Kristina VAITKEVIČIENĖ
Kiekvieną pavasarį Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos darbuotojai itin daug dėmesio skiria dauginamosios medžiagos kokybės tikrinimui specializuotose sėklų parduotuvėse ir turgavietėse. Mūsų rajono, Marijampolės, Kalvarijos, Šakių ir Kazlų Rūdos teritorijoje dirba šios tarnybos vyresnioji specialistė Alė Šarkauskienė. Sodinukus šiose teritorijose prižiūri vyresnysis specialistas Arvydas Degulis.
Surašė protokolus
Pasak Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistės A. Šarkauskienės, tiekti rinkai savo ūkiuose išaugintos sėklos negalima. Tokią sėklą galima naudoti tik savo ūkio reikmėms. Tad tikrinami visi pardavėjai, kurie prekiauja turgavietėse, deda skelbimus į laikraščius, taip pat – ir prekybos centrai, parduotuvės.
– Nuvažiavę pagal skelbimus radome nemažai pažeidimų ir surašėme protokolus, – sakė A. Šarkauskienė. – Tačiau pirmą kartą nusižengę žmonės gavo tik įspėjimus. Ūkininkai neturėtų skelbtis pardavinėjantys sėklą, jei ji nėra sertifikuota. Kaip žinia, tokią sėklą tiekiantieji į rinką moka nemažus pinigus už sertifikavimą, aprobavimą.
Pasak specialistės, turgavietėse aptiktas vienintelis pažeidimas – pardavinėta nesufasuota daugiamečių žolių sėkla. Ji neturėtų būti sveriama, laikoma atvirai maišuose, o privalo būti neatplėštuose pakuose.
Svarbu – ženklinimas
Specialistų teigimu, perkant sėklą reikėtų žinoti, kad kiekviena fasuotė turi būti paženklinta. Ant nedideliais kiekiais sufasuotos daržovių sėklos pakelio turi būti siuntos numeris, informacija apie augalo rūšį, veislę, prekybos metų pabaigą. Tiekėjas, nurodydamas prekybos metų pabaigą, patvirtina, kad tiekiamos sėklos kokybė atitinka nustatytus reikalavimus.
Būna atvejų, kai tiekėjas ant atspausdintos fasuotėje prekybos metų pabaigos datos užklijuoja naują lipduką su nauja data. Tai leistina tik tuo atveju, jei tiekėjas po prekybos sezono pabaigos patikrino sėklos siuntos likučio daigumo rodiklį ir šis atitiko minimalius kokybės reikalavimus. Jeigu abejojama dėl taip paženklintos fasuotės, pirkėjas gali pranešti augalininkystės tarnybai arba prašyti, kad tiekėjas pateiktų tarnybos jam išduotą pažymą, jog sėklos kokybiniai rodikliai atitinka reikalavimus.
Rinkai – tik sertifikuoti
Taigi, rinkai gali būti tiekiama tik sertifikuota javų, bulvių, runkelių, grikių, aliejinių ir pluoštinių, pašarinių augalų sertifikuota ar patvirtinta komercinės kategorijos sėkla. Daržo augalų – tik sertifikuota ar patvirtinta kaip standartinės kategorijos sėkla, o sodo augalų dauginamoji medžiaga – kai ji yra sertifikuota ar patvirtinta kaip CAC (Conformitas Agraria Communitatis) kategorijos.
Sėklos sertifikatas išduodamas tik sėklų siuntai, sudarytai iš augalų sėklos, kurios veislė įrašyta į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Bendrąjį žemės ūkio augalų rūšių veislių katalogą arba į Bendrąjį daržovių katalogą, o sėklos kokybė atitinka visus nustatytus reikalavimus.
Rinkai tiekiamos elitinės kategorijos sėklos pakuotės ženklinamos baltos spalvos etiketėmis, sertifikuotos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėklos pakuotės – mėlynos spalvos, sertifikuotos kategorijos antros ir trečios (tik linams) reprodukcijos sėklos pakuotės – raudonos spalvos, o komercinės kategorijos sėklos pakuotės ženklinamos rudos spalvos etiketėmis.
Reikia augalo paso
Šiuo metu turguje pardavinėjami įvairūs sodinukai. Jų būklę tikrina Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai. Jie pataria prieš įsigyjant sodo augalus juos gerai apžiūrėti, ant sodinukų neturėtų būti jokių pažeidimų ar defektų. Reikia įsitikinti, ar yra augalo pasas – oficialus dokumentas, įrodantis, kad laikomasi teisės aktų nuostatų, susijusių su augalų sveikatos standartais ir specialiais reikalavimais. Šis pasas yra vienodas visoje Europos Bendrijoje. Jis parengtas Valstybinės augalininkystės tarnybos arba turinčių raštišką tarnybos leidimą asmenų ir išduotas vadovaujantis šiomis taisyklėmis.
Pirkdami turgavietėse įvairius sodinukus žmonės turėtų būti budrūs. Nusipirkti galima visai ne tai, ko norėta. Geriausia būtų augalus ir sėklas pirkti specializuotose parduotuvėse, kurios yra nuolat tikrinamos, išduoda pirkimo kvitus, tad kilus neaiškumams būtų galima „rasti teisybę“.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.