Dangyra APANAVIČIENĖ
Paaiškėjo kandidatai, kurie per rinkimus spalio 14 dieną dėl Seimo nario kėdės susirungs Vilkaviškio vienmandatėje rinkimų apygardoje.
Dėl vietos naujajame Seime mūsų rajone varžysis net 11 pretendentų.
Rekordinis konkursas
Vyriausioji rinkimų komisija patvirtino paskutines kandidatūras asmenų, pasiryžusių laimėti rinkimus, patekti į Seimą ir valdyti valstybę.
Mūsų rajone, 68-ojoje vienmandatėje rinkimų apygardoje, į parlamentą tikisi būti išrinkti net vienuolika kandidatų. Kai kurie jų – šalyje arba rajone gerai žinomi politikai, tačiau dalis kandidatų – visiškai „žali“ politikos naujokai.
Tarp kandidatų yra ne vieną kadenciją mūsų rajone renkamas Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius, taip pat buvęs jo bendražygis, bet po lemtingų įvykių iš šios partijos pasišalinęs vicemeras Algirdas Bagušinskas, kuris savo kandidatūrą išsikėlė savarankiškai.
Jėgas išmėginti šiuose rinkimuose taip pat ruošiasi ilgametis rajono Savivaldybės tarybos narys Rimvydas Žiemys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), buvęs rajono Tarybos narys Kęstutis Akramas (Liberalų sąjūdis), kiek anksčiau politikoje debiutavusi Ona Giedrienė (partija „Tvarka ir teisingumas“).
Patekti į naująjį Seimą pretenduoja ir buvusi socialdemokratė, užpraeitą kadenciją Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybai priklausiusi, o šiuo metu Jonavoje gyvenanti Jurgita Žaliabarštytė (Krikščionių partija), neseniai į rajoną sugrįžusi, tačiau politikos kontekste lig šiol nefigūravusi Žydrūnė Survilienė (Demokratinė darbo ir vienybės partija) bei buvęs kybartietis, futbolo veteranas, jau daug metų Vilniuje gyvenantis Algimantas Liubinskas („Sąjunga TAIP“).
Dėl vietos „po saule“ per Seimo rinkimus rajone grumsis ir vilkaviškiečiams visai negirdėti kandidatai. Tai teisininkė iš Kauno Evelina Paltanavičiūtė-Matjošaitienė (partija „Drąsos kelias“) bei vilniškiai Algimantas Arnastauskas (Lietuvos centro partija) ir Juozas Dautartas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga).
2008 metais į Seimą pretendavo mažiau – aštuoni kandidatai: Algirdas Butkevičius, Algimantas Birbilas, Česlovas Jezerskas, Aivaras Kriaučiūnas, Gytautas Damijonaitis, Reda Žemaitytė, Kęstutis Žiemys ir Mindaugas Matulionis. Seimo nariu per pirmąjį rinkimų turą buvo išrinktas A. Butkevičius.
Lietuvoje vieno parlamento mandato (iš 141) vidutiniškai sieks 13–14 kandidatų. Tai – naujas rinkimų rekordas.
Į Seimą veržiasi per 2000 žmonių
Spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose savo kandidatų sąrašus kelia 17 partijų ir viena keturių partijų koalicija. Tad iš viso šį antradienį traukiant burtus buvo išsidalyta 18 numerių.
Partijų kandidatų sąrašai rinkimų biuletenyje bus išdėstyti tokia tvarka: Nr.1 – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Nr. 2 – Respublikonų partija, Nr. 3 – Darbo partija, Nr. 4 – Demokratinė darbo ir vienybės partija, Nr. 5 – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Nr. 6 – politinė partija „Drąsos kelias“, Nr. 7 – Lietuvos lenkų rinkimų akcija, Nr. 8 – Lietuvos socialdemokratų partija, Nr. 9 – partija „Tvarka ir teisingumas“, Nr. 10 – koalicija „Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (Lietuvos centro partijos, Lietuvos socialdemokratų sąjungos, Tautininkų sąjungos ir Tautos vienybės sąjungos koalicija), Nr. 11 – Krikščionių partija, Nr. 12 – Lietuvos žmonių partija, Nr. 13 – Socialistinis liaudies frontas, Nr. 14 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Nr. 15 – partija „Jaunoji Lietuva“, Nr. 16 – Liberalų ir centro sąjunga, Nr. 17 – Emigrantų partija, Nr. 18 – politinė partija „Sąjunga TAIP“.
Maksimalų – 141 – kandidatų skaičių daugiamandatėje apygardoje kelia aštuonios politinės partijos: Darbo partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos socialdemokratų partija, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, „Sąjunga TAIP“, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Trumpiausias yra Emigrantų partijos sąrašas, kuriame – tik 30 kandidatų.
Iš viso į naująjį Seimą pretenduoja per 2000 kandidatų. 2008-aisiais parlamento kėdės siekė kiek daugiau nei pusantro tūkstančio piliečių, o 2004-aisiais metais dar mažiau – 1250.
Partijos, norėdamos gauti mandatų Seime, daugiamandatėje apygardoje turi surinkti ne mažiau kaip 5 proc. rinkėjų balsų. Koalicijos atstovai pateks į Seimą, jeigu įveiks 7 proc. rinkimų barjerą.
Kartu vyks ir referendumas
Seimo rinkimai spalio 14-ąją vyks kartu su patariamuoju referendumu dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje.
Per ankstesnius Seimo rinkimus, 2008-aisiais metais, valdžia klausė žmonių nuomonės dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo. Tąkart referendumas rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo laikytinas neįvykusiu, nes išreikšti savo pozicijos neatėjo nė pusė turinčių teisę balsuoti gyventojų.
Kad taip neįvyktų, spalio 14 dieną visi turėtume aktyviai dalyvauti rinkimuose ir išreikšti savo tvirtą nuomonę.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.