Ant Šūklių kaimo aukštumos, esančios netoli Šeimenos ir Širvintos upių santakos, prie sankryžos su išnykusiu svarbiu keliu į Prūsiją, vėl stovi Švč. Mergelės Marijos su Jėzumi ant rankų skulptūra.
Praeitą šeštadienį restauruotą kūrinį pašventino Kybartų klebonas Vaidotas Labašauskas. Šventėje ir šv. Mišiose už gyvus ir mirusius Šūklių bei Gustaičių kaimų gyventojus Šv. Roko bažnyčioje Žaliojoje dalyvavo per 70 žmonių.
Tai svarbus įvykis ne tik Šūklių bendruomenei, bet ir visos Lietuvos žmonėms, o ypač tikintiesiems, nes ši skulptūra – vienintelė tokia Lietuvoje.
Remiantis istoriniais šaltiniais nustatyta, jog skulptūra buvo pastatyta XIX a. antrojoje pusėje. Postamente sumūrytos senovinės raudonos plytos su insignijomis SG patvirtina, kad ji atsirado tuo laiku, kai Šūklių dvarą valdė Stasys Gauronskis. Tyrimo išvadoje teigiama, kad kūrinys yra aukšto meninio lygio, nulietas nežinomo profesionalaus skulptoriaus.
Dviejų metrų aukščio skulptūra ir tokio pat aukščio aštuonbriaunis postamentas yra pagaminti liejimo būdu iš kalkių ir betono mišinio. Gausi ir sudėtinga rūbų draperija sustiprina skulptūrą ir kartu pabrėžia Švč. Mergelės Marijos jaunatviško kūno grakštumą. Šiame kūrinyje abi motinos rankos užimtos kūdikio globa, todėl Jėzus parodomas kaip pagrindinė šios skulptūrinės kompozicijos figūra.
Šventė ir projekto „Kultūros paveldas – Lenkijos ir Lietuvos pasienio regionų subalansuotos plėtros pagrindas“ pristatymas vyko Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinėje mokykloje. Atnaujintą programą pristatė ir senovinių šokių mokė Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis, vadovaujamas Daivos Ambrasaitės.
Skaidrėse buvo parodyta, kaip skulptūra atrodė 2008 m., taip pat – ketaus tvorelės fragmentas, surinktas iš žemėje rastų nuolaužų, bei restauracijos eiga.
Valant paminklo aplinką, žemėje buvo rasta apie 3 kg įvairaus dydžio pjedestalo ir skulptūros nuolaužų, tarp jų – nosies ir dešinio skruosto fragmentų. Šios detalės skulptoriui restauratoriui Sauliui Milašiui padėjo atkurti autentišką Marijos veidą. Už trijų metrų nuo skulptūros buvo rastos 24 šovinių tūtelės, pagamintos 1944 m. Tai patvirtino faktą apie skulptūros apšaudymą 1945 m.
Restauruojant nustatyta, kad skulptūra buvusi padengta baltais dažais. Po restauravimo, norint perteikti skulptūros autentiškumą, nutarta dažymo atsisakyti. Tačiau šis svarbus klausimas vėl buvo nagrinėjamas ir ekspertai nutarė, kad skulptūros ilgaamžiškumas gerokai pailgėtų ją nudažius. Todėl šiandien ji stovi balta ir didinga, tarsi nepaliesta laiko ir karo audrų.
Vytautas LEKEŠIUS
Šūklių kaimo bendruomenės pirmininkas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.