Eglė KVIESULAITIENĖ
Neįgalią motiną ilgai slaugiusi vilkaviškietė stebėjosi, kad slaugos pašalpa buvo nutraukta sulig ta diena, kai senolė iškeliavo į Amžinybę, o ne išmokėta už visą mėnesį. Moteris prašė laikraščio puslapiuose paaiškinti šių pašalpų skyrimo tvarką.
Už pusę mėnesio
Į redakciją paskambinusi moteris guodėsi neseniai palaidojusi mamą, kurios slaugai buvo skiriama pašalpa. Vilkaviškietė sakė visai nenorinti pasipelnyti iš pašalpų ir suprantanti, kad pinigų žmogaus slaugai reikia tol, kol jis gyvas. Tačiau teigė nesuprantanti pačios sistemos, mat senatvės pensija mokama visai kitokiu principu. Net ir mirus žmogui, jo artimieji gauna dar vieno mėnesio pensiją. Tų pinigėlių labai prireikia nepigiai atsieinančioms laidotuvėms.
– Kai prieš kelerius metus mirė mano tėtis, kurį taip pat teko slaugyti, gavome visą pašalpą, nors jis mirė pačiomis pirmosiomis mėnesio dienomis. O mama mirė antroje mėnesio pusėje, bet pinigus sumokėjo tik už pusę. Labai keista, kad dviem vienodais atvejais tvarka labai skiriasi. Niekur neteko skaityti, jog per šį laiką būtų pasikeitusi pašalpų mokėjimo tvarka, – stebėjosi vilkaviškietė.
Už einamąjį mėnesį
Rajono Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Irena Skauronienė paaiškino, kad šalpos išmokos yra skiriamos ir mokamos vadovaujantis Valstybiniu šalpos išmokų įstatymu, kuris priimtas 1994 metais, tad nesikeitė jau senokai. Šiuo atveju kalbama apie vieną iš šalpos išmokų rūšių – slaugos išlaidų tikslinę kompensaciją. Ji skiriama tam tikroms asmenų grupėms: vaikams, kuriems nustatytas sunkus neįgalumas, suaugusiesiems, kuriems nustatytas 75–100 proc. netektas darbingumas, ar neįgaliems asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių. Šiuo metu tokios pašalpos dydis siekia 900 litų.
Tačiau tikslinės slaugos kompensacijos mokamos tik tais atvejais, kai neįgalus žmogus slaugomas namuose. Kai slaugomas asmuo miršta, tikslinė išmoka mokama tik už tą mėnesį, kurį slaugomasis mirė, bei už praėjusį mėnesį, jei pašalpa dar nebuvo spėta išmokėti.
– Pagal šiuo metu galiojančią tvarką mūsų rajone šalpos išmokos mokamos nuo 10 iki 25 mėnesio dienos, – aiškino I. Skauronienė. – Todėl tokiu laiku mirus slaugos išmoką gaunančiam asmeniui visuomet domimės individualiai, ar pašalpa už praėjusį mėnesį jau buvo išmokėta. Sakykim, jei žmogus mirė rugsėjo pirmomis dienomis, jam pašalpa už praėjusį mėnesį dar tikrai nebus išmokėta, todėl artimieji gaus išmoką ir už praėjusį, ir už tą mėnesį, kurį slaugomasis mirė.
Slaugo ligoninė
Tačiau asmenims, slaugomiems ligoninėse ar kitose globos bei slaugos įstaigose, galioja kita tvarka. Už tą laiką, kai neįgalusis slaugomas šiose įstaigose, slaugos pašalpa nemokama, nes tuo metu jo slaugos poreikiai užtikrinami iš ligonių kasų lėšų.
Slaugytojui nemokama
Dažnai žmonės įsivaizduoja, kad slaugos išmoka mokama slaugančiajam, o ne slaugomajam. I. Skauronienė paaiškino, jog slaugantis asmuo jokių išmokų negauna. Pinigai skirti tik asmeniui, kuriam nustatyti slaugos poreikiai. Asmuo, kuris prižiūri neįgalų asmenį, turi kreiptis į teismą, kurio sprendimu bus nustatyta, ar slaugomajam reikalinga globa, ar rūpyba. Globa skiriama tuomet, kai slaugomasis pripažįstamas neveiksniu. Rūpyba skiriama, kai slaugomasis veiksnus, bet savimi pasirūpinti negali dėl fizinės negalios.
Tik gavus teismo sprendimą, slaugos išmoka gali būti pervedama ne į slaugomojo, o į globėjo (rūpintojo) sąskaitą. Be to, sunkų ligonį slaugančiam ir dirbti dėl to negalinčiam asmeniui tokiu atveju valstybė skaičiuoja stažą bazinei pensijai gauti, jis turi socialines garantijas. Jei neįgalųjį slaugantis asmuo neturi kitų pajamų, o jo šeimos pajamos kiekvienam nariui neviršija 350 litų, galima atskirai kreiptis dėl socialinės pašalpos.
Pretenduoti negali
Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Radavičienė sakė, kad socialines pašalpas gaunantiems žmonėms dažnai kyla ir kitų klausimų. Pavyzdžiui, kam priklauso pinigai, jei miršta socialinę pašalpą gavęs asmuo.
– Jei šeimoje yra kitų suaugusių šeimos narių, paprastai problemų nekyla. Sakykim, mirus nepilnamečių motinai, pašalpa atiduodama tėvui, – aiškino I. Radavičienė. – Jei vaikai lieka visiški našlaičiai, jų vardu atidaromos sąskaitos ir į jas pervedami pinigai. Tačiau būna atvejų, kai pašalpą gauna vienišas žmogus, tada gavėjui mirus jam priklausiusi pašalpa niekam neišmokama.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.