Eglė KVIESULAITIENĖ
Nors nusikalstamumas paaugo, o finansinių nepriteklių į kampą spraudžiami policijos pareigūnai negali pasigirti nepriekaištingais darbo rezultatais, mūsų rajono žmonės policija pasitiki vis labiau. Tai parodė gyventojų nuomonės tyrimas.
Ieško laikraštyje
Kasmet gyventojų apklausas Policijos departamento užsakymu organizuojanti bendrovė „Baltijos tyrimai“ rezultatus pateikė policijos komisariatams. Kaip trumpai reziumavo tyrimo rezultatus pristačiusi Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento vyriausioji specialistė Eglė Vileikaitė, suvalkiečiai palankiau nei kiti šalies gyventojai vertina policijos pareigūnų savybes bei darbą, labiau pasitiki šia institucija.
Beje, suvalkiečiai nurodė daugiausiai informacijos apie viešąjį saugumą gaunantys iš televizijos ir rajoninio laikraščio, o kitų šalies rajonų gyventojai tvirtino apie pareigūnų darbą sužinantys internete arba klausydamiesi radijo.
Beje, mūsiškių buvo daugiausia tarp pageidavusiųjų, kad rajoninėje spaudoje būtų dar daugiau informacijos apie policijos veiklą.
Vertina gerai
Rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, kad jam tyrimų rezultatai nebuvo netikėti, tačiau suteikė daug vertingos informacijos, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį. Tokius tyrimus komisariato vadovas vertino teigiamai, mat kartais verta institucijai į save pažiūrėti iš šalies, eilinio žmogaus akimis.
Tačiau naujajam rajono policijos komisariato viršininkui buvo džiugu girdėti, jog policijos darbą savo gyvenamojoje vietoje gerai vertina net 84 proc. apklaustųjų. Visoje šalyje tokią nuomonę apie pareigūnus išsakė vidutiniškai 64 proc. gyventojų. 79 proc. suvalkiečių pasitiki policija (šalyje – 66 proc.), o riziką savo mieste tapti nusikaltimo auka maža laiko 75 proc. (šalyje – 62 proc.). Dienos metu jaučiasi saugūs kone visi apklausti rajono gyventojai – 91 proc., tačiau tamsiu paros metu – tik 36 proc.
Bijo vagių
E. Gruzdys sakė, jog pareigūnams vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad mūsų rajono ir visos Marijampolės apskrities gyventojai, palyginti su kitais, didesne grėsme laiko vagystes iš gyvenamųjų patalpų – butų bei namų. Didele grėsme tai įvardijo 20 proc., vidutine – 62 proc. apklaustųjų. 71 proc. apklausoje dalyvavusių mūsų regiono gyventojų nerimavo dėl vagysčių iš automobilių, 62 proc. – dėl ūkio reikmenų vagysčių keliamos grėsmės. Didele grėsme 43 proc. rajono žmonių įvardijo smurtą artimoje aplinkoje. Tačiau mažiau aktualus jiems atrodė triukšmas viešose vietose, gyvūnų nepriežiūra, šiukšlinimas, girtavimas.
Iš tyrimo rezultatų panašu, jog suvalkiečiai pareigūnai daug dažniau prieš vykdami į darbą žvilgteli į veidrodį. Mat net 79 proc. apklaustų rajono ir apskrities gyventojų tvirtina, kad policininkai atrodo tvarkingai. Tuo tarpu Tauragės regiono pareigūnų tvarkingumą teigiamai įvertino tik 24 proc. apklaustųjų. Palyginti su suvalkiečiais, šios apskrities pareigūnams vertėtų labai susimąstyti ir kitose srityse, mat jie, pasak apklaustųjų, triskart prasčiau išmano savo darbą, dvigubai mažiau darbštūs, o mandagumo rodiklis siekia vos 2 balus. Suvalkiečiai savo pareigūnų mandagumą įvertino 58 balais – daugiausiai šalyje.
Korupcijos yra
Nors dauguma apklaustųjų tvirtino, kad rajono pareigūnai verti pasitikėjimo ir sąžiningi, vis dėlto kyšininkavimo problemos neneigė. Galima nebent pasiguosti, jog daugelio kitų apskričių gyventojai su šia problema susiduria kur kas dažniau.
Korumpuočiausiais suvalkiečiai laiko kelių policijos pareigūnus, o mažiausiai kyšius imančiais – viešąją tvarką prižiūrinčius patrulius. Šis paradoksas mūsų rajono pareigūnus turėtų priversti nusišypsoti, mat reformavus sistemą keliuose patruliuoja ir viešąją tvarką prižiūri tie patys Patrulių būrio policininkai. Kita vertus, 29 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad apskrities kelių policijos pareigūnai visiškai nekorumpuoti, 39 proc. juos laiko iš dalies korumpuotais, o 11 proc. tvirtino apie tai nieko nežinantys.
Beje, vietiniams pareigūnams reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad suvalkiečiai – tarp tų, kurie labiausiai nori rūpintis savo gyvenamosios vietos saugumu ir dalyvauti su tuo susijusioje veikloje, tad noriai jungtųsi į savisaugos būrius, taptų policijos rėmėjais, tik reikia žmones pakalbinti. Dalyvauti tokioje veikloje sutiktų net 50 proc. apklaustųjų, 31 proc. kategoriškai to nenorėtų.
Nelaiko prestižiniu
Nuomonių tyrimą jau dešimtmetį atliekančios bendrovės atstovai tvirtino, kad per pastaruosius metus pagerėjo gyventojų nuomonė daugeliu klausimų, susijusių su viešojo saugumo būklės ir policijos veiklos vertinimu. Pastebimai išaugo savo gyvenamojoje vietoje saugiai besijaučiančių, gerai kriminogeninę situaciją vertinančių ir manančių, jog rizika tapti nusikaltimo auka maža, gyventojų dalis. Tai yra vieni geriausių rodiklių tiriamuoju laikotarpiu.
Per pastaruosius metus pastebimai išaugo policijos pareigūnų vertinimas. Dabar gyventojai, apibūdindami policijos pareigūnus, daug dažniau jiems priskiria teigiamas savybes. Didėja policijos profesionalumas, auga aukštąjį išsilavinimą turinčių pareigūnų dalis, keičiasi jų mentalitetas. Žmonių lūkesčiai nekinta: iš policijos tikimasi mandagumo, profesionalumo ir operatyvumo.
Tiesa, gyventojai nelaiko darbo policijoje prestižiniu, panašiai vertinamas darbas įkalinimo įstaigose. Nors tik kas penktas šalies gyventojas norėtų, kad jų vaikas dirbtų policijoje, suvalkiečiai ir čia palankesni šiai institucijai: policininku savo vaiką norėtų matyti 41 proc. apklaustųjų.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.