Tapkime draugais!

Mokytojų reikėjo, reikia ir reikės

Paskelbė:

Paskelbta:


Šiuo metu Lietuvoje dirba apie 33 700 mokytojų. Net pusė iš jų yra vyresni nei 50 metų. Pensinį amžių kasmet vidutiniškai pasiekia apie 1000 mokytojų.

2013 m. į Lietuvos edukologijos universitetą (LEU) įstojo 679 studentai. Tai – 30 proc. mažiau, nei yra mokytojų poreikis per metus. Lietuvos edukologijos universitetui atlikus 2013–2014 m. studentų ir mokytojų statistikos duomenų tyrimą išryškėjo, kad nors mokytojų poreikis vis mažėja dėl demografinės situacijos šalyje (kasmet apie 7 proc.), tačiau valstybės skiriami studentų studijų krepšeliai pedagoginėms studijoms kasmet neadekvačiai mažinami. Šiais metais numatyta skirti vos 400 studijų krepšelių. „Tokia valstybės vykdoma politika neužtikrina natūralios mokytojų rotacijos“, – sakė LEU Studijų rinkodaros ir karjeros skyriaus vedėjas Justinas Monkevičius.

2013 m. dešimčiai pensinį amžių pasiekusių mokytojų teko septyni studentai, vadinasi, mokytojų paruošiama 30 proc. mažiau, nei jų iš tiesų reikia. Dabar mokyklose dirba 2463 mokytojai, sulaukę pensinio amžiaus, – tai 3,62 karto daugiau nei į pirmą kursą įstojusių studentų.

LEU Akademinių reikalų direkcijos vadovė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė sakė, kad jauni mokytojai gali efektyviau perteikti žinias šiuolaikiniams mokiniams. „Jeigu mokytojas baigė studijas prieš 20 metų, tai jam pačiam iš tikrųjų jau reikia naujų žinių. Reikia žengti koja kojon su naujovėmis, ir tą jaunas mokytojas išmano geriau nei sulaukęs garbaus amžiaus. Galbūt jaunas įgijęs mažiau patirties, bet turi ir privalumų: jis žino psichologinius momentus, yra šiuolaikiškesnis“, – kalbėjo Ž. Sederevičiūtė-Pačiauskienė.

Jeigu niekas nepasikeis, per trejus artimiausius metus bendras pensinio amžiaus sulaukusių mokytojų skaičius turėtų pasiekti beveik 6000. Šiuo metu valstybė per mažai skiria studijų krepšelių pedagogams rengti, o norint išlaikyti šiuolaikišką ir tobulėjančią mokyklą yra būtina natūrali mokytojų rotacija.

Lietuvos edukologijos universitetas dabar rengia tik 4618 būsimų mokytojų. Matomas akivaizdus maždaug 1000 (18 proc.) mokytojų trūkumas. Kitos aukštosios mokyklos taip pat rengia pedagogus, tačiau jų dalis nėra tiksliai nustatyta. Taip pat ir LEU ne visos programos skirtos būsimiems mokytojams.

Lyginant dirbančių pedagogų vidutinio amžiaus didėjimą ir priimtųjų studijuoti skaičių akivaizdu, kad daugumos mokomųjų dalykų mokytojų yra paruošiama per mažai, o kai kurių specialistų drastiškai trūksta jau dabar. Tiktai kelių mokomųjų dalykų paruošiamų studentų skaičius viršija poreikį, bet ir tie absolventai sugeba sėkmingai įsitvirtinti darbo rinkoje, nes tam tikrų specialistų poreikis yra ir neformaliojo švietimo bei kitose įstaigose.

Milena PUCHOVA

Lietuvos edukologijos universiteto
ryšių su visuomene specialistė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content