Kristina VAITKEVIČIENĖ
Atrodo, kad ši vasara ypač palanki jukoms žydėti. Lauke augančios pluoštinės jukos išaugino net po kelis žiedstiebius, pražydo netgi kambaryje auginamos gėlės.
Pražydo seniūnijų patalpose
Didžiulį žiedyną pačioje viršūnėje sukrovė Bartninkų seniūnijoje auginama gėlė.
Pasak darbuotojų, ši juka – vienos vietinės gyventojos „palikimas“. Garbaus amžiaus moteris šių gėlių yra pridovanojusi visiems. Po Bartninkus ir apylinkes pasklidę daugybė jos augintų gėlių atžalų. Vieną juką ji padovanojo ir Bartninkų seniūnijai. Gėlė išaugo tokia aukšta, kad teko išnešti į laiptinę. Ilgainiui augalas žuvo, turbūt nesugebėjo išmaitinti savo lapijos augdamas vazone. Pražydusioji gražuolė – „velionės“ gigantės atžala. Ji vazone pasodinta prieš septynerius metus.
Žemės ūkio skyriaus specialistė Violeta Raulinaitienė, dirbanti Bartninkų seniūnijoje, sakė, kad ši – taip pat daugelio gėlių „mama“. Jos atžalos irgi keliauja į žmonių namus. O dabar, kai pražydo ir dar taip įspūdingai, atėję su reikalais žmonės net fotografuojasi prie gėlės ir visi nori gauti jos atžalų. Mat daugelis net nežinoję, kad kambarinė juka gali žydėti.
– Jos žiedai kažkuo primena pakalnutes, svaigiai kvepia ir „ašaroja“, – pasakojo V. Raulinaitienė. – Mums atėjus į darbą tenka visur atsidaryti langus, nes kvapas toks svaigus, kad neįmanoma sėdėti. Paskausta galva.
V. Raulinaitienė sakė, kad jokios ypatingos priežiūros šiai gėlei niekas neskiria, tik retkarčiais palieja trąšomis.
Toks pat augalas pražydo ir Kybartų seniūnijoje.
Sekretorės Emilijos Auksutienės prižiūrima juka sukrovė žiedus prie pat kamieno, po lapais. Gėlė auga seniūnijos salėje, tad jai čia erdvu ir daug šviesos, žiemą – vėsiau nei kitose patalpose.
Svarbiausia – gėlių neperlaistyti
Pasak specialistų, jukos yra atsparios, tad ir jų priežiūra paprasta.
Šios gėlės labiausiai mėgsta šviesią, saulėtą patalpą, vandeniui laidžią žemę, vasarą puikiai auga išneštos į lauką. Augančias kambaryje reikia laistyti mažiau, bet laikomoms lauke vandens reikėtų negailėti. Vazone būtinas geras drenažas.
Jukų žiedai – varpelio formos, kvapnūs, tačiau jos žydi retai (dažniau oranžerijose).
Nužydėjusius jukų žiedus iš karto reikia nuskinti. Kasmet persodinti tinka tik jaunus augalus, senesnius – kas dveji metai.
Žiemą jukas reikia laistyti labai nedaug. Joms reikalinga ne mažesnė nei 7 °C temperatūra, bet gali augti ir šiltoje patalpoje, tik ten turėtų būti sausa ir šviesu. Jeigu šviesos gaus per mažai arba bus per šilta, apatiniai lapai sudžius ir nukris. Jei krinta po nedaug – tai normalu, gėlė neserga.
Dauginamos visomis dalimis
Jukas dauginti galima atžalomis pavasarį, stiebo auginiais, šaknų ataugomis, kero dalimis ir sėklomis. Padaugintiems augalams reikalinga apie 20 °C temperatūra, juos kasdien reikėtų papurkšti ir reguliariai palaistyti. Jei gėlė sena, dauginti geriausia stiebo dalimis.
Kai kurios jukos gerai jaučiasi lauke ne tik vasarą, bet ir žiemą, tik šaltuoju metu jas reikia pridengti. Lauke dažniausiai auginamos pluoštinės „Yucca filamentosa“ ir melsvosios „Yucca glauca“. Pluoštinės – atspariausios šalčiui. Kad geriau augtų lauke, joms reikia parinkti tinkamą vietą – labiausiai tinka užuovėja. Žemei jukos nereiklios, bet labiausiai tinka laidi vandeniui ir orui, lengva, smėlėta. Nereikėtų pamiršti, kad jukos, taip pat ir augančios lauke, nemėgsta drėgmės – ima pūti arba tiesiog nušąla.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.