuo
Nuo šių metų pradžios visuose šalies darželiuose įvestas ikimokyklinio ugdymo krepšelis. Metodiką šio krepšelio lėšoms apskaičiuoti ir paskirstyti 2011 metams Vyriausybė patvirtino praėjusių metų gruodžio pabaigoje.
Visą sausio mėnesį rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos skaičiuoja, modeliuoja savo etatus, duomenis derina su Savivaldybe, kaip naudojant krepšelio ir Savivaldybės lėšas geriau sudaryti atskiros įstaigos biudžetą.
Kaip pirmąjį mėnesį sekasi apsiprasti su šia naujove, kokia rajone perspektyva dėl ikimokyklinio ugdymo prieinamumo, neseniai domėjosi Valstybinės švietimo priežiūros skyriaus vyr. specialistas Jonas Vaščėga.
„Mūsų rajone steigėjo požiūris į ikimokyklines įstaigas visada buvo geras, stengiamasi lopšelius-darželius išlaikyti ir finansuoti. Tačiau daugelis įstaigų savo veiklos programose pamini, jog mažas finansavimas priemonėms įsigyti ir pan.
Vis dėlto kai ką šios įstaigos nusipirkdavo iš priešmokyklinio ugdymo krepšelio lėšų, o dabar ir ikimokyklinukai gauna visą krepšelį“, – padėtį trumpai apibendrino Švietimo skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.
Šiemet rajone iš mokinio krepšelio finansavimas paskirtas 6628 bendrojo lavinimo švietimo įstaigų mokiniams, iš priešmokyklinio ugdymo krepšelio – 255 vaikams, iš ikimokyklinio ugdymo – 723 ugdytiniams.
Reikia išmėginti
Kaip sekasi „įsijausti“ į naują situaciją paklausėme didžiausio Vilkaviškio rajone „Buratino“ vaikų lopšelio-darželio direktorės Danutės ŽILINSKIENĖS.
– Kaip Jūs priimate šiemetinę naujovę?
– Kiekvieną naujovę reikia įsisąmoninti, suprasti ir visą parengtą metodiką išmėginti praktiškai. Tada bus galima konkrečiai kalbėti apie krepšelio svarbą.
Naujojo ikimokyklinio ugdymo krepšelio specifika mums suprantama, nes įstaigoje ugdome priešmokyklinio amžiaus vaikus ir jiems gauname priešmokyklinukų krepšelį.
– Kaip įstaigos poreikius tenkino priešmokyklinio ugdymo krepšelis?
– Išėjo į naudą. Nuo 2003 metų, kai įdiegta ši finansavimo forma, tikrai pagerėjo ugdymo aplinka, kokybė. Mes pagal priešmokyklinio ugdymo priemonių aprašą apsirūpinome naujomis moderniomis priemonėmis. Pinigų užteko kvalifikacijai kelti. Mūsų darbuotojos noriai važiuoja į seminarus, kursus. Su priešmokyklinukais dirbantiems specialistams galėjome sumokėti už visas jų kvalifikacijos kėlimo dienas. Iš pažintinei veiklai skirtų lėšų vaikus vežėmės į edukacines programas.
– Kaip turėtų dabar keistis situacija?
– Kol kas dar negaliu nieko pasakyti apie ikimokyklinio krepšelio naudą. Krepšelio metodikoje numatyta gerų dalykų. Šiandien dar sunku pasakyti, kaip juos seksis modeliuoti ir įgyvendinti.
Suprantame, kad dalimis paskirstytų lėšų niekas iš mūsų nepaims, neperskirstys, jas išnaudosime patys. Patinka tai, kad numatyta lėšų darbuotojų kvalifikacijai kelti, pažintinei veiklai ir profesiniam orientavimui organizuoti. Galėsime nupirkti bilietus, penkiamečius vaikus nuvežti į edukacines programas ir pan.
Reikia suprasti ir tai, kad lėšų niekada nebus per daug. Šiuo sunkiu metu jų tikrai trūks, nesvarbu, ar bus krepšelio metodika, ar finansavimas iš kitų šaltinių. Mes, vadovai, priversti ieškoti alternatyvų, galvoti, kaip pritraukti papildomų lėšų, išaiškinti tėvams, kad jie geranoriškai padėtų.
Ir dabar mes dalyvaujame įvairiuose projektuose, įsigyjame priemonių, keliame kvalifikaciją.
