Tapkime draugais!

Kiek kainuoja studentų pragyvenimas

Paskelbė:

Paskelbta:


Giedrė Putelytė

Studentai mano, kad taupiam pragyvenimui užtektų mažesnės sumos nei galvoja tėvai. Tuo tarpu normaliam ir prabangiam pragyvenimui studentai norėtų didesnio biudžeto nei įsivaizduoja tėvai. Tokį požiūrių skirtumą parodė „Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ Lietuvos filialo užsakytas visuomenės nuomonės tyrimas. Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ vertino studentų ir studentų tėvų nuomonę dėl studentų pragyvenimo finansavimo.
35 proc. studentų mano, jog minimaliam pragyvenimui jiems pakaktų 300-500 Lt per mėnesį, 27 proc. jaunuolių teigia, kad mažiausiai jiems reikėtų iki 700 Lt, o 20 proc. – iki 1000 Lt per mėnesį. Tėvai minimalią ribą įsivaizduoja šiek tiek aukščiau: 27 proc. kaip minimalią sumą įvardino 300-500 Lt, 25 proc. – iki 700 Lt ir 25 proc. – iki 1000 Lt.  
Vertindami lėšų poreikį normaliam pragyvenimui, studentai nurodė kiek didesnes sumas nei tėvai. Daugiausiai jaunuolių (39 proc. ) teigė, kad patogiai jaustųsi gaudami 701-1000 Lt, tuo tarpu tėvai (38 proc. ) manė, kad studentui turėtų užtekti 501-700 Lt per mėnesį.  
Pragyvenimą savęsne varžant tiek studentai (34 proc. ), tiek tėvai (34 proc. ) apibrėžė 1001-1500 Lt ribose. Vis dėlto tėvai dvigubai dažniau nei studentai nurodė sumą iki 1000 Lt, tuo tarpu studentai beveik tris kartus dažniau nurodė 2000-3000 Lt permėnesį sumą.
Studento išlaikymas – išbandymas šeimos biudžetui
Vilniujestudijuojančio Luko mama gyvena Šiauliuose. Ji pasakoja, kad išlaikyti studentą šiais laikais tikrai brangu, nes išlaidos ypač padidėja, kai atžala išvažiuoja studijuoti į kitą miestą.  
„Tenka duoti pinigų ne tik kasdieniams poreikiams, bet ir buto nuomai, kelionėms, įvairioms kitoms reikmėms. Tam per mėnesį skiriame iki tūkstančio litų. Su vyru gauname vidutinius atlyginimus, todėl nuolat paimti tokią sumą pinigų iš šeimosbiudžeto yra nelengva, turime apriboti savo norus ir poreikius. Jeigu darreikėtų mokėti už mokslą, nežinia ar įstengtume“, – kalba moteris.
„Studento išlaikymas yra nemenka finansinė našta visai šeimai, ir taupyti būna priversti netik patys jaunuoliai, bet ir jų tėvai. Tokius reikšmingus gyvenimo etapus svarbu apgalvoti ir planuoti iš anksto. Yra įvairių taupymo būdų – pavyzdžiui, kaupiamasis vaiko draudimas, kuris padeda nedidelėmis sumomis, nuosekliai taupyti lėšas mokslams. Tačiau ne visi tėvai žino ir renkasi tokį kaupimo būdą“, – kalba „CompensaLife Vienna Insurance Group SE“ Lietuvos filialo vadovas Tomas Milašius.  
Realios studentų mėnesio išlaidos – apie 600 Lt
Patys studentai sako, kad tikrai „nesitaško“ pinigais, bet ir nejaučia didelio stygiaus. Vilniaus kolegijos trečiakursė Ineta Martusevičiūtė skaičiuoja, kad pragyvenimui Vilniuje per mėnesį išleidžia apie 600 Lt ir sako nejaučianti, jog stipriai taupo. Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijuojantis Vytautas Grigaravičius teigia, kad išleidžia apie 550 Lt per mėnesį ir tokį biudžetą vertina kaip svyruojantį tarpkuklaus ir normalaus pragyvenimo. Tiesa, tėvai jiems padeda ne tik pinigais, bet ir įdeda maisto produktų, nuperka reikalingų daiktų.  
Merginos biudžete 60 proc. išlaidų tenka būstui ir maistui, vaikinas maistui ir būstui išleidžia 40 proc. biudžeto. Pramogoms abu studentai išleidžia  iki ketvirtadalio biudžeto: 20-25 proc. Likusi finansų dalis atitenka transportui, mokymosi priemonėms, kitoms reikmėms. Studentai teigia, kad turint tokį nedidelį biudžetą sunkiausia yra nors kiek susitaupyti. Taip pat nemažas iššūkis yra būsto klausimas. Bendrabučio nuoma kainuoja palyginus nedaug, bet sąlygos ten – ne pačios geriausios: trūksta tvarkos, triukšmas, ankšta. Tačiau atskiro buto nuomai reikėtų gerokai daugiau lėšų.  
„Nenuostabu, kad studentai įvardija didesnius gero gyvenimo kaštus nei jų tėvai arglobėjai. Tačiau faktas, kad esant reikalui akademinis jaunimas gebėtų labiau „susispausti” rodo, kad mūsų studentai dar tikrai nėra išlepę ir vardan mokslų būtų linkę iškęsti laikiną nepriteklių“, – rezultatus komentuoja „Spinter tyrimai“ vadovas Ignas Zokas.
„Spinter tyrimai“ tyrimą atliko 2014 metų rugpjūčio 25-31 dienomis, buvo apklausti 307 pirmo-antrokurso studentai ir 302 tėvai, turintys studijuojančių vaikų.  

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content