Tapkime draugais!

Pedagogai vėl grasina streiku

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Šalies pedagogai toliau niekaip neranda bendros kalbos su Švietimo ir mokslo ministerija, tad ruošiasi streikuoti.

Birželio mėnesį beveik tūkstantis šalies mokytojų, tarp kurių buvo ir saujelė vilkaviškiečių, Vilniuje dalyvavo protesto akcijoje, siekdami didesnio švietimo sistemos finansavimo.

Tuomet ministrui Dainiui Pavalkiui buvo įteikti pedagogų keliami reikalavimai. Nors jis ir žadėjo atsižvelgti į mokytojų pageidavimus, tačiau iki šios dienos jokie konkretūs veiksmai nebuvo pradėti. Dėl šios priežasties šalies ir rajono mokytojai vėl rengiasi streikui.

Neseniai įvykusiame Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) koordinavimo tarybos ir Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinės atstovybės posėdyje diskutuota apie įvykius po reikalavimų įteikimo Švietimo ir mokslo ministerijai, susitikimus bei susirašinėjimus su valdžios atstovais.

Pasak LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko, viskas rodo, kad į reikalavimus ne tik neatsižvelgiama, bet net nesileidžiama į derybas. Nutarta toliau siekti jų įgyvendinimo, priimtas veiksmų planas.

Pirmasis žingsnis – šalies mokytojų apklausa dėl streiko. Ji šalies bei rajono ugdymo įstaigose bus vykdoma iki rugsėjo 5 d.

Taip pat planuojami kreipimaisi į šalies ir mokyklų vadovus, pedagogus, kitas profesines sąjungas, susitikimai su suinteresuotomis pusėmis, įvairios protesto akcijos.

Pedagogai reikalauja didinti švietimui skiriamą bendrojo vidaus produkto dalį, kad 2020 m. būtų pasiektas tarptautinių organizacijų rekomenduojamas 6 proc. dydis.

Mokytojai siekia, jog Vyriausybė kartu su profesinėmis sąjungomis parengtų ilgalaikę pedagogų atlyginimų kėlimo programą, kuri pradėtų veikti nuo 2015 m. Be to, mokytojai nori, kad būtų garantuotos saugios darbo sąlygos švietimo įstaigose.

Pasak jų, pedagogai yra tapę taupymo įkaitais, o švietimo finansavimo mažinimas jau kelia grėsmę šalies ateičiai, todėl būtina nedelsiant priimti atitinkamus sprendimus.

„Noriu pabrėžti, jog mes nesiekiame, kad mums būtų padidintos algos. Mes tik norime, kad mums sugrąžintų tuos atlyginimus, kuriuos gavome ikikriziniu laikotarpiu. Vyriausybė nuolat karpė mūsų darbo užmokestį, priedus už papildomas valandas, tačiau jų atkurti nežada“, – sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Vilkaviškio rajono susivienijimo pirmininkas Romualdas Ramanauskas.

Pasak jo, Švietimo ir mokslo ministerija dabar naudojasi situacija, jog šalyje mokinių skaičius ir toliau mažėja. Vien šį rugsėjį sutinka 17 tūkst. moksleivių mažiau nei praėjusį. Vilkaviškio rajone, palyginti su praėjusiais metais, vaikų taip pat sumažėjo beveik 300. Dėl to natūraliai atsiranda ir pedagogų perteklius. Vienintelė paguoda, pasak pašnekovo, kad daugėja pirmokų, todėl ateityje mokytojų poreikis turėtų išaugti.

„Tenka bendrauti su daugeliu kolegų iš visos Lietuvos. Visi jie yra nepatenkinti ministerijos požiūriu į mokytojus. Žemaičiai pedagogai – karingesni, jie savo teises gina aktyviau nei mes. Mūsiškiai pedagogai atrodo labiau įbauginti, saugo savo darbo vietas, todėl ir jų pozicijos neretai būna švelnesnės. Nepaisant visko, esame tvirtai pasiryžę savo teises ginti streiko metu. Kito kelio šiuo metu nematau“, – tvirtino
R. Ramanauskas.

Planuojama, kad pedagogų įspėjamasis dviejų valandų streikas bus surengtas spalio 1-ąją, prieš pat Tarptautinę mokytojų dieną.

Spalio 28 d. ketinama surengti didžiulį mokytojų mitingą. Lapkričio ir gruodžio mėnesiais pedagogai, gindami savo teises, taip pat žada streikuoti.



POZICIJA

Dar birželį Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinė atstovybė prašė, kad Švietimo ir mokslo ministerija iki rugsėjo 1 d. įvykdytų šiuos reikalavimus:

• atkurtų mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 m. (3774 Lt);

• ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilygintų bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams;

• atkurtų bazinę mėnesio algą, buvusią iki 2009 m. (128 Lt);

• ikimokyklinio ugdymo įstaigų 1,5–3 metų vaikų grupes sumažintų iki 10, 3–7 metų – iki 15 vaikų, bendrojo ugdymo mokyklų pradines klases sumažintų iki 20–22, 5–8 klases – iki 24–26, 9–12 klases – iki 22–24 mokinių;

• pasirašytų šakos kolektyvinę sutartį.

Taip pat reikalaujama iki 2015 m. rugsėjo 1 d. sudaryti palankias sąlygas mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content