Nors siekdamas užkirsti galimybes pirkti rinkėjų balsus dabartinis Seimas pasidarbavo iš peties, tačiau kai ką Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme dar reikėtų taisyti.
Savivaldybių tarybų rinkimų 51 straipsnyje nurodoma, kad bet kam draudžiama naudotis tarnybine padėtimi valstybės ar savivaldybių institucijose, įstaigose ar organizacijose, o savivaldybių pareigūnams ir valstybės tarnautojams draudžiama sudaryti sau ar partijai išskirtines rinkimų agitacijos sąlygas. Vis dėlto Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos užsakymu firma „Piko valanda“ prieš pat rinkimus išleido leidinį „Vilkaviškio rajono savivaldybė. 2007–2011 metai“. Žinoma, jame nėra nė vieno žodžio, kuriuo būtų raginama balsuoti už valdžioje esančius socialdemokratus, tačiau jame puikuojasi Savivaldybės vadovų nuotraukos, čia nerasite nė žodžio apie problemas, su kuriomis susiduria Savivaldybė, neparašyta, kokių darbų nepavyko nuveikti. Reikėtų pridurti, kad yra ir viena kita kitų partijų atstovų nuotraukėlė, bet tikriausiai tik todėl, kad užpildytų bendrą foną.
O dabar trumpai apie minėto leidinio platinimo ypatumus. Kai kuriems rinkėjams jį atnešė ir įteikė kartu su LSDP skrajute. Dalydami savo partijos agitacinę medžiagą, šį leidinį kai kur pastebėjome padėtą parduotuvėse, greta kitų rinkimuose dalyvavusių partijų laikraščių. Tačiau labiausiai nustebino tai, kad šis leidinys buvo rastas Vilkaviškio ligoninės išankstiniam rinkėjų balsavimui skirtose patalpose, nors Savivaldybių rinkimų įstatymo 57 straipsnyje sakoma, jog iš balsavimo patalpos, perėjimo į ją patalpų (koridorių) ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa, turi būti pašalinta rinkimų agitacijos ar kita rinkėjų informavimo medžiaga, išskyrus tą, kurią išleido Vyriausioji rinkimų komisija.
Minėtą faktą rado ir nufilmavo Liberalų koalicijos stebėtojai ir raštu apie galimą pažeidimą pranešė Vilkaviškio savivaldybės rinkimų komisijai. Ši jokio pažeidimo čia nerado (įdomu – kodėl?), o liberalai Vyriausiajai rinkimų komisijai jos sprendimo neskundė.
Drįstu daryti išvadą, kad siekiant išvengti panašių atvejų reikėtų griežčiau reglamentuoti apibrėžimą, kas yra paslėpta rinkimų agitacija. Kita vertus, siūlyčiau reglamentuoti savivaldybių ataskaitų dalijimą. Manau, jog savivaldybių ataskaitos galėtų būti dalijamos ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų, o jų dalijimas vėl būtų galimas tik kitą dieną po rinkimų.
Kita problema, su kuria susidūrėme, – stendai. Anksčiau, kai prieš rinkimus būdavo pastatomi specialūs stendai rinkimų agitacijai, jokių problemų nekildavo. Po Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimo yra kitaip. Atvykę į seniūniją ar gyvenvietę, stendus informacijai dažniausiai rasdavome prie seniūnijų arba rinkimų apylinkių. Paprastai tokiame stende plakato nepakabinsi, nes jis yra arčiau nei 50 metrų nuo valdžios įstaigų arba rinkimų apylinkės patalpų. Kita vertus, dauguma stendų per maži, kad tilptų visų rinkimų dalyvių plakatai.
Siekiant, jog per ateinančius rinkimus jų dalyviai tokių nepatogumų nepatirtų, siūlyčiau atitinkamai pakeisti Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, grąžinant ankstesnėje redakcijoje buvusią formuluotę dėl stendų.
Na, ir pabaigai – keletas minčių apie įstatymo taikymą. Į VRK kreipėsi keleto partijų atstovai, informuodami, jog buvo pažeistas Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo 18 straipsnis, kuris nurodo, kad politinės kampanijos laikotarpiu politinė reklama turi būti teisės aktų nustatyta tvarka pažymėta nurodant lėšų šaltinį, taip pat 51 straipsnis, draudžiantis vykdyti rinkimų agitaciją naudojantis tarnybine padėtimi – sudaryti sau ir partijai išskirtines rinkimų agitacijos sąlygas. Mat 2011 sausio 25 d. „Santakos“ laikraštyje (Nr. 10), pažeidžiant 2010 m. rugsėjo 7 d. sprendimu Nr. Sp-58 patvirtintą politinės reklamos tvarkos aprašą, buvo išspausdintas Vilkaviškio rajono savivaldybės mero Algirdo Bagušinsko straipsnis, turintis politinės reklamos požymių. Atstovai taip pat informavo, kad straipsnis išspausdintas pirmajame laikraščio puslapyje.
Nors VRK ir pripažino, kad minėtas straipsnis turi politinės reklamos požymių (vadinasi, pažeidimas buvo padarytas), tačiau nustebino tolimesnis komentaras. Cituoju: „Atsižvelgus į susiklosčiusią ypatingą situaciją Vilkaviškio rajone ir mero sveikatos būklę, VRK nuomone, užtenka laikraščio redaktorei ir merui raštuose pateiktų rekomendacijų.“
Įdomu, kodėl leidžiami įstatymai, jei VRK vadovaujasi ne jais, o savo nuomone?
Rimvydas ŽIEMYS
TS-LKD Vilkaviškio skyriaus pirmininkas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.