Tapkime draugais!

Rūmų salėje klojamas unikalus parketas

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Viename iš gražiausių ir reikšmingiausių mūsų krašto kultūros paveldo objektų, Paežerių dvare, atliekami paskutinieji ES struktūrinių fondų finansuojamo projekto darbai.

Daugiau kaip prieš metus prasidėję dvaro restauravimo darbai pamažu įgauna vis didesnį pagreitį. Šiuo metu atlikta jų didžioji dalis. Jau seniau baigta terasos rekonstrukcija, pakeisti bei visiškai sutvarkyti antro aukšto langai, įstatytos naujos lauko durys, sutvarkytas įėjimas, visame pastate naujai išvedžiota elektra.

Šiuo metu itin dėmesingai remontuojama šokių salė, vaikų bei ponų kambariai. Visose šiose patalpose jau baigta tvarkyti lubas. Ponų kambaryje visiškai restauruotos kolonos, šokių salėje – viršuje esantis balkonas. Vaikų bei ponų kambariuose artimiausiu metu bus pradėtas kloti unikalus parketas, o šokių salėje jis jau beveik sudėtas.

„Paežerių dvaro rūmų skydinis parketas yra labai įdomios konstrukcijos ir mūsų šalyje unikalus savo kompozicija bei piešiniu. Parketą sudaro 3,5 cm storio spygliuočių ir ąžuolo medienos skydai, prie kurių priklijuotas 3,5 mm storio, penkių medienos rūšių intarsinis (medžio inkrustacija medžiu – A. G.) ornamentas. Viskas suklijuota žuvų klijais“, – pasakojo Suvalkijos (Sūduvos) regioninio kultūros centro direktorė Jurgita Morozaitė.

Dedant naują parketą stengiamasi, kad jis išliktų toks pat, koks buvo senasis. Yra palikta 10 proc. visiškai autentiškos dangos. Pasak J. Morozaitės, manoma, kad senasis parketas yra Sankt Peterburgo parketo meistrų gamybos, nes labai panaši danga yra grafo Šeremetjevo rūmuose Ostankine (arch. P. I. Argunovas, 1798 m).

„Tai gryno rusiškojo klasicizmo pavyzdys – Sankt Peterburgo parketo meistrai, turėdami brėžinius ir liekanų, tokį pavykusį parketą galėjo atkartoti ir Paežerių dvare. Žinoma, jis buvo supaprastintas, naudota mažiau medienos rūšių, atsisakyta inkrustacijų bronza ir alavu, bet centrinės rozetės piešinys ir augalinis ornamentas yra identiški. Taip pat identiška yra skydų konstrukcija ir netgi tiksliai atitinka skydų matmenys“, – panašumus vardijo J. Morozaitė.

Ji patikino, kad Paežerių dvaro rūmuose mes turime istoriniu, architektūriniu ir paminklosauginiu požiūriais labai vertingą skydinį parketą.

Suvalkijos (Sūduvos) regioninio kultūros centro direktorė tvirtino, kad sudėjus visą parketą bus labai gražu, tačiau jį reikės akylai saugoti. Ši danga yra minkštos medienos, todėl lipti ant jos bus galima tik su tam tikra avalyne.

„Smagu matyti, kaip dvaras puošiasi, gražėja. Kai čia užsuka ilgai nebuvę žmonės, jie negali atsistebėti, kaip neatpažįstamai viskas keičiasi“, – entuziastingai kalbėjo J. Morozaitė.

Direktorė džiaugėsi galimybe, pasinaudojant ES struktūrinių fondų lėšomis, restauruoti Paežerių dvaro pastatą.

„Be ES struktūrinės paramos ir toliau matytume, kaip dvaras pamažu trūnija ir tampa vis labiau apleistas. Manau, jog viena rajono Savivaldybė tikrai neišgalėtų skirti tiek lėšų, kiek jų reikia pastatui visiškai sutvarkyti“, – samprotavo pašnekovė.

Paskutiniai projekto „Paežerių dvaro rūmų restauravimas ir pritaikymas viešojo kultūrinio turizmo reikmėms“ darbai numatyti kitų metų balandį. Ar jie bus tęsiami ir toliau, turėtų paaiškėti jau artimiausiu metu.

Projektas „Paežerių dvaro rūmų restauravimas ir pritaikymas viešojo kultūrinio turizmo reikmėms“ finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos I prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ uždavinio „Skatinti atvykstamąjį ir vietos turizmą, tinkamai išnaudojant gamtos išteklius, kultūros paveldą bei sukuriant palankesnes sąlygas aktyviam poilsiui“ priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“.

Projekto vertė siekia beveik 2,9 mln litų. Visi pinigai yra skiriami iš ES struktūrinių fondų.

Vienas iš pagrindinių projekto tikslų – skatinti vietinį ir atvykstamąjį turizmą, pritaikant reikšmingą kultūros paveldo objektą viešajai kultūrinio turizmo infrastruktūrai, sukuriant tarpregioninį turizmo traukos centrą.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content