Tapkime draugais!

Mūsų kraštiečiai

Paskelbė:

Paskelbta:


Dailininko tapyba žavėjo
meno gerbėjus Jeruzalėje ir Maskvoje

Mūsų kraštas išaugino du pasaulinio garso žydų menininkus. XIX a. išgarsėjo dailininkas Isaakas Levitanas, o XX a. – tapytojas Aharonas Aprilis (Aharon April). Šis savito braižo originalios tapybos dailininkas gimė 1932 m. Vilkaviškyje, vaistininko šeimoje.

Krašto muziejui atsiųstuose atsiminimuose dailininkas šiltomis spalvomis prisimena vaikystę, praleistą Šiaudiniškių dvare. Pasak jo, atmintyje išliko legendomis apipinti pasakojimai apie neįprastai malonaus skonio Šiaudiniškių dvaro sūrius. Garsiąją sūrinę dailininko motina buvo įrengusi įspūdinguose dvaro rūsiuose.

Aharono tėvo valdomame ūkyje buvo daug arklių, karvių, paukščių, tvenkiniuose plaukiojo karpiai. Šie vaikystės vaizdai vėliau atsispindėjo dailininko kurtuose paveiksluose.

Mažasis Aharonas ypač susidraugavo su kaimynų vaikais – broliais Algiu ir Gedžiu Tamašauskais. Vos sulaukęs penkerių metų, gabus berniukas pradėjo lankyti mokyklą, kuri buvo įkurta dvaro rūmų pirmajame aukšte.

Vaikystės pasaulį sugriovė 1940 metų įvykiai Lietuvoje. Po sovietų įvykdytos dvaro nacionalizacijos A. Aprilio tėvas išsikėlė į Virbalį ir dirbo vaistininku.

Dar vienas likimo smūgis šeimą ištiko 1941 m. birželio 18 d. Ji buvo išvežta į Altajaus kraštą, vėliau – už poliarinio rato prie Jan upės.

Jakutske 1950 m. baigęs vidurinę mokyklą, Aharonas įstojo į Maskvos dailės mokyklą, bet po metų patyrė naują tremtį. Atkaklus vaikinas troško tapyti ir 1960 m. baigęs Surikovo dailės institutą greitai tapo vienu žinomiausių 7-o dešimtmečio Sovietų Sąjungos dailininkų.

Naujas kūrybos ir gyvenimo etapas prasidėjo nuo 1972 metų, kai dailininkas išvyko į Izraelį. Jeruzalėje jis dėstė dailę ir tapybą, dirbo Paryžiuje. Surengė savo darbų parodas Izraelyje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Kanadoje, JAV. A. Aprilis buvo išrinktas Jeruzalės dailininkų ir skulptorių asociacijos pirmininku.

Daugiau kaip po 30 metų dailininko kūryba vėl buvo eksponuota Maskvoje, Tretjakovo galerijoje, ir sužavėjo meno žinovus savita tapybos maniera.

A. Apriliui dabar būtų įdomu sužinoti apie savo vaikystės draugų gyvenimo kelius, jo šeimą pažinojusių žmonių likimus.

Krašto muziejus prašo atsiliepti visus, galinčius suteikti kokių nors dailininką dominančių žinių. Skambinkite tel. (8 342) 46 268.

Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content