Galės laisviau gyventi
Nors Švietimo ir mokslo ministerija apie įvedamą ikimokyklinio ugdymo (IU) krepšelį pateikė nemažai informacijos, kai kuriuos klausimus paprašėme paaiškinti Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vyr. specialistę Zofiją Kažemėkienę. Pastaruoju metu ši specialistė su rajono vaikų lopšelių-darželių finansininkais ir vadovais derina tarifikacijas, etatų sąrašus, padeda ieškoti galimybių, kaip racionaliau suformuoti atskirų ikimokyklinių įstaigų biudžetus.
– Pirmiausia galiu nuraminti vaikų tėvelius, kad įvedus ikimokyklinio ugdymo krepšelį mokėjimas už darželio paslaugas šiemet tikrai nesikeis. Tėvai už paslaugą mokės kaip mokėję tokią sumą, kokia patvirtinta rajono Taryboje. Lieka galioti ir atskiroms socialinėms grupėms taikomos lengvatos, – sakė Z. Kažemėkienė.
Specialistė paaiškino, jog ikimokyklinio ugdymo krepšelio lėšos apskaičiuotos ir krepšelis suformuotas pagal Mokinių registre 2010 metų rugsėjo 1 dieną ikimokyklinio ugdymo įstaigose fiksuotą vaikų skaičių.
Ikimokyklinio ugdymo krepšelis skiriamas visoms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms per tikslinę dotaciją. Vadovaujamasi tuo pačiu principu, kaip ir skiriant mokinio krepšelio lėšas bendrojo lavinimo mokykloms.
Formuojant krepšelį, mokiniams ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų ugdytiniams taikomi skirtingi koeficientai. Atlikus skaičiavimus pagal ikimokyklinio ugdymo krepšelio metodiką, šiems metams bazinis mokinio krepšelis vienam sutartiniam vaikui yra 3310 litų.
Vaikui, turinčiam specialiųjų ugdymosi poreikių ir integruotam bendrosios paskirties ikimokyklinio ugdymo grupėse ar ugdomam specialiose ikimokyklinio ugdymo įstaigose, taip pat – specialiose ikimokyklinio ugdymo grupėse, skaičiuojant krepšelį sutartiniam vaikui, koeficientas didinamas 35 procentais.
– Ikimokyklinio ugdymo krepšelis numatomas ne mažiau kaip 4 valandų per dieną (20 valandų per savaitę) ugdymui finansuoti. Bet mes pagal vaikų skaičių suplanuotą krepšelį, atsižvelgiant į pedagoginių darbuotojų kvalifikaciją, galėsime finansuoti iki 5–6 ugdymo valandų (iki 30 valandų per savaitę). Krepšelis ir yra skirtas pirmiausia ugdomajai veiklai, po to – socialinei pagalbai, darbuotojų kvalifikacijai, mokymo priemonėms, vadovėliams, pažintinei veiklai, informacinėms technologijoms diegti ir kt.
IU krepšelis, kaip ir mokinio krepšelis, turi tas pačias sudedamąsias dalis.
Švietimo ir mokslo ministerija atkreipė dėmesį į tai, kad iš ikimokyklinei įstaigai apskaičiuotų krepšelio lėšų 6 proc. paima savivaldybė. Juos savo nustatyta tvarka perskirsto. Mūsų rajone tokiu būdu lėšų skiriama Pedagoginei psichologinei tarnybai, Muzikos mokyklai, egzaminų administravimui, auditui ir t. t., – aiškino Finansų ir biudžeto skyriaus vyr. specialistė Zofija Kažemėkienė.
Kiek to gerumo bus darželiams, parodys laikas. Gerai jau vien tai, kad kiekvienai įstaigai pagal vaikų skaičių tenka konkreti tikslinė valstybės dotacija. Pedagogams yra pliusų, nes jie galės važiuoti kelti kvalifikacijos, išsivežti vaikus į pažintines išvykas, nupirkti ugdymo priemonių, knygų, diegti informacines technologijas, laiku gaus garantuotą atlyginimą, kai kas – netgi didesnį.
Blogiau gal tai, kad padidėja buhalterinė apskaita. Ikimokyklinės įstaigos tik įsivertinusios savo biudžetą galės pasakyti apie apčiuopiamą naujosios finansavimo tvarkos naudą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.