Praėjusią savaitę Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtas naujos redakcijos Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo taisykles ir nustatė papildomą paramą butų bei kitų patalpų savininkams, siekiantiems renovuoti savo senus daugiabučius.
Nuo šiol bus kompensuojama ne tik 15 proc. investicijų, tenkančių namo energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, bet ir išlaidos pačiam atnaujinimo projektui parengti, statybos darbų techninei priežiūrai vykdyti bei projekto įgyvendinimui administruoti.
Siekiant paskatinti gyventojus aktyviau renovuoti senuosius daugiabučius, numatyta butų ir kitų patalpų savininkams iki 2013 m. gruodžio 31 d. atlyginti visas išlaidas, susijusias su namo atnaujinimo projekto parengimu, statybos technine priežiūra, taip pat – faktines išlaidas projekto įgyvendinimui administruoti. Nuo 2014 m. sausio bus atlyginama 50 proc. tokių išlaidų, kaip ir buvo iki šiol. Pažymėtina, kad valstybės parama daugiabučiams atnaujinti nuo šiol bus teikiama ne tik šiuose namuose esančių butų, bet ir kitų patalpų savininkams.
Taip pat nuo šiol sudaryta galimybė gauti valstybės paramą ir tuo atveju, kai butų ir kitų patalpų savininkai nori įgyvendinti mažesnės apimties būtinas priemones daugiabučiui atnaujinti, pasiekti mažesnės klasės – D – namo energinį naudingumą, patį modernizavimo projektą įgyvendinti ne iš karto, o etapais.
Atsižvelgus į Valstybės kontrolės rekomendacijas veiksmingiau kontroliuoti, kaip įgyvendinami daugiabučių atnaujinimo projektai, Būsto ir urbanistinės plėtros agentūrai pavesta prižiūrėti, kaip vykdoma atliekamų statybos darbų techninė priežiūra. Agentūra apie pastebėtus pažeidimus turės informuoti Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos.
Būsto atnaujinimo programa kol kas nesulaukia visuotinio susidomėjimo. Kalbant apie Suvalkiją, Marijampolės savivaldybėje keleto daugiabučių namų bendrijos dalyvavo programoje ir džiaugiasi atnaujintais būstais bei pigesniu šildymu. Tuo tarpu vilkaviškiečiai į pasiūlymus renovuoti gyvenamuosius namus reaguoja pasyviai.
Vilkaviškyje porą kartų buvo surengti seminarai apie būstų renovaciją, į juos atvyko nemažai gyventojų atstovų, tačiau iki šio laiko mūsų rajone nėra nė vieno pagal šią programą renovuoto daugiabučio pastato.
„Kai kurių namų gyventojai apie tai jau mąsto. Tačiau kai kažką sugalvoja vienas žmogus, jis savo mintis įgyvendina greičiau, o kai susitarti turi keliasdešimt šeimų, tada prasideda problemos. Vienam renovacijos reikia, kitam – ne, o trečiam apskritai „vienodai rodo“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Ričardas Liansbergis.
Pasak Savivaldybės atstovo, aktualiausias būsto renovacijos klausimas tampa tada, kai reikia brangiai mokėti už šildymą. Mat kai kurių rajono daugiabučių namų gyventojai už būsto šildymą moka dvigubai ar net dar daugiau nei kiti tokio pat dydžio butuose gyvenantys žmonės. Nesuprasdami, iš kur atsiranda toks kainų skirtumas, gyventojai rašo raštus Savivaldybei. Tačiau to priežastis – nesandarūs, didelius šilumos kiekius laukan praleidžiantys seni daugiabučiai pastatai.
„Atlikus tokio būsto renovaciją, gyventojai ne tik mokės mažiau, bet pagerės ir namo išvaizda, būstą ateityje bus lengviau parduoti. Be to, sunkiai gyvenantiems asmenims, kuriems kompensuojamas mokestis už šilumą, už renovaciją apskritai nereikia mokėti“, – priminė R. Liansbergis.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